Pasztet domowy
Przez wiele lat mojego życia pasztet był obowiązkowym dodatkiem do kanapek. Pasztet to dla mnie święta z którymi kojarzyły mi się nierozerwalnie. Zwyczaj przygotowywania pasztetu wprowadziła moja mama i pamiętam, że już, jako niewielkie dziecko starałam się jej pomagać kręcąc korbą w metalowej maszynce do mielenia przyczepionej do stołka w kuchni. Potem miałyśmy już maszynkę elektryczną i było znacznie łatwiej zrobić pasztet domowy. Gdy byłam starsza i mieszkałam już oddzielnie czasami z mamą dzieliłyśmy się obowiązkiem przygotowania jedzenia na święta i ja robiłam na przykład pasztet a mama rybę w galarecie lub odwrotnie. Pasztet był zawsze gorszą pracą, bo bardziej wymagającą, dłuższą, brudniejszą i bardziej pracochłonną. Zazwyczaj w dniu, w którym przygotowywałam pasztet, już nic więcej do jedzenia nie robiłam, skupiałam się na wielogodzinnym gotowaniu, kilkakrotnym mieleniu, mieszaniu i pieczeniu. Duża blacha pasztetu lądowała w piekarniku, a po ostudzaniu, pasztet kroiłyśmy na kawałki i zamrażałyśmy. W takiej formie pasztet był gotowy do zjedzenia o dowolnej porze zaraz po rozmrożeniu. Pasztet, jako jedno z niewielu mięs nie traci zbytnio walorów smakowych podczas mrożenia. Inaczej jest w przypadku wędlin czy całych kawałków mięsa. Zamrożony i zamknięty w bardzo szczelne torby, aby nie chłonął zapachów może leżeć w zamrażarce nawet kilkanaście miesięcy albo i dłużej. Zależnie od pory roku pasztet przygotowywałyśmy tłuściejszy to na Boże Narodzenie i chudszy na Wielkanoc. Garnek z mięsem zazwyczaj studził się na balkonie czekając na żmudny proces mielenia jego zawartości.
Tym razem pokażę wersje pośrednią. Możecie ja troszkę odchudzić lub dodatkowo okrasić tłuszczem, ale pamiętajcie, że im mniej tłusty pasztet tym bardziej się kruszy.
Pasztet przepis
Pasztet składniki:
• 1 kg łopatki wieprzowej
• 1 kg mięsa wołowego
• 1 kurczak
• 1 kg boczku surowego
• 1 kg szynki wieprzowej lub karkówki
• 1 kg wątróbki indyczej, kurzej, wieprzowej lub cielęcej
• 5 jajek
• 3-4 bułki kajzerki
• sól
• pieprz czarny
• listki laurowe
• ziele angielskie
• gałka muszkatowa
Pasztet – przepis:
1. Mięso myję, kroję na średniej wielkości kawałki takie, żeby weszły do maszynki do mielenia mięsa. Na dnie garnka układam boczek, potem kawałki kurczaka i szynki. Dodaję sporo soli, z 15 listków laurowych, 3 łyżki ziela angielskiego, troszkę pieprzu. Dodaje taka ilość wody, żeby przykryła mięso i gotuję na bardzo małym ogniu około 2,5-3 godzin. Po tym czasie dodaję wątróbkę i gotuję około 30 minut. Mięso musi być tak miękkie, żeby się rozpadało a woda musi wyparować do objętości 3 szklanek. Mięso studzę musi być ciepłe, ale nie bardzo gorące.
2. Mięso mielę trzy razy razem z liśćmi laurowymi i zielem angielskim.
3. W sosie, który pozostał moczę 3 kajzerki i mielę je razem z mięsem.
4. Mięso mieszam dokładnie z bułkami, rozbitymi jajkami (najlepiej wybić je do miski, żeby nie trafiło się jakieś popsute). Doprawiam sowicie solą, pieprzem oraz gałką.
5. Mięso przekładam w duża blachę do pieczenia i wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Piekę prawie dwie godziny do czasu aż wierzch jest przyrumieniony a pasztet ścięty.
bodo napisał
Odwiozłem rano moją żonę do pracy i robię pasztet już na święta. Przepis jest ok im więcej gatunków mięs tym ciekawszy smak. Mój będzie z królika którego sam wyhodowałem,jedna moja uwaga wątrobę proszę tylko parzyć ,gotowanie jej przez 30 minut sprawi,że będzie gorzka.Koniec przerwy,idę nakładać masę do foremek.
Ewa napisał
Olgo a na taka ilosc miesa to ile nalezy dac tych platkow bezglutenowych?Tak mniej wiecej:-)
Anonim napisał
Upiekłam pasztet z Pni przepisu. Wszystko ok, ale za bardzo czuć wątróbkę ( dałam wieprzową). Następnym razem chyba pominę.