PASTERYZACJA SŁOIKÓW W PIEKARNIKU
Tyle razy miał powstać wpis pasteryzacja słoików w piekarniku i jakoś się nie składało. Muszę wam powiedzieć, że pasteryzacja słoików w piekarniku jest zdecydowanie jedną z najwygodniejszych i nie da się ukryć. Generalnie pasteryzację można przeprowadzić w garnku z wodą, w piekarniku albo w specjalnej pasteryzarce, która jest czymś na kształt garnka z termostatem. Tam czas i temperaturę ustawia się automatycznie, więc podobnie w efekcie do piekarnika. Ale może od podstaw. Pasteryzacja jest jednorazowym procesem podgrzewania słoików, który ma na celu wybicie bakterii. Tyndalizacja za to, jest aż trzykrotnym procesem pasteryzacji. Ją stosuje się do przetworów w słoikach z mięsa na przykład. Pasteryzacja zabija bakterie ale nie zabija ich form przetrwalnikowych, dlatego trzykrotna pasteryzacja w odstępie jednodniowym pozwala na zabicie wszystkich patogenów i pozwala na długie przechowywanie mięsnej żywności w kuchennych szafkach. Właśnie dlatego tyndalizacja jest stosowana do mięsa. Ale wracam do pasteryzacji. Generalnie pasteryzacji używa się do konserwowania dżemu, konfitur, soków i innych przetworów z owoców i warzyw. Moja mama pasteryzowała słoiki w garnku, na dnie którego kładło się ściereczkę. Słoiki gotowały się delikatnie pyrkając. Jednak do garnka wchodzi stosunkowo mało słoików, w porównaniu z piekarnikiem na przykład. Spotkałam się również w olbrzymimi pasteryzatorami, gdzie wchodziła prawie setka słoików i pasteryzowały się one pod ciśnieniem niczym w szybkowarze. Ja jednak dzisiaj postanowiłam napisać wam słów kilka o pasteryzacji słoików w piekarniku na przykładzie dżemu o niskiej zawartości cukru – na zdjęciu widzicie dżem z jabłek.
PASTERYZACJA SŁOIKÓW W PIEKARNIKU
PASTERYZACJA SŁOIKÓW W PIEKARNIKU – składniki:
- słoiki z gorącym dżemem, sokiem lub warzywami (takie prosto po napełnieniu)
- piekarnik
- ewentualnie zegarek, jeśli piekarnik nie ma czasowego ustawiania
PASTERYZACJA SŁOIKÓW W PIEKARNIKU – przygotowanie:
- Słoiki ustawiam na blaszkach lub formach do pieczenia. Ważne jest aby słoiki nie dotykały ścianek piekarnika ani grzałek czy dna piekarnika.
- Zamykam piekarnik, ustawiam temperaturę 130 stopni na termostacie i pasteryzuję dżem jabłkowy, lub każdy inny, przez 40-50 minut od osiągnięcia przez piekarnik zadanej temperatury. Jeśli wstawicie zimne słoiki będzie się on dłużej nagrzewał i warto wydłużyć czas do 60 minut. W wodzie pasteryzacja jest szybsza ale mniej wygodna.
- Gdy upłynie zadany czas, wyłączam piekarnik i jeśli tylko mogę, zostawiam słoiki do wystygnięcia w nim w środku. Wyjmuję i wystawiam do szafki :) I tyle, jak widzicie pasteryzacja słoików w piekarniku nie jest żadną filozofią ani magią – prosto, szybko, czysto i bezproblemowo.
Geraldowa żona napisał
Też tak robię.
Anna napisał
Nie znałam tej metody!
Ola napisał
pasteryzacji w piekarniku jest najwygodniejsza!!!!
Kasia napisał
Fajne zdjęcie :D
Jola napisał
A moja mama pasteryzuje w temperaturze 120 stopni, chyba 70 minut.
Iza napisał
No i mam rozwiązanie moich problemów :)))))
Patrycja napisał
ja pasteryzuję krócej, kilkanaście minut ale wstawiam mega gorące.
Tomcio napisał
To dobry sposób. Nigdy mi się to nie zdarzyło, żeby coś się zepsuło.
Ania napisał
Gdy się wystudzą mają być zassane, czyli wklęsłe, to znaczy, że jest dobrze.
Oliwia napisał
Czas pasteryzacji to zależy chyba też od tego ile jest słoików, w jakiej temperaturze itd.