PASZTET DROBIOWY
Dzisiaj mam dla was pasztet drobiowy z indyka i udek kurczaka bez wątróbki. Ja doskonale wiem, że pasztet drobiowy ma wzięcie wyjątkowe także tej jesieni! Skąd wiem? Ze wszystkich maili i wiadomości które do mnie przysłaliście. Nie wiem co takiego jest w pasztecie drobiowym, że cieszy się taką popularnością. Ponieważ większość z Was prosiła o wersję bez wątróbek, to taką też dla was przygotowałam. Jak ma ich nie być, to nie ma i już! U nas w domu rodzinnym mama robiła pasztet wieprzowy gównie lub jakiś mieszany. Doskonale pamiętam czasy PRL’u gdzie mięso sprzedawane było przez kobiety chodzące po blokach. Przyjeżdżały ze wsi i mięso warzyły na ręcznych wagach, takie owinięte w poranną gazetę. Czasami była wieprzowina, cielęcina lub kurczak. Od święta jakaś kaczka się trafiała. W czasach kartek na mięso wykorzystywało się wszytko. Potem po zmianach politycznych, gdy sklepy zapełniły się mięsem, warzywami i owocami moja mama nadal piekła mięsa, pasztety i robiła całe jedzenie od podstaw. To przyjemne wspomnienia rodzinnego domu, zapachów unoszących się z piekarnika i takiego spokoju. Swoje pasztety zaczęłam piec zaraz po wyprowadzce na swoje. Zawsze lubiłam gotować i robię to od dziecka, bo jak mama wspomina, zawsze w kuchni było mnie pełno. Nie koniecznie do jedzenia, ale do robienia i pomagania :) Wracając do próśb, upiekłam dla was pasztet drobiowy z indyka i kurczaka. Można oczywiście mięsa zamieniać i na przykład użyć samego indyka lub samego kurczaka – dowolnie! A Ty pieczesz pasztet w domu, lubisz gotowanie? Chyba tak powinnam zapytać, bo gotować z musu a dla przyjemności to dwa różne światy :D Bez względu czy gotujesz bo lubisz czy dla tego bo musisz – pasztet drobiowy zawsze wychodzi i na kanapkach sprawdzi się wyśmienicie!
PASZTET DROBIOWY
PASZTET DROBIOWY – składniki
- 1500 g udek z indyka lub kurczaka (najlepiej ekologicznego)
- 800 g udek z kurczaka lub ćwiartek
- 2 kajzerki lub bułki bezglutenowe
- 200 ml śmietany tłustej zwierzęcej lub jeśli macie alergię dodajcie śmietanę sojowa lub kokosową
- 4 jajka rozmiar M
- sól, czarny pieprz do smaku
- około ½ łyżeczki tartej gałki muszkatowej
- 4 listki laurowe
- 6 kulek ziela angielskiego
- 2 cebule białe
- bułka tarta do wyspania formy
PASZTET DROBIOWY – przepis:
- Kurczaka lub udźce z indyka myję, przekrawam na części wkładam do garnka, dodaję umyte udka z kurczaka, obrane i przekrojone cebule, listki, ziele angielskie, 1 łyżeczkę soli, kilka szczypt pieprzu. Gotuje około 60 minut na małym gazie w takiej ilości wody aby przykryła mięso na dwa palce.
- Mięso wyławiam, gdy jest miękkie. Do garnka z płynem, wywarem z drobiu wkładam kajzerki aby nasiąkły.
- Mięso z kurczaka i indyka obieram, mielę w maszynce o drobnych oczkach razem z cebulą, listkiem, zielem oraz kajzerkami. Najczęściej miele taką porcje dwa lub 3 razy. Próbuję. Doprawiam solą, pieprzem i gałką. Na koniec wbijam jajka.
- Formę smaruje olejem, wysypuję bułką i przekładam mięso. Zostawiam około 1 cm od krawędzi.
- Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piekę około 90 minut. Wolno studzę, wstawiam do lodówki i dopiero rano podaję pokrojony w plastry. To właśnie o pasztet drobiowy mnie ostatnio pytacie bardzo często!
Olga Smile napisał
Ulka – jasne!
Ulka napisał
Jeszcze jedno pytanie, jak Pani myśli, czy wywar po gotowaniu kurczaka można zużyć jako baza do zupy?
Olga Smile napisał
Ulka – oczywiście!!!
Ella napisał
A kiedy dodajemy śmietanę?
Olga Smile napisał
Ella – do masy mięsnej po zmieleniu.
moni napisał
Moje pytanie: ile % tłuszczu ma mieć śmietana?
Olga Smile napisał
moni – im więcej, tym lepiej :)
Magda napisał
Szanowna Pani,
przymierzam się do zrobienia pasztetu.
Kiedy dodaje się śmietanę? Czy jest konieczna?
Pozdrawiam, Magda
Olga Smile napisał
Magda – z przyprawami po zmieleniu mięsa.
Angela napisał
Ile czasu może stać w lodówce taki pasztet? I czy można zamrozić? Z góry dziękuję za odpowiedź :)