Pasztet z soczewicy
Czasami nie wiem, czy takie danie jak pasztet z soczewicy powinnam nazywać pasztetem, czy może lepiej zapiekanką? W każdym razie z kilku aromatycznych składników powstaje pyszny, delikatny, smaczny i wyjątkowo kulinarnie atrakcyjny pasztet wegetariański. Ja piekę go ostatnio często, na zmianę z kilkoma innymi, na przykład z pasztetem z pestek dyni lub pestek słonecznika. Fakt, faktem, lubię pasztety roślinne. Są one dobre na zimno, ot tak na kanapkach lub na ciepło po odsmażeniu niczym dobrej jakości kotlet wegetariański. Soczewica, może nie jest moim jedynym ulubionym strączkiem, ale na pewno należy do moich faworytów, jeśli chodzi o zwiększenie ilości białka w zupach i wygodę gotowania. Czerwona soczewicę gotuje się dosłownie chwile, zieloną dłużej, ale i tak nie dłużej niż 30 minut. Co więcej, soczewicy w większości nie trzeba zamaczać. To jej wielki plus! A co wy robicie z soczewicy? Jakieś sprawdzone pomysły? A gdybyście mieli do wybory pasztet z soczewicy czy zupe ramen, to na co jest ochota?
Pasztet z soczewicy
Pasztet z soczewicy – składniki:
• 500 g czerwonej soczewicy (najlepiej w połówkach)
• 4 marchewki
• 2 pietruszki
• 3 cebule
• 1 szklanka ryżu
• 1 szklanka płatków ryżowych
• 1/2 – 2/3 szklanki skrobi ziemniaczanej
• 1 czubata łyżka przyprawy curry
• sól
• czerwony pieprz do smaku
• 8 łyżek oliwy
• bułka tarta do wysypania blaszki
• można przyszykować sobie 125 ml mleka kokosowego lub wody, gdyby masa pasztetowa była za gęsta
Pasztet z soczewicy – przygotowanie:
1. Marchewki, pietruszki i cebule obieram. Cebule kroję w kostkę, marchew i pietruszkę ścieram na tarce o grubych oczkach. Podsmażam partiami na 4 łyżkach oliwy. Przekładam do miski.
2. Do garnka wsypuję soczewicę i ryż. Zalewam taka ilością wody, żeby sięgała na 3 lub 4 małe palce ponad powierzchnię ziaren. Solę, dolewam oliwę i gotuję pod przykryciem około 15 minut od zagotowania. Ryż i soczewica wciągnie większość płynu.
3. W misce łączę soczewicę i ryż z podsmażonymi warzywami. Dodaję przyprawy i dokładnie mieszam. Masa musi przestygnąć. Gdy jestem w stanie włożyć do niej dłoń, dosypuję płatki ryżowe i skrobię. Wyrabiam raz jeszcze. W razie potrzeby dolewam całe mleko kokosowe. Tu trzeba ilość regulować patrząc na konsystencję.
4. Sporą blaszkę smaruję olejem i wysypuję bułką tartą. Wykładam masę i rozsmarowuję. Piekę w rozgrzanym piekarniku przez 60 minut. Studzę i po zastygnięciu podaję.
SOCZEWICA PRZEPISY:
Gulasz z soczewicy z wędzoną papryka i warzywami. Uwielbiamy go całą rodziną, czasami jemy od samego śniadania aż do kolacji :) Trudno się od niego oderwać!
Pasztet z soczewicy pyszny, delikatny i aromatyczny. To jeden z tych pasztetów, który jak zrobisz raz, już zawsze będziesz robić.
Pierogi z soczewicą to klasyczne pierogi z nadzieniem z ugotowanej czerwonej soczewicy z dodatkami. Można przygotować je z ciasta pszennego, ciasta gryczanego i bezglutenowego.
Pulpety z soczewicy wyjątkowo pyszne, podane z sosem pomidorowym smakują dorosłym i dzieciom. To mój pomysł na ciekawe podanie soczewicy!
Zupa z soczewicy z pomidorami to szybka, sycąca i niezwykle pożywna żupa z soczewicą. Aromat i smak pomidorów sprawia, że jest po prostu pyszna!
