Pavlova
Pavlova, czyli duża beza z puszystą bitą śmietaną i owocami została upieczona pierwszy raz gdzieś pomiędzy 1926 a 1929 rokiem w Australii na część primabaleriny Anny Pavlovej. Jest wiele przepisów na idealna Pavlovą, jedne lepsze, inne gorsze, a ja zawsze piekę według jednego rodzinnego przepisu na bezę, nic nie zmieniam, ponieważ nie ma takiej potrzeby. Na moim stole Pavlova nie gości zbyt często. Kiedyś miałam spółkę z mamą, mama wyjadała bezę a ja bitą śmietanę, której nigdy nie miałam dość. Gdy byłam na studiach odwiedzałam czasami swoją koleżankę Katarzynę i po drodze do niej zatrzymywałam się w Zielonej Budce, aby kupić dwa wiaderka bitej śmietany. Siedziałyśmy na kanapie przed telewizorem I zajadałyśmy ze smakiem, z czego ja miałam niekończący się apetyt. Taka śmietana była świetna, zwyczajnie świetna. Aż dziw bierze, że mogłam jej tyle spałaszować za jednym razem i to bez żadnych konsekwencji. Nawet specjalnie nie tyłam, teraz sprawa ma się zupełnie inaczej, słodkie i dobre, oj tak owszem, ale konsekwencje muszą być – no niestety, nie ma łatwo.Pokazywałam już dotychczas dwa przepisy na bezy były to: Bezy kawowe i Tort bezowy z kajmakiem. Oba smaczne, oba łatwe. Jeśli lubicie takie smaki, to zdecydowanie są to przepisy warte wypróbowania.
Pavlova
Pavlova – składniki:
• 4 białka
• 250 g cukru pudru
• 2 łyczki maki ziemniaczanej
• szczypta soli
• 500 ml śmietany tortowej o zawartości tłuszczu 36% lub miękkiego tofu
• 2 fixy do śmietany (opcjonalnie)
• 2 łyżki cukru pudru
• owoce u mnie truskawki i listki mięty
Pavlova – przygotowanie:
1. Białka o temperaturze pokojowej ubijam ze szczyptą soli na sztywną, białą masę. Dodaję powoli po 1 łyżce cukru i ubijam dalej, aż masa stanie się lśniąca. Na koniec podsypuję mąkę i ubijam jeszcze kilka minut.
2. Płaską blachę do pieczenia wyściełam papierem d pieczenia. Na papierze rysuję koło, układam masę z białek tak, aby miała kształt koła z zagłębieniem w środku na śmietanę. Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 120 stopni na 1 godzinę, potem zmniejszam temperaturę do 100 stopni i piekę jeszcze około 1,5 godziny. Jeśli temperatura na początku jest niższa, beza będzie jaśniejsza. Bezę studzę w piekarniku.
3. Schłodzoną śmietanę ubijam na sztywną masę, czasami z fixem, innym razem bez.
4. Owoce myję i suszę.
5. Na bezie układam śmietanę, ozdabiam truskawkami i ewentualnie listkami mięty.
Anna Meduza na Facebook napisał
Olga ile tej mąki 2 łyżki czy łyżeczki? Od rana myślałam o Pavlovej i proszę otwieram fejsa i mam:)
Artist's Workshop na Facebook napisał
uwielbiam :)
Anna Włodarczyk na Facebook napisał
o nie !!! czy fb ma w opcjach ostrzeganie przed zabójczymi pysznościami ? ;)
Aneta Dastych na Facebook napisał
Najlepsza :)
KLFoodblog napisał
super wygląda. uwielbiamy Pavlovą…
Olga Smile na Facebook napisał
Anna Meduza – ja na 4 jajka daję 2 łyżki.
Anna Meduza na Facebook napisał
ok super! ( w przepisie jest 2 łyczki więc chciałam się upewnić;)
Katarzyna Legawiec na Facebook napisał
super szkoda że nie możemy:(
Pola napisał
Wygląda przepięknie. Aż szkoda jeść :)
Wegetarianka na Facebook napisał
Pięknie wygląda pomimo ” rozpusty”