Pasztet z warzyw
Lubię dania roślinne i często goszczą na naszym stole. Pasztet z warzyw z rosołu nadaje się idealnie na kanapki! Generalnie pasztet z warzyw należy do tych wypieków, które powstają u mnie, gdy zostanie sporo różnych warzyw, kaszy i roślin strączkowych ze śniadania, obiadu i kolacji. Zawsze ugotuję za dużo na raz, dlatego pasztet z warzyw stał się taką moją domową metoda na smaczny, zdrowy i dobry recykling pozostałości. Nie chcę napisać, że pasztet z warzyw to, to taki pasztet z resztek, to danie samo w sobie. Mąż stwierdził, że ten dokładnie pasztet z warzyw jest jednym z najsmaczniejszych jaki jadł, jaki zrobiłam i jaki powstał w mojej kuchni! Mam więc specjalnie dla was do pokazania piękny i mega ale to mega smaczny PASZTET Z WARZYW, są chętni? I właśnie, wszelakie pasztety warzywne z jakich warzyw i dodatków robicie? Jakie są najsmaczniejsze? Mój pasztet z warzyw jest bezglutenowy, bez jajek i bez białek mleka! Muszę powiedzieć nieskromnie, że jest mega smaczny, mega ładny, mega atrakcyjny i mega znikający! PASZTET Z WARZYW u nas już prawie cały zniknął od rana cały, cały! No i wykorzystałam resztki z obiadu i warzywa z rosołu, nic się nie zmarnowało! A co robicie z warzywami z rosołu?
Tak teraz sobie siedzę, siedzę i dojadam pasztet z warzyw i myślę sobie, że coś bym ugotowała! Oj tak, zdecydowanie!!! NA CO MACIE OCHOTĘ?
Pasztet z warzyw
Pasztet z warzyw – składniki:
- 3 szklanki warzyw z rosołu (zmielonych w maszynce do mielenia mięsa)
- 2 szklanki ugotowanej i odcedzonej mocno fasoli lub soczewicy (jeśli nie macie lub nie chcecie jej dodawać zwiększcie ilość kaszy jaglanej)
- 4,5 – 5 szklanek ugotowanej kaszy jaglanej ( jak ugotować kaszę jaglaną)
- 3 duże cebule
- 3 duże ziemniaki (opcjonalnie u mnie zostały)
- 500 g pieczarek
- 80 g suszonych podgrzybków
- 1 szklanka bułki tartej (u mnie bezglutenowa ale może być pszenna)
- 1 szklanka skrobi ziemniaczanej
- 2 łyżeczki soli
- 2 łyżki kminu i 2 łyżki kolendry uprażone na 2 łyżkach oleju lub do smaku takie przyprawy jakie lubicie
- 1 łyżeczka ostrej papryki
- 1 łyżeczka czosnku suszonego
- trochę natki pietruszki do ozdoby
- olej i bułka tarta do wysmarowania formy do pieczenia
Pasztet z warzyw – przygotowanie:
- Cebule obieram, kroję i smażę na kilku łyczkach oleju.
- Kasze jaglana gotuję i studzę -> jak ugotować kasze jaglaną
- Ziemniaki, które pozostały mi z obiadu studzę.
- Fasole odlewam ze słoika, puszki lub wyławiam z wody, w której się gotowała.
- Na patelni z olejem prażę kolendrą z kminem przez 30 sekund. Wkładam do moździerza i rozdrabniam. Jeśli nie chce wam się tak bawić dodajcie przyprawy mielone bez prażenia.
- Pieczarki czyszczę -> jak oczyścić pieczarki, kroje w plastry i smażę na oleju na złoto. Pod koniec dodaję kolendrę i kumin.
- Suszone grzyby mielę w młynku do kawy na proszek.
- Warzywa z rosołu mielę w maszynce do mielenia mięsa razem z ugotowaną kaszą jaglaną, ziemniakami, fasolą, pieczarkami i usmażoną cebulą.
- Masę warzywna mieszam z przyprawami, suszonymi grzybami, bułką tartą i mąką ziemniaczaną. Wyrabiam i zostawiam na 20 minut.
- Formę smaruję olejem i wysypuję bułka tartą. Układam masę, mocno dociskając do dna, tak aby pozbyć się powietrza. Na górze układam pietruszkę i dociskam. Piekę przez 70 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Studzę.
- Podaję na ciepło lub zimno.
Karolina Paradowska napisał
Sałatkę
Marta Kamińska napisał
Ja kroje w plasterki i wrzucam spowrotem do rosołu.
Łukasz Zakrzewski napisał
Zaprawiam sosy, zamiast mąki, wtedy są gęste bez dodatkowych kalorii :)
Justyna Marcelina Ptoszek napisał
kotleciki na parze
Katarzyna Muskaryna napisał
Zawsze jak gotuje rosół daje dużo warzyw bo lubię jak jest mocno aromatyczny. Daję: seler, pietruszkę, marchew, natkę pietruszki, cebule, czosnek, imbir, por. Lecz z tych warzyw to tylko zjadam marchew i to nie całą, ponieważ nie przepadam za warzywami korzeniowymi. kiedyś wpadłam na pomysł żeby z resztki rosołu co zostaje, warzyw oraz kurczaka i kaczki, bądź indyka (zazwyczaj gotuję rosół z 3,4 mięs, wołowiny nie daje do blendowania ponieważ jest to zazwyczaj szponder, który ma mało mięsa w sobie) zrobić kostki rosołowe. Wystarczy zblendować na pastę to wszystko dodając sól i pieprz. Można oczywiście zredukować bulion żeby był bardziej aromatyczny. Po zblendowaniu przekładam do foremek na lód lub większych pojemniczków jako bazę bulionową np do zup. I tak mam zdrowe domowe kostki rosołowe. Bez glutaminianu sodu :)
Ola Mrzc napisał
sałatkę jarzynową
Mika Storożak napisał
Pasztet lub kotlety lub pastę do chleba
Katarzyna Muskaryna napisał
Później jak potrzebuję bulionu to wyciągam z zamrażarki zamrożone kostki i dodaje do sosu lub jak potrzebuje więcej to z całego pojemniczka.
Agata Mazurkiewicz napisał
Jak to co dzisiaj rosół to jutro jarzynowa …a pojutrze ogórkowa…..jeden rosół…3 zupy na 3 dni :)
Śladami Słodkiej Babeczki napisał
zjadammm! :)