Zupa z soczewicą i dyną aksamitna, kremowa, wręcz jedwabista, pyszna, po prostu pyszna!
Zupa z soczewicą to prosta, domowa zupa, którą można przygotować dosłownie w kilka minut. Jeszcze nie zdarzyło mi się, aby komuś nie smakowała. To uniwersalne danie :)
Zupa z soczewicy przygotowana z zieloną soczewicą stanowi ciepły, pożywny i sycący posiłek. Lubie przygotowywać ja zwłaszcza jesienią i zimą.
Dahl z soczewicy to klasyczne danie z soczewicy i pomidorów. Pyszne!
Dzisiaj zapraszam na zupę z soczewicą, warzywami i dynią, do tego ziemniakami i aromatycznymi przyprawami. Pysznie jest, oj pysznie!
Kasza gryczana z soczewicą prostota ponad wszystko! Soczewica, warzywa i kasza gryczana. Niby proste i banalne połączenie a smak? Smak zaskakujący wręcz, pyszny, słodki, delikatny! Jak w każdym daniu warzywnym najlepiej sprawdzają się warzywa eko, ponieważ mają znacznie intensywniejszy smak od tych wychowalnych na skalę przemysłową.
Gulasz z soczewicy i dyni delikatny, aromatyczny, kremowy i świeży. Lubię dobrze łączące się smaki i takie, do których z przyjemnością wracam. Musze przyznać, że gulasz z soczewicy jest tym, który w najbliższym czasie jeszcze nie raz pojawi się na moim stole.
Pieczeń z soczewicy piekę co jakiś czas, gdy mam ochotę na duży blok przypominający pasztet. W moim domu pieczeń z soczewicy jemy na ciepło po odsmażeniu a także na zimno po pokrojeniu w plastry.
Ragout z soczewicy polecam z całego serca. Jest pyszne, warzywne i bogate. Smakuje wyśmienicie, to typowe danie obiadowe!
Pasztet z soczewicy aż chciałoby się powiedzieć, że jest dobry na wszystko. Ale najlepszy jest na kanapki, podany z pikantną pastą, musztarda lub ognistym ketchupem!
Soczewica z warzywami, pyszna, aromatyczna, esencjonalna, rewelacyjna z ryżem, sambalem i jogurtem!
Soczewica z pomidorami i warzywami
Soczewica z pomidorami i warzywami, wspaniała na obiad, sycąca i aromatyczna. Bardzo lubimy ją zajadać z chrupiącym chlebem, ryżem lub naleśnikami dosa.
Pasta z soczewicy z suszonymi pomidorami, czasami czosnkiem, fantastycznie sprawdza się na kanapki, do smarowania naleśników albo ot tak, do podjadania z warzywami.
Soczewica smażona przypadnie do gustu wszystkim lubianych dania wyraźne w smaku, mocne i z charakterem. Mi przywodzi na myśl kuchnię indyjska z jej różnorodnością możliwości i aromatami. Soczewica smażona poleca się na obiad!
Olga Smile napisał
Mrowka – myślę, że tak :)
Magda napisał
A jaka powinna byc konsystencja…bo nie chce oddac za duzo mleka kokosowego?
Olga Smile napisał
Magda – taka żeby lepić jak kotlety :)
Magdunia1984 napisał
Jak nie mam płatków ryżowych mogę dodać więcej skrobi ziemniaczanej/mąki kukurydzianej?
Olga Smile napisał
Magdunia1984 – nie bardzo, potrzebne coś, co chłonie wodę.
Magdunia1984 napisał
A może bułkę tartą lub świeżą.
Olga Smile napisał
Magdunia1984 – tarta super!
Marysia napisał
Dzień dobry a te 8 łyżek oliwy używa się do smażenia, czy dodaje do masy?
Edyta napisał
Pasztet robię właśnie, ciekawam rezultatu ?
Małgorzata napisał
Z podanego przepisu wychodzi 1 blaszka chlebowa czy więcej?
Pasztet wygląda chyba jak smakuje ;-) planuje zastąpić marchew – pieczona papryka i burakiem.
Pani Olgo – gratuluję talentu!