Pascha jaglana
Przygotowując przepisy na święta wielkanocne w moich propozycjach nie mogło zabraknąć paschy. Tym razem nie takiej zwykłej tradycyjnej z sera i jajek, ale lekko zmodyfikowanej, bo w wersji bezmlecznej. Moi drodzy, taradam … zapraszam na paschę jaglaną! Zdrowa, smaczna i ładna :) Obok wypieków z kaszy jaglanej, które pokazywałam dotychczas na stronie a są nimi: chleb jaglany, babka jaglana, sernik jaglany, brownie z kaszą jaglaną, szarlotka z kaszą jaglaną, mazurek jaglany, nie mogło zabraknąć paschy. W kocu to tradycyjne świąteczne danie. Nie w każdym domu pascha jest daniem tradycyjnym, znanym i jadanym. Ja paschę poznałam, gdy byłam już dorosła. Ani dziadkowie ze strony mamy ani ze strony taty paschy nie przygotowywali. Przynajmniej tak mi się wydaje, bo jakoś nie pamiętam ani jednej Wielkanocy z paschą na stole. U mnie w każdym razem zagości pascha jaglana. Jest przepyszna, słodka, delikatna, pełna aromatów i smaków. Ja do swojej paschy jaglanej nie dodaję żółtek. Jedzenie jajek surowych niesie za sobą wielkie ryzyko salmonelli, która bytuje nie tylko na skorupkach, ale również wewnątrz samych jajek. Jeśli paschę będą jadły dzieci, a wy używacie w kuchni jajek, polecam jednak nie dodawanie ich do masy.
Pascha jaglana
Pascha jaglana – składniki:
• 1,5 szklanka kaszy jaglanej
• 1 litr mleka roślinnego lub zwierzęcego. Ja użyłam mleka migdałowego
• 1,5 szklanki jogurtu sojowego naturalnego lub zwierzęcego
• 200 g masła lub margaryny bezmlecznej
• 1 szklanka cukru trzcinowego jasnego + 2 łyżki
• 1,5 łyżki esencji waniliowej lub 1 duży cukier wanilinowy
• kilka kropli olejku migdałowego lub pomarańczowego
• bakalie – około 300 g mieszanych (rodzynki, daktyle, skórka pomarańczowa, orzechy, migdały)
* można dodać też 5 żółtek, jeśli jecie jajka i będzie wam ich brakować w tym przepisie.
Pascha jaglana – przygotowanie:
1. Cukier mielę w młynku do kawy.
2. Kaszę wsypuję na suchą patelnię i prażę ciągle mieszając. Powinna mieć lekko orzechowy zapach. Przelewam wrzątkiem i odcedzam na sicie.
3. Zagotowuję mleko z 2 łyżkami cukru i ½ łyżki esencji waniliowej. Wrzucam kaszę, przykręcam gaz i gotuje około 20 minut.
4. Gorąca kaszę rozdrabniam blenderem ręcznym. Nie jest to szybkie zadanie, kilka minut trzeba poświecić.
5. Kaszę trzeba wystudzić. Garnek wstawiam do zlewu z zimną woda i cały czas mieszając drewnianą łyżką ucieram w trakcie studzenia. Zależy mi, aby nie powstały grudy. Gdy kasza osiągnie taką temperaturę, że można włożyć do niej palec i masa jest dobrze ciepła dodaję jogurt i ponownie miksuje blenderem.
6. Moje masło o temperaturze pokojowej miksuję z cukrem na jednolitą masę. Dodaję masę z kaszy jaglanej i miksuję ponownie. Dodaję esencję waniliową, olejek pomarańczowy lub migdałowy, rozdrobnione bakalie i mieszam jeszcze przez chwilę.
7. Gazę składam na 2 części. Moczę, wyżymam i układam w sicie. Masę jaglaną na paschę przekładam do sita. Lekko ugniatam i rozprowadzam. Pozostałą gazę zawijam na masę i dociskam wierzchu talerzykiem. Powinien on być wielkości powierzchni masy. Obciążam go słoikiem z piachem lub kaszą. Ustawiam sito w głębokim talerzu i wstawiam do lodówki na minimum 12 godzin.
8. Odwijam paschę, wykładam delikatnie na talerz odwracając do góry nogami sito i wolno zdejmuję gazę. Paschę wstawiam ponownie do lodówki na kilka minut. Dekoruje bakaliami i wystawiam na stół.
Kasia Ferdynus Wrześniak na FaceBook napisał
mmmm cos dla nas:) musze przygotować :) mowilam juz ze kocham Twoje przepisy ??
Julia napisał
No i jak ty Pani nie kochać, no jak!
Barbara Uscinowicz na FaceBook napisał
Dziekuje Olgo za Twoje przepisy, chyba nie wytrzymam i dzisiaj juz zrobie, tylko musze dokupic kaszy bo mam za malo :D
Marta Peikow na FaceBook napisał
Piękne. A da się bez jogurtu, bo cukier to wiem, czym.zastąpić, no i czy inny tłuszcz może być niźli masło czy margaryna? Wiem, wiem, przesadzam ;-)
Barbara Uscinowicz na FaceBook napisał
a moze mango?
Barbara Uscinowicz na FaceBook napisał
;D
Barbara Uscinowicz na FaceBook napisał
:D
Olga Smile na FaceBook napisał
Marta Peikow – jogurt trudno zastąpić bo tu o żywe kultury chodzi, możesz dodać kefiru wodnego na przykład w ilości 1 szklanki. Ja dałam naturalny Sojade, ale można każdy inny, jaglany, ryżowy, zwierzęcy. Tłuszcz możesz dać albo margarynę bezmleczną domową lub sklepową https://www.olgasmile.com/maslo-weganskie-margaryna-bezmleczna.html albo tłuszcz kokosowy ale wtedy konsystencja się zmieni i nie będzie już taka paschowata.
Olga Smile napisał
mojej został tylko kawałek, dobrze, że zdjęcia z rana zrobiłam :)
Marta Peikow na FaceBook napisał
No, właśnie tego się obawialam. Fascynuje mnie Twój kefir wodny, ale czy wyjdzie gdy zamiast cukru dam bakteriom daktyle? Chyba powinno być im wszystko jedno skąd cukier. Masło sklaruję do paschy.