Pestkówka nalewka z pestek pigwy
Lubię domowe nalewki, takie proste, przygotowywane według receptur zapisanych na pożółkłych kartkach lub takich, których zasady przygotowywania w rodzinach przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Najsmaczniejsze są tradycyjne nalewki, takie jak za dawnych lat. Nie wymagają one zbytniego nakładu pracy czy wysiłku, jedynie potrzebują odrobiny najlepszej jakości składników i trochę naszej cierpliwości. Odwdzięczą się za czas leżakowania wspaniałym smakiem i zanim się obejrzymy będzie można już popijać małymi łyczkami wspaniałe domowe trunki, które można przygotowywać przez cały rok. Od wielu lat nastawiam w domu nalewki. Lubię obserwować proces ich macerowania, dojrzewania i cieszyć się ze smaku tych szlachetnych trunków. Nalewka przygotowana z pestek pigwy ma charakterystyczny zapach migdałowy. Intensywny, mocny aromat, rozchodzi się po kuchni, gdy tylko otwieram butelkę z nalewką. Moja pestkówka jest klarowna, bardzo słodka, zawiesista jakby gęsta, idealna dla wielbicieli likierów. Gdy przygotowuję pigwę na dżem, pigwówkę czy sok, często zostaje mi sporo pestek, z którymi nie bardzo mam, co zrobić. Czasami, aby nastawić nalewkę pigwową zbieram pestki przez kilka tygodni. Każdą partią pakuję w torebkę jednorazową i zamrażam. Gdy zbierze mi się ich około 250 ml wtedy nastawiam w słoiku nalewkę o migdałowym smaku. Co ciekawe, wśród moich znajomych nikt jeszcze nie zgadł, że jest to trunek, który powstał przy użyciu pestek a nie gorzkich migdałów. Taki mały trik, a uzyskuje się taki fajny efekt smakowy.
Pestkówka nalewka z pestek pigwy
Pestkówka nalewka z pestek pigwy – składniki:
* 1 szklanka pestek z pigwy, pigwowca lub jabłek
* 250 m spirytusu
* 250 ml wody
* 250 g cukru
Pestkówka nalewka z pestek pigwy – przygotowanie:
1. Z wody oraz cukru przygotowuje syrop. Po zagotowaniu, wyłączam gaz i studzę go do temperatury pokojowej.
2. Wyjmuję pestki z pigwy lub jabłek.
3. W dużym słoiku mieszam przestudzony syrop cukrowy ze spirytusem i pestkami. Zakręcam szczelnie słoik i odstawiam na 4 tygodnie.
4. Nalewkę filtruję, rozlewam do butelek i odstawiam na kilka tygodni, aby nabrała smaku.
Agnieszkah napisał
A ja właśnie się zabieram, mam zebraną szklankę pestek pół na pół pigwy i jabłka. Tyle, że zbierając pestki, nie mrożę, ale obsuszam. I tak alkohol wyciągnie wszystkie soki…
kasandraa6 napisał
od lat robię nalewki najpierw robiła moja babcia i chyba po niej to odziedziczyłam, bo moi rodzice raczej nie robią. Mam ich sporo właśnie robi się z pigwy i inne owocowe… ale o pestkowej nigdy nie słyszałam – niestety pestki z pigwy to za rok świetny przepis i piękne fotki pozdrawiam
A czy z pestek jabłek tez ma nutkę migdałową
Olga Smile napisał
kasandraa6 – z pestek jabłkowych też nalewka ma nutę migdałową. Z pigwowca lub pigwy jest więcej pestek i szybciej się je zbiera :)
Pozdrawiam Olga
Flambir napisał
Wspaniały przepis! I pomyśleć, że ja w tym roku wyrzuciłam tyle pestek… Spokojnie miałabym na kilka takich nalewek, a ja nie wiem, czemu, ubzdurałam sobie, albo gdzieś przeczytałam, że te pestki są trujace i zawsze z żalem wyrzucałam. W przyszłym roku na bank zrobie. Bardzo dziękuję za cudowny przepis, pozdrawiam Olgo. Flambir (Twoja wierna fanka ;))))))
Ania napisał
Taka nalewka musi być bardzo dobra, piękne zdjęcie:)
Katarzyna napisał
Zrobiłam! Pyyycha!!!
https://vegarnkowo.blogspot.com/2012/12/nalewka-z-pestek-pigwy.html
Serdecznie Pozdrawiam!
dorota napisał
filtruje a co to znaczy jeśli chodzi o nalewkę?
Olga Smile napisał
Przecedza przez gazę kilkakrotnie złożoną lub filtr do kawy, żeby pozbyć się kawałków owoców :)
dorcia napisał
zrobiłam!!!nazbierałam pestek i z jabłek i z pigwy,,,.Polecam.spróbowałam tak na język,,,ale ma kopa a jak rozgrzewa a jak smakuje…słodko i pigwowo;-))
Karinna napisał
Jedzcie jądra pesteki różnych owoców, zawierają witzminę B17, której nie ma w aptekach: moreli gorzkiej, jabłek, gruszek, wiśni, nalewki z różnych pestek. Są potrzebne w organiżmie bo są bardzo dobrym lekarstwem na raka. Miałam raka płuc, jestem 14 m-cy po operacji jem jądra pestki moreli gorzkiej (na 5 kg. masy ciała 1 pestka). Wyniki mam dobre po każdej kontroli w poradni. POLECAM.