PASZTET Z KACZKI ZE ŚLIWKAMI
Zdecydowałam się przygotować domowy pasztet z kaczki ze śliwkami, a właściwie z udek kaczki. Pasztet z kaczki ze śliwkami suszonymi kalifornijskimi, polskimi bez pestek lub najlepiej z suską sechlońską smakuje wyjątkowo dobrze. Kilka dni temu piłam pasztet w sklepie. Smakował OK ale miałam wrażenie, że w nim było więcej bułki tartej niż mięsa. Za drugim razem wzięłam kawałek z metką i okazało się, że mięsa to on zawierał 25 procent. Także doszłam do wniosku, że czas najwyższy na domowy pasztet z kaczki ze śliwkami wędzonymi. Ciekawa jestem, jaki pasztet Ty lubisz? Jest do wyboru mięsny, wegetariański lub w pełni roślinny, czyli pasztet wegański. A u mnie dzisiaj mowa nie tylko o pasztecie i kaczce ale również o susce sechlońskiej. Oj tak! Ma ona głęboką ciemną barwę, smak wyrazisty suszono-wędzony. To za sprawą techniki suszenia śliwek w suśniach czyli takich suszarniach z dymem powstałym w procesie opalania drewnem bukowym. Śliwka poddawana jest metodzie wędzenia i suszenia przez lokalnych producentów w kilku wsiach. Suszy się śliwki w temperaturze 45 do 60 stopni Celsjusza, a ten proces trwa od 4 do 6 dni. To jedna z najsmaczniejszych śliwek jakie znam, jadłam i mam. To tradycyjny produkt z Wielkopolski ze wsi Sechna na południu Polski, skąd wywodzi się lokalna tradycja wyrobu. Ja śliwki kupuję w internecie, bo jakoś w sklepach trudną ją dostać. Od lat suska jest moją ulubioną śliwką, więc tak popularne ostatnio w Polsce kalifornijskie śliwki mówią do niej szefie i kłaniają się nisko. Więc do przygotowania pasztetu z kaczki użyłam suski ale jak chcesz może być śliwka kalifornijska też myślę, że będzie spoko. Ważne, żeby śliwka byłą miękka wtedy jakby integruje się konsystencją z domowym pasztetem drobiowym. Dwa dni temu ugotowałam tak lubiany wśród moich czytelników rosołu z kaczki. W sumie nie przygotowywałam go do czasu, co najmniej osiągnięcia dojrzałości bo u mnie w domu jadało się rosół wołowy. Zresztą, jak sami wiecie, jest wiele przepisów na rosół! Ja pokazywałam ich już ponad pięćdziesiąt sztuk a zawsze coś nowego się znajdzie. Zapraszam Was dzisiaj na pasztet z kaczki ze śliwkami bo jest świetną propozycją na co dzień i od święta.
PASZTET Z KACZKI ZE ŚLIWKAMI
PASZTET Z KACZKI ZE ŚLIWKAMI – składniki:
- 4 udka z kaczki (najlepiej ekologiczny)
- 500 g wątróbki drobiowej (najlepsza kacza ale kurza też jest spoko)
- 200 g śliwek suszonych kalifornijskich lub suski sechlońskiej
- 2 kajzerki lub bułki bezglutenowe
- 4 jajka rozmiar M lub 6 łyżek mąki ryżowej + skrobi ziemniaczanej lub bezglutenowej mieszanki
- 1 duża cebula
- 1 łyżka soli
- 1 łyżka pieprzu
- 2 niepełne łyżeczki mielonej gałki (ja kupuję już zmieloną więc daję więcej)
- 8 listków laurowych
- 1 łyżeczka kulek ziela angielskiego
- bułka tarta do wyspania formy i jakiś tłuszcz do jej posmarowania, masło lub olej
PASZTET Z KACZKI ZE ŚLIWKAMI – przepis:
- Uda z kaczki myję, wkładam do garnka, dodaję przekrojoną na pół cebule, listki oraz ziele angielskie.
- Gotuje około 90 minut na małym gazie w takiej ilości wody aby przykryła mięso na 1 palec.
- Mięso wyławiam, gdy jest miękkie. Wkładam w zamian wątróbkę, gotuję przez 5-8 minut. Wyławiam.
- Wyławiam też ziela, listki i cebule.
- Do garnka z płynem, wywarem z udek kaczki wkładam kajzerki aby nasiąkły.
- Udka z kaczki obieram, mielę w maszynce o drobnych oczkach razem z wątróbką, cebulą, listkami, zielami i kajzerkami. Najczęściej mielę taką porcję dwa lub trzy razy. Próbuję. Doprawiam solą, pieprzem i gałką. Na koniec wbijam jajka lub wsypuję mąkę. Dokładnie mieszam. Wkładam śliwki i mieszam ponownie ale tak delikatniej dłonią.
- Formę smaruje olejem, wysypuję bułką i przekładam mięso. Zostawiam około 1 cm od górnej krawędzi. PO wierzchu posypuję bułką tartą.
- Pasztet wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piekę około 80 minut. Wolno studzę, wstawiam do lodówki i dopiero rano podaję domowy pasztet z kaczki ze śliwkami taki pokrojony w plasterki jak widzicie na zdjęciu.
Agata napisał
Uwielbiam to ze jestes taka wszechstronna. Ja poprosze z mieskiem ale dla mojej psiapsiolki weganski😁
Marysia napisał
Wegetariański najlepiej z czerwonej soczewicy 😋
Kasia napisał
Mięsny, ale bez jajek i bezglutenowy 🙂
Joanna napisał
Dowolny bezmięsny 🙂
Marta napisał
Z mięskiem,😍, I tak będzie wege 🤣🤣🤣, pomimo że na święta robiłem z fasoli z suszonymi pomidorami 🙈
Kaśka napisał
Weganski lub wegetarianski
Hania napisał
Wega i wege…😀
Marta napisał
Witam serdecznie 😀. Wegetariański,ja z mięskiem tak na bakier 😉😜. Pozdrawiam serdecznie 😘
Dala napisał
Bez mięsa 🙂
Magdalena napisał
Nie pogardzę żadnym jak ktoś mi przygotuję😁