PASZTET Z BURAKÓW
Dzisiaj mam dla was pasztet z buraków wegetariański a nawet wegański. Pasztet z buraków ma tą przewagę na innymi roślinnymi pasztetami, że jest znacznie słodszy od pozostałych pasztetów. Dzięki temu lubiany jest przez dzieciaki, które z przyjemnością wcinały go u mnie na kanapkach z ketchupem lub sosem BBQ. Jest delikatny, warzywny w smaku, aromatyczny i smaczny. Co ciekawe wyszedł mi mało czerwony, tu się w sumie zdziwiłam bo buraków było całkiem sporo, no ale cóż, skoro nie chciał być czerwony, jego sprawa. Z drugiej strony źle nie jest, bo czerwonych pasztetów, czy generalnie takich o mocno wyrazistych barwach dzieciaki się boją. Dlatego pasztet z buraków w tej wersji okazał się strzałem w dziesiątkę, na co w sumie aż tak nie liczyłam. Buraki są na tyle łagodne i słodkie, że śmiało możecie doprawić je w dowolny sposób. Kolendra, kunim, daktyle, wędzone śliwki, morele czy rodzynki. Wszystkie one świetnie komponują się, gdy masa pasztetu zostanie połączona z kaszą jaglaną. Wybór padł na jaglankę, ponieważ jest delikatna i maślana w smaku. O ile dobrze ją wypłuczecie i ugotujecie. Kasza jaglana zawsze ma mocniej wyczuwalne ziarna, ryż, też się super nadaje, zwłaszcza jeśli wybierzecie odmiany o okrągłych ziarnach, takie do sushi lub risotto. W sumie do wyboru była kasza jaglana, gryczana, ryż, jęczmienna lub owsiana. Ponieważ mój pasztet miał być bezglutenowy padło na jaglaną. A Ty, którą kaszę preferujesz do pasztetów? Pasztet z buraków wyszedł znacznie smaczniejszy niż ładniejszy ;) wiem, wiem, że je się oczami, tu trzeba zdać się bardziej na smak!
PASZTET Z BURAKÓW
PASZTET Z BURAKÓW – składniki:
- 1-1,5 szklanki buraków ugotowanych lub upieczonych i zmielonych – to około 4 buraków średniej wielkości
- 1 szklanka marchewki z pietruszką (zmielonych w maszynce do mielenia mięsa)
- 1 szklanka/słoik ugotowanej fasoli
- 4,5 – 5 szklanek ugotowanej kaszy jaglanej (jak ugotować kaszę jaglaną). Może być też inna kasza bezglutenowa, jak na przykład kasza gryczana, owsiana czy ryż. Nada się także kasza jęczmienna lub pęczak ale to tylko dla osób, które jedzą gluten.
- 3 duże cebule
- 1 szklanka bułki tartej (u mnie bezglutenowa ale może być pszenna)
- 2/3 szklanki skrobi ziemniaczanej
- 2 łyżeczki soli
- 2 łyżki kminu i 2 łyżki kolendry uprażone na 2 łyżkach oleju lub do smaku takie przyprawy jakie lubicie
- 15 wędzonych śliwek (dodałam je do gotowania kaszy jaglanej)
- 1 łyżka wędzonej papryki
- olej i bułka tarta do wysmarowania formy do pieczenia
PASZTET Z BURAKÓW – przepis:
- Średniej wielkości 3-4 buraki oraz 4 marchewki i 2 pietruszki myję, przekrawam na pół i piekę w piekarniku z 2 łyżkami oleju do czasu aż będą miękkie. Studzę.
- Cebule obieram, kroję i smażę na kilku łyczkach oleju.
- Kaszę jaglaną gotuję i studzę -> jak ugotować kasze jaglaną. Do gotowania kaszy dodałam wędzone śliwki, wyłowiłam je potem, wyjęłam z nich pestki i dodałam do mielenia warzyw.
- Fasolę czerwoną lub białą odlewam ze słoika.
- Na patelni z olejem prażę kolendrę z kminem przez 30 sekund. Wkładam do moździerza i rozdrabniam. Jeśli nie chce wam się tak bawić dodajcie przyprawy mielone bez prażenia ale będą w kawałkach, to im nie służy.
- Upieczone warzywa mielę w maszynce do mielenia mięsa razem z ugotowaną kaszą jaglaną, fasolą, śliwkami i usmażoną cebulą.
- Masę warzywną mieszam z przyprawami, bułką tartą i mąką ziemniaczaną. Wyrabiam i zostawiam na 20 minut.
- Formę smaruję olejem i wysypuję bułką tartą. Układam masę w foremce, mocno dociskając do dna, tak aby pozbyć się powietrza. Na górze układam kilka plasterków buraków i dociskam. Piekę przez 60-70 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Studzę.
- Pasztet z buraków podaję na zimno do chleba!
Olga Smile napisał
Buraków nie ziemniaków – korekta mi pomogła ;)