Pasztet z grzybami
Regularnie, minimum dwa razy z miesiącu robię pasztet z grzybami. Jest on u mnie zjadany ot tak, na kanapkach, zwyczajnie. Muszę przyznać, że pasztet z grzybami osobiście uważam, za jeden z najsmaczniejszych, jakie jadłam. Genialnie wprost komponuje się z chrzanem, musztrą lub ogórkami kanapkowymi. Wiem, że dla każdego pasztet oznacza inne danie. W moim domu rodzinnym pasztet był typowy – mięsny. Natomiast w moim domu, pasztet jest wegetariański, roślinny i zdrowy. Osobiście uważam, że rośliny są zdrowe, zwłaszcza w eko wersji i tak staram się karmić swoją rodzinę. Ponieważ zawsze mam szaloną rękę do sypnięcia do garnka kaszy, ryżu lub makaronu praktycznie zawsze zostaje mi zapas do nowego dania. No i coś trzeba z nim zrobić. Tak właśnie narodził się mój pasztet z grzybami … zmotywował mnie ryż długoziarnisty, który został z obiadu. Z zapasu pieczarek i innych posiadanych aktualnie składników zmontowałam pasztet warzywny z grzybami, cudowny wprost! Jeśli lubicie grzyby, wyraziste dania o lekko ziemistym posmaku wtedy pasztet z grzybami będzie najlepszym daniem, jakie można sobie wymarzyć. Jaki pasztet lubisz najbardziej? HA! Sprawdziłam i mam na stronie ponad 25 wegetariańskich jednocześnie wegańskich i bezglutenowych pasztetów roślinnych :) Kto da więcej? ;) CHCESZ TAKI ZBIORCZY WPIS O PASZTETACH?
Pasztet z grzybami
Pasztet z grzybami – składniki:
- 600 g pieczarek
- 2 puszki lub słoiki ugotowanej fasoli białej lub czerwonej
- 3 duże cebule
- 3,5-4 szklanki ugotowanego ryżu dowolnego gatunku, może być biały lub brązowy, może być zimny z dnia poprzedniego
- 4-5 łyżek zmielonych na proszek grzybów suszonych (podgrzybki, prawdziwki, suszone pieczarki)
- 2 listki laurowe
- 3 ziela angielskie
- ½ łyżeczki imbiru
- 2/3 szklanki bułki tartej pszennej lub bezglutenowej
- 4 łyżki skrobi ziemniaczanej
- sól do smaku i pieprz do smaku
Pasztet z grzybami – przepis:
- Cebule obieram, kroję na kawałki i podsmażam na oleju. Zdejmuję i wrzucam do miski.
- Pieczarki czyszczę, kroję i podsmażam.
- W młynku do kawy mielę grzyby suszone, liście laurowe i ziele angielskie.
- Wszystkie składniki pasztetu mielę maszynką do mielenia mięsa: ryż, pieczarki, podsmażoną cebulę i fasolę.
- Do masy dodaję rozdrobnione grzyby suszone i przyprawy, bułkę tartą, imbir sól i pieprz. Na tym etapie próbuje, czy jest konieczność mocniejszego doprawienia. Jeśli tak, robię to teraz. Na koniec dodaję skrobię.
- Foremkę do pieczenia smaruję tłuszczem wysypuję bułką, układam pasztet, dociskam mocno i piekę w pierniku rozgrzanym do 180 stopni przez 60-70 minut. Studzę.
Kam napisał
Jak duży wychodzi pasztet z tych ilości?
Musiek napisał
Wspaniały przepis i smak, na stałe gości na moim stole.