Lubicie paprykarz? Paprykarz, zwłaszcza paprykarz szczeciński jest wspomnieniem wielu młodych ludzi, ich wypadów wakacyjnych poza miasto, jedzenia w akademiku czy wakacyjnych śniadań na łonie natury. Dla mnie również nie jest on obcy.Ja najbardziej lubię paprykarz wegetariański taki przygotowany w zaciszu własnej kuchni, na bazie ryżu, włoszczyzny, smażonej cebuli, pomidorów i przypraw. Smakuje genialnie! Można kupić paprykarz z rybami lub właśnie warzywny w wersji wegetariańskiej. Najczęściej sprzedawany jest w niedużych słoikach, jednak ja wolę przygotowywać własny paprykarz. Staram się unikać konserwantów, barwników, zagęszczaczy i kilku innych substancji, na które alergie mam ja lub członkowie mojej rodziny. Stąd od jakiegoś czasu bez specjalnego wysiłku przygotowuje moją własną, sprawdzoną i lubianą w moim domu wersję paprykarza – paprykarza wegetariańskiego. Używam do niego ryżu, najchętniej pełnoziarnistego, ale jeśli takowego nie macie można spokojnie zastąpić go dowolnym białym ryżem, który gotuje się znacznie szybciej i skraca czas przygotowania dania. Muszę się przyznać, że przygotowanie smacznego paprykarzu nie jest trudne jednak pochłania troszkę czasu, ze względu na oddzielne gotowanie włoszczyzny i ryżu w wywarze, ale efekt jest świetny, smakowity i bardzo ciekawy. Taki paprykarz najlepiej smakuje na kanapkach z kiszonym ogórkiem, jakimś majonezem lub kwaśnym sosem. Ja lubię jeść go samego, dodatkowo przyprawionego pieprzem i solą, bo lubię pikantne dania, takie po których aż zapiera mi dech i od czasu do czasu indywidualnie, na swoim talerzu tak właśnie przyprawiam paprykarz! Rodzinie pozwalam jeść w wersji łagodnej :) Taki paprykarz jemy całą rodziną, dziecko go bardzo lubi, młodsi goście, którzy przyjeżdżają do nas z rodzicami też nie narzekają – to znak, że danie jest OK, bo dziecko, jak to dziecko zawsze prawdę powie prosto w oczy :)
Przepis na PAPRYKARZ
PAPRYKARZ – składniki:
• pęczek włoszczyzny lub odzienie 3 duże marchewki, 2 duże pietruszki, 1 seler
• koncentrat pomidorowy
• 1 – 1,5 szklanki ryżu (ja miałam brązowy długoziarnisty)
• 3 cebule
• 50 ml oleju
• 2 pomidorowy
• sól
• czarny pieprz
• 2 łyżki słodkiej papryki
• 1 łyżeczka pikantnej papryki
PAPRYKARZ – przepis:
1. Włoszczyznę obieram, wkładam do garnka, lekko solę, zalewam niewielką ilością wody i gotuję do miękkości. Gdy jest gotowa, ścieram marchew, pietruszkę i selera na tarce na wiórki.
2. Cebule obieram, rozdrabniam, solę i smażę na oleju na złoty kolor. Pomidory sparzam wrzątkiem, kroję w kostkę i dodaję do cebuli. Duszę razem około 10 minut.
3. W wywarze w gotowania warzyw gotuję ryż. Jeśli trzeba dodaję więcej ryżu, a jeśli jest za mało płynu, uzupełniam zimną wodą z kranu. Ryż musi być miękki i sypki.
4. W dużej misce mieszam dokładnie ryż z rozdrobnionymi warzywami, cebulą z pomidorami, papryką w proszku, solą, pierzem oraz koncentratem pomidorowym. Jeśli istnieje konieczność doprawiam jeszcze do smaku. Paprykarz trzymam w lodówce w słoikach. Spokojnie PAPRYKARZ poczeka na zjedzenia nawet 10 dni.
Zobacz inne moje przepisy na PAPRYKARZ
Paprykarz przepis |
Paprykarz przepis to dla mnie przepis na paprykarz doskonały! Pachnie rybą, smakuje rybą ale ryby w nim nie ma :) Jeśli ktoś nie wie, to zwyczajnie się w smaku nie pozna :D |
Paprykarz z ryżem |
Paprykarz z ryżem to klasyczny paprykarz wegetariański na bazie warzyw, przypraw i ryżu. Fantastycznie smakuje na kanapkach i ot tak, wyjadany widelcem ze słoika! |
Paprykarz z kaszą jaglaną |
Paprykarz z kaszą jaglaną to kolejny mój przepis na paprykarz, tym razem zamiast ryżu użyłam kaszy jaglanej! Pyszny, na kanapkach poezja! |
Smacznego!
Eva napisał
Paprykarz był przepyszny. Wyszło go dużo, więc połowę zamroziłam. Przepis poszedł dalej w świat :-)
Nora napisał
Kocham Panią po stokroć <3 <3
renia napisał
Kurde, wymiata – świetny jest!!!!!!!!!!!!!!!!
Paweł napisał
Pani Olgo, pierwszy raz robiłem taki paprykarz i wyszedł wspaniały. Dziękuję (:
Foodzia napisał
Takie dania to ja lubię!
Michówka napisał
Właśnie warzywka i ryż nastawiłam. Kilka dni temu zaczęłam uczyć się co jeść na diecie bezglutenowej z powodu choroby. Ogromna zmiana dla całej mojej rodziny.
Uczymy się nowych nawyków żywieniowych. Trafiłam na ten blog w poszukiwaniu alternatywy a właściwe naszej nowej kuchni.
Ten paprykarz to moje pierwsze danie tego typu dla całej rodziny, mam nadzieję że nam posmakuje i zagości w naszym menu. Zamieniam tylko koncentrat na gęsty przecier pomidorowy. Mam nadzieję, że będzie równie smacznie.
Dziękuję za inspiracje :)
ojciec jozek napisał
Do szczęścia brakuje mi kilku uwag,wydaje mi sie dość istotnych.
Warzywa wrzucam na gotującą się wodę lub paruję w szybkowarze.Jest to o tyle istotne że wrzucenie do zimnej wody i gotowanie[powoduje wypłukiwanie cennych składników.A wrzucenie na gotującą się wodę powoduje ścięcie się białka na powierzchni warzyw.
Osobiście nie stosuję papryki sproszkowanej tylko owoce.Warzywa paruję w szybkowarze wszystkie naraz i dopiero łączę składniki.Z pomidorami różnie bywa ale osobiście ziarenka mi nie przeszkadzają i pomidory milę w maszynce do mielenia mięsa i tę pulpę dodaję do całości.Był okres ze „czerwone” warzywa podduszałem wcześniej na maśle robiąc vit. A bardziej przyswajalną lub gotowałem wcześniej wywar kostno mięsny.Takie słoiki przygotowuję jesienią gdy warzywa są dostępne,świeże i tanie.Natomiast unikam cebuli do słoików ,bo udało mi się przez nią zepsuć całą partię.
Robię to z czystego lenistwa.Pól dnia roboty a mam zapas na cały rok.:)
M napisał
Zrobione 3 słoiki, będzie co jeść.
Brt napisał
A ile gram koncentratu pomidorowego?
Olga Smile napisał
Brt – jakieś 150-200g