Pasztet z kaszy jaglanej z pieczarkami
Lubicie pasztety warzywne, na bazie kasz lub ziaren? My lubimy. Od jakiegoś czasu przygotowuję kilka pasztetów jaglanych, które cieszą się u nas w domu dużym powodzeniem. Czasami aż się dziwię sama sobie, że stroniłam od kaszy jaglanej, gdyż wydawała mi się tak zwyczajnie i bez zbytniego owijania w bawełnę – niesmaczna. Dochodzę jednak do wniosku, że do wszystkiego trzeba dorosnąć, smak, tak samo jak gust zmienia się z czasem, ewoluuje i rozwija razem z człowiekiem.
Pasztet z kaszy jaglanej z grzybami piekłam kilka razy. Za każdym razem zachwycałam się nim z mężem, rodziną i znajomymi. Jedli go dużą przyjemnością również zdeklarowani mięsożercy, bo odmiana w życiu jest czymś przyjemnym :) Kasza jaglana jest bardzo zdrowa i powinna być obecna na stałe w menu. Jest zasadotwórcza, odkwasza organizm, lekkostrawna i pożywna, obfituje również w witaminy i składniki mineralne. Jaglanka zawiera również bardzo rzadko występującą w produktach spożywczych krzemionkę. Ponadto kasza jaglana zawiera witamin z grupy B, lecytynę oraz składniki mineralne, takie jak: magnez, wapń, fosfor, potas, żelazo. Jest również niezwykle bogata w antyoksydanty – jednym słowem – samo zdrowie :)
Pasztet z kaszy jaglanej z pieczarkami
Pasztet z kaszy jaglanej z pieczarkami – składniki:
• 3 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
• 500 g pieczarek
• 3 cebule
• 1 puszka białej fasoli
• 1 pęczek natki pietruszki
• 100 ml mąki ziemniaczanej
• sól
• czarny pieprz
• oliwa lub olej do smażenia
Pasztet z kaszy jaglanej z pieczarkami – przygotowanie:
1. Pieczarki czyszczę, kroję w plastry i podsmażam na oleju na złoty kolor.
2. Cebule obieram, kroję w krostę i podsmażam.
3. Otwieram puszkę z fasolą a pietruszkę drobno siekam.
4. W dużej misce łącze kaszę jaglaną z cebulą, pieczarkami, pietruszką, fasolą, solą, pieprzem czarnym mielonym i mąka. Ilość mąki zawsze waha się w granicy 100-120 ml. Jeśli kasza jest rzadka lub lepka, wtedy trzeba dodać więcej mąki. Ja kaszę jaglaną gotuję na sypko.
5. Masę przekładam do foremki do pieczenia o wymiarach 13×24 cm, a dno wykładam papierem do pieczenia. Ugniatam pasztet bardzo dokładnie.
6. Wstawiam do rozgrzanego piekarnika do 180 stopni i piekę około 45 minut. Jeśli wierzch się wysusza za bardzo przykrywam papierem.
7. Schładzam i podaję w plastrach.
Katarzyna Katarzyńska-Słownikowska na FaceBook napisał
Pycha, robię co jakiś czas :)
Bozena Stroka na FaceBook napisał
Zglodnialam :-)
Elżbieta Jaworska na FaceBook napisał
Muszę taki zrobić
Aldona Rudnicka na FaceBook napisał
No może
Renata Białas na FaceBook napisał
Agnieszka Lipińska
Rafał Polański na FaceBook napisał
Wow. Zobacz Grzegorz Osmałek i Janusz Jesman – to jest pasztet dla nas. :) Czad!
WIESZAK NA WYBIEGU na FaceBook napisał
Super!
Ann Crackowiak na FaceBook napisał
Mam pytanie. Ponieważ próbowałam zrobić ten pasztet i wyszedł mi „pasztet”, co prawda dlatego, że mocno rozgorowaam kaszę,. Ale mam wątpliwości co do ilości kaszy. Czy to mam odmierzyć trzy szklanki przed ugotowaniem, czy trzy szklanki po ugotowaniu? Bo dla mnie oczywiste było, że przed, ale wyszło jej tyle, że mogłabym tym nakarmić całą jednostkę wojskową. Nie wiem co złe zrobiłam
Niebiesko-szara na FaceBook napisał
Ann Crackowiak w przepisie są 3 szklanki ugotowanej kaszy :)
Olga Smile na FaceBook napisał
Ann Crackowiak – po ugotowaniu, tak jak jest w przepisie – 3 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej!