Peperonata
Moim ulubionym daniem późnego lata jest peperonata, gdy stragany uginają się pod dojrzałymi paprykami sprzedawanymi w różnych kolorach. Zawsze czekam na nasze krajowe papryki, które są soczyste, chrupiące i pyszne. Peperonata przygotowuję również zimą jednak nie ma ona tak intensywnego smaku jak ma to miejsce latem. Peperonata jemy, jako dodatek do obiadu w stylu włoskim, coś na kształt surówki. Układamy ją czasami również na kanapkach posmarowanych sosem czosnkowym, jako pastę. Bardzo lubię jej słodki smak przeplatający się z kwaskowym świeżym posmakiem. Gdy byłam w tym roku w Sopockim Sheratonie widziałam, że można było zjeść podczas bufetu włoskiego w restauracji Wave rybę w peperonacie, jak widać pasuje wyśmienicie w różnych kombinacjach smakowych. Moim zdaniem wyśmienitym dodatkiem do peperonaty jest świeża, chrupiąca bagietka lub inna bułka. Gdy pokroi się paprykę w grubsze kawałki, wtedy po wystygnięciu może pełnić rolę tapas. Tym razem przygotowałam pepronatę z pomarańczowej i czerwonej papryki z cebulą. Najczęściej używam do jej przygotowania papryki czerwonej, jeśli natomiast mam w domu inne kolory nie waham się ich użyć.
Przepis na Peperonata
Składniki na Peperonata
• 3 papryki żółte
• 3 papryki czerwone
• 3 duże cebule
• 4 pomidory
• 6 łyżek oliwy lub oleju
• 2 łyżki octu winnego
• 4 ząbki czosnku
• sól i pieprz do smaku
Przygotowanie dania Peperonata
1. Cebule obieram, kroję w plastry i podsmażam na 2 łyżkach oleju.
2. Papryki czyszczę z gniazd nasiennych i kroję w paseczki.
3. Czosnek obieram i przepuszczam przez praskę. Pomidory oparzam wrzątkiem, obieram ze skórki i kroje na cząstki.
4. W naczyniu żaroodpornym mieszam usmażoną cebulę z czosnkiem, pomidorami, paprykami, oliwką, sola i odrobiną pieprzu. Wstawiam do piekarnika i piekę około 30 minut.
5. Po wyjęciu z piekarnika mieszam ponownie, dodaje ocet i doprawiam do smaku solą i pieprzem. Odstawiam na 3-4 minuty i podaję.
Musiek napisał
Wspaniały przepis i smak, na stałe gości na moim stole.