PASZTET ZE ŚLIWKAMI
Zdecydowałam się dzisiaj pokazać pasztet ze śliwkami tak przygotowany z mięsa z rosołu i warzyw. Pasztet ze śliwkami jest bardzo bogaty w smaku, powiedziałabym, że taki wręcz świąteczny właśnie za sprawą śliwek i przypraw. Trochę tartej gałki, goździków i cynamonu sprawiają, że można od razu poczuć dosłownie magię świąt. Usmażona cebula jest wspaniały dodatkiem do pasztetu. Tak samo śliwki suszone, takie miękkie kalifornijskie lub jeszcze lepiej podwędzane, czyli śliwka suska sechlońska. Obie wersje są spoko, chociaż aromat wędzenia bardzo pozytywnie wpływa na smak tego dania. Lubię właściwie każdy pasztet z mięsa z rosołu i warzyw. Może dlatego, że jest on dla mnie swoistym sposobem do wykorzystania wszelkich resztek znajdujących się w garnku po ugotowaniu zupy. Na rozgotowanego, bladego kurczaka czy też nadal dość żylastego mięsa wołowego raczej nikt nie a ochoty. Przerobienie ich na wersje smaczniejszą i chętniej jedzoną jest bardzo atrakcyjną propozycją.Ten przepis jak wiele moich pokazywanych dotychczas pozwala na swobodne interpretowanie i manipulowanie składnikami. Mam na myśli, że może być uczute do tego pasztetu ze śliwkami mięso z rosołu z kurczaka, z kury, gęsi, z wołowiny, wieprzowiny czy indyka. Jest wiele możliwości bo ten przepis jest takim podkręconym recyklingiem kulinarnym. A ty, co robisz z mięsa z rosołu? Wiem, że część osób zjada, część daje psom a inni coś z niego robią. I to właśnie propozycja na wykorzystanie bo pasztet z mięsa z rosołu i warzyw jest smaczny i daje wiele możliwości modyfikacji składników i propozycji, co osobiście bardzo lubię i doceniam w przepisach.Dlatego tym razem zdecydowałam się na dodatek śliwek suszonych i korzennych przypraw do kompletu I trzeba przyznać, że ten pasztet ze śliwami wyszedł wyjątkowo udany!
PASZTET ZE ŚLIWKAMI
PASZTET ZE ŚLIWKAMI – składniki:
- 1,2 kg ugotowanego mięsa z rosołu bez kości (u mnie kura)
- 4-5 marchwi z rosołu,
- 2-3 pietruszki z rosołu
- 3 cebule
- 4-5 jajek
- 300 g wędzonych śliwek lub śliwek kalifornijskich
- 2 bułki kajzerki lub bezglutenowe bułki, mogą być też dwie garście błonnika bambusowego w wersji KETO
- opcja to dodatkowo 10 łyżek oleju kokosowego, smalcu kokosowego, smalcu zwierzęcego lub oleju, może być też masło klarowane
- 1 łyżka przyprawy do piernika (w jej skład wchodzi cynamon, gałka, goździki) wybierzcie taką bez cukru
- sól + czarny pieprz
PASZTET ZE ŚLIWKAMI – przepis:
- Cebule obieram, kroję na kawałki i podsmażam na złoto.
- Mięso z rosołu bez kości mielę trzy razy na drobnych oczkach w maszynce do mięsa razem w marchwią, usmażoną cebulą i namoczonymi i odciśniętymi w rękach kajzerkami.
- Przekładam do miski, dodaję jajka, miękkie śliwki, 2 łyżeczki soli, ½ pieprzu, 1 łyżeczka mieszanki przypraw do piernika i mieszam. Na tym etapie dodaję tłuszcz, suchy pasztet to kiepski pasztet.
- Formę do pieczenia smaruję tłuszczem wysypuje bułką (osoby na diecie bezglutenowej wybierają bułkę bezglutenową). Przekładam pasztet, wyrównuję, ozdabiam dowolnie i wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 70 minut.
- Studzę, kroję i podaję pasztet ze śliwkami taki z mięsa z rosołu i warzyw najczęściej jako dodatek do chleba.
Zochna napisał
Farsz do naleśników
Piotr napisał
Łazanki
Krzysztof napisał
Ja zjadam, ale teść robi pasztet, a teściowa pierogi. Generalnie czasem z rosołami ciężko nadążyć.
Joanna napisał
Galart – tak mówi się w Poznaniu na mięso w galarecie 😊
Agnieszka napisał
Pierogi albo krokiety
Ania napisał
krokiety 🙂
Małgorzata napisał
Ostatnio zrobiłam pasztet 😉
Marcelina napisał
Ja wcinam 😁😁😁 czasami obiorę i kto chce do rosołu z 🥕 wrzuca
Patrycja napisał
Potrawkę z rodzynkami do ryżu. Tradycyjne danie na Kaszubach.
Domi napisał
Pierogi, krokiety lub na patelnie z warzywami i ryżem