PASZTET Z PIECZAREK
Zrobiłam wczoraj obłędny pasztet z pieczarek wegetariański, wegański, bez glutenu, jajek i mięsa. Pasztet z pieczarek bardzo smakuje mojemu dziecku, mężowi, mi również i dziadkom, którzy mieli okazję go spróbować. To prawdziwa grzybowa petarda. Nie tam dodatek małej ilości pieczarek do wielu wypełniaczy, tym razem są one główną częścią składową dania i nie da się tego ukryć. Pasztet z pieczarek ma bardzo ciemny kolor, delikatną, lekko wilgotną strukturę i bardzo wyrazisty smak. Jest to król pasztetów warzywnych wśród pasztetów roślinnych. Przypominam również, że znajdziecie u mnie kilkadziesiąt przepisów na pasztety wegetariańskie. Ten dla odmiany, zachwycił mnie tak bardzo, że powstał 3 razy pod rząd. Za pierwszym razem musiałam wykorzystać pieczarki, które mi zostały, za drugim, już doskonale wiedziałam jak chcę aby pasztet z pieczarek smakował i nie miałam wątpliwości, że musi być on esencjonalny, ciemny, wyrazisty i mocny. Moje dziecko mówi, że pasztet z pieczarek jest pyszny, mocno wyczuwa się w nim pieczarki, delikatny i prosty do krojenia. A i koniecznie mam dodać, że dobrze smakuje z ketchupem, no ale dziecko wszystko zjada z ketchupem, mimo, że twierdzi, że pomidorów nie lubi :) Pasztet z pieczarek poleca się do jedzenia!
PASZTET Z PIECZAREK
PASZTET Z PIECZAREK – składniki:
- 2200 g pieczarek
- 400 g kaszy gryczanej niepalonej
- 400 g cebuli
- 1 szklanka mąki owsianej
- ½ szklanki skrobi ziemniaczanej lub z tapioki (u mnie tapioka)
- 2 łyżki soli
- 1 łyżka mielonego pieprzu (dobierz ilość do smaku)
- 6 łyżek oleju
PASZTET Z PIECZAREK – przepis:
- Cebule obieram, kroje w kostkę i smażę na złoto na połowie oleju.
- Pieczarki czyszczę i szatkuję w plasterki, smażę na drugiej części oleju.
- Kasze gryczana gotuję do miękkości. Ja wsypuję kaszę do garnka, nalewam wodę na wysokość 3 palców powyżej linii kaszy, zagotowuję, przykręcam gaz i trzymam jeszcze 12-14 minut.
- W maszynce do mielenia mięsa mielę usmażone pieczarki i cebulę, a także ugotowaną kaszę. Doprawiam do smaku, próbuję. Wsypuję mąkę i skrobię, dokładnie mieszam.
- Formę do pieczenia natłuszczam i wsypuję bułką lub mąką – dowolnie. Ja miałam taką 30×12 cm. Układam masę na pasztet nadając jaj kształt, u mnie z górką :)
- Pasztet z pieczarek piekę przez 70 minut w 180 stopniach. Studzę w formie.
- A właśnie, pasztet z pieczarek można jeść na zimno, jak pasztet na kanapkach, lub obtoczyć w jajku i bułce i usmażyć na patelni.
Dorota Zawisza napisał
Dobrze, że zamiast skrobi można dac jajka
Anna napisał
Witam Olu. Mam pytanie czy mogę dodać jajka do pasztetu ? i z czego mam zrezygnować ze skrobi czy mąki ?
Olga Smile napisał
Anna – ja bym nie rezygnowała, dodała i już :D
Tomasz Arkadiusz Wlodarczyk napisał
Zrobione,nie smakowało. Podobny smak do kaszanki… :-(
Anonim napisał
Czym zastąpić mąkę owsiane? Nie mogę żadnych białych mąk: pszenicy,żyta,orkiszu.
Olga Smile napisał
Czytenik – może płatki ryżowe?
magdalena napisał
Zrobione, smakuje świetnie. Ja zdecydowanie wolę schłodzony- lepiej się kroi i jest bardziej zwarty (ścięty) Próbowałam na ciepło- 10 min. po wyciągnięciu z piekarnika- miał zbyt mazistą konsystencję (myślałam, nawet że się nie wypiekł) i przez pieczarki dość wyraziście przebijał się smak kaszy gryczanej. Po wystudzeniu nabrał klasy i jest bardzo, bardzo pieczarkowy i aromatyczny. Mniam
ela napisał
czy można dac do słoiczkówi zawekować?
Alicja napisał
Kolejny wspaniały przepis, smak, wygląd i zdrowie :*
Małgorzata napisał
Bardzo dobry, robię kolejny raz z małymi zmianami. Kasza jaglana zamiast gryczanej i sporo natki pietruszki do środka. Pycha!