PASCHA WIELKANOCNA
Znacie takie danie świąteczne jakim jest pascha wielkanocna? Sama nazwa Pascha oznacza Wielkanoc, czyli święto upamiętniające śmierć i zmartwychwstanie obchodzone przez chrześcijan zachodnich. Szukając genezy tego tradycyjnego dania znalazłam informacje, że pod nazwą Pascha znajdziecie święto ludowe obchodzone przez plemiona koczowników semickich w czasach przed Mojżeszem. Pascha (Pesach) jest również świętem żydowskim upamiętniającym wyzwolenie przez Boga Izraelitów z niewoli egipskiej. Również Pascha obchodzona jest jako święto przez prawosławnych i w innych Kościołach wschodnich. Oczywiście pascha jest również bardzo smaczną potrawą wielkanocną, której historię można odnajdywać w kuchni rosyjskiej lub ukraińskiej. Co ciekawe w smaku pascha najbardziej przypomina pyszny i rozpustny sernik waniliowy bez spodu. Niezwykle kaloryczny, no ale nie ma łatwo, w końcu Święta Wielkanocne mają swoje prawa. Zobaczcie sami jak piękna! U mnie w domu pascha nie była podawana na święta i poznałam ją dopiero jako dorosła kobieta. Śpieszę wam wyjaśnić, że owa pascha jest pysznym deserem przygotowanym na bazie tłustego twarogu, żółtek utartych z cukrem, masła, wanilii i bakalii. Powstaje tak jak sernik na zimno, w procesie ucierania i schładzania. Ani dziadkowie ze strony mojej mamy, ani ze strony taty, paschy nigdy nie przygotowywali, przynajmniej w rodzinie nikt o tym nie pamięta. Ja również nie pamiętam ani jednej Wielkanocy z paschą na stole. Za to mój mąż znał paschę zanim ją pierwszy raz przygotowałam. Jak sam mówi, gdzieś już ją jadł, chociaż nie mógł sobie przypomnieć u której ciotki.
PASCHA WIELKANOCNA
PASCHA WIELKANOCNA – składniki:
- 1,25 kg tłustego twarogu dobrej jakości
- 10 żółtek (jajka muszą być świeże i najlepiej sparzone wrzątkiem)
- 400 g cukru pudru
- 250-300 g masła
- 1 łyżka pasty waniliowej lub cukru waniliowego
Bakalie:
- 150 g kandyzowanej skórki z pomarańczy
- 100 g rodzynek (miękkich i jasnych)
- 50 g migdałów (płatki lub całe)
- 50 g żurawiny suszonej
PASCHA WIELKANOCNA – przygotowanie przepisu:
- Twaróg mielę w maszynce do mielenia mięsa lub wykorzystuję kupiony, już zmielony. Mieszam bardzo dokładnie mikserem razem z miękkim masłem.
- Ubijam żółtka z cukrem na puszystą masę, dodaję pastę waniliową.
- Dokładnie mieszając dodaję zmielony twaróg oraz bakalie.
- Sito wyściełam gazą i przekładam całą masę serową na paschę. Zawijam, obciążam talerzykiem, na którym stawiam słoik z wodą. Wszystko wstawiam do lodówki w większej misce, zależy mi, aby masa odciekła. Powinna spędzić w lodówce około 48 godzin. Średnio co 12 godzin odlewam gromadzącą się wodę.
- Po 2 dobach, odwijam paschę wielkanocną, przekładam na talerz, dekoruję bakaliami i podaję na stół. Smacznego!
Dorota napisał
Nigdy nie jadłam, a wygląda smakowicie
Roksana napisał
Uwielbiam.
Daniela napisał
Wygląda apetycznie ?
Małgorzata napisał
Ciasto na które czekam cały rok! Niepowtarzalny smak ?
Stanisław napisał
Zrobiłem ją kilka lat temu, była pyszna, ale…za słodka, dlatego nie przyjęła się u mnie w domu. Za to Pani danie, kuleczki z twarogu w oliwie od 10 lat są jedną z potraw na wielkanocne śniadanie ?
Daniela napisał
:) Wygląda apetycznie ?
Teresa napisał
Dziękuję ?
Roksana napisał
Uwielbiam!!!
Sabina napisał
Uwielbiam i robię co roku, w moim przepisie jest jeszcze śmietanka więc to milion kalorii ? ale ten smak jest boski! I co roku się zastanawiam, czemu robię ją tylko raz w roku jak to taki pyszny deser ♥️
KarOla napisał
wiadomiks, u Pani zawsze najlepsze przepisy takie domowe bez udziwniania jak to na różnych stronach bywa.