Pestkówka nalewka z pestek pigwy
Lubię domowe nalewki, takie proste, przygotowywane według receptur zapisanych na pożółkłych kartkach lub takich, których zasady przygotowywania w rodzinach przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Najsmaczniejsze są tradycyjne nalewki, takie jak za dawnych lat. Nie wymagają one zbytniego nakładu pracy czy wysiłku, jedynie potrzebują odrobiny najlepszej jakości składników i trochę naszej cierpliwości. Odwdzięczą się za czas leżakowania wspaniałym smakiem i zanim się obejrzymy będzie można już popijać małymi łyczkami wspaniałe domowe trunki, które można przygotowywać przez cały rok. Od wielu lat nastawiam w domu nalewki. Lubię obserwować proces ich macerowania, dojrzewania i cieszyć się ze smaku tych szlachetnych trunków. Nalewka przygotowana z pestek pigwy ma charakterystyczny zapach migdałowy. Intensywny, mocny aromat, rozchodzi się po kuchni, gdy tylko otwieram butelkę z nalewką. Moja pestkówka jest klarowna, bardzo słodka, zawiesista jakby gęsta, idealna dla wielbicieli likierów. Gdy przygotowuję pigwę na dżem, pigwówkę czy sok, często zostaje mi sporo pestek, z którymi nie bardzo mam, co zrobić. Czasami, aby nastawić nalewkę pigwową zbieram pestki przez kilka tygodni. Każdą partią pakuję w torebkę jednorazową i zamrażam. Gdy zbierze mi się ich około 250 ml wtedy nastawiam w słoiku nalewkę o migdałowym smaku. Co ciekawe, wśród moich znajomych nikt jeszcze nie zgadł, że jest to trunek, który powstał przy użyciu pestek a nie gorzkich migdałów. Taki mały trik, a uzyskuje się taki fajny efekt smakowy.
Pestkówka nalewka z pestek pigwy
Pestkówka nalewka z pestek pigwy – składniki:
* 1 szklanka pestek z pigwy, pigwowca lub jabłek
* 250 m spirytusu
* 250 ml wody
* 250 g cukru
Pestkówka nalewka z pestek pigwy – przygotowanie:
1. Z wody oraz cukru przygotowuje syrop. Po zagotowaniu, wyłączam gaz i studzę go do temperatury pokojowej.
2. Wyjmuję pestki z pigwy lub jabłek.
3. W dużym słoiku mieszam przestudzony syrop cukrowy ze spirytusem i pestkami. Zakręcam szczelnie słoik i odstawiam na 4 tygodnie.
4. Nalewkę filtruję, rozlewam do butelek i odstawiam na kilka tygodni, aby nabrała smaku.
M napisał
Witam ! Zrobilam pestkowke z pestek pigwy z twojego przepisu , stoi od soboty , dziś (czwartek) pojawiły się kryształki … czy to normalne zjawisko, czy mam się bać ??
Olga Smile napisał
M – zawiesista się robi?
Kama napisał
Fantastyczna nalewka!
Darek napisał
Nalewka zrobiła się galaretowata.Czy to normalne.
Olga Smile napisał
Darek – tak, trzeba rozrzedzić :)
Marek napisał
Na którymś forum wyczytałem że pestki powinny być wysuszone,galaretka robi się gdy pestki są jeszcze wilgotne.
Ania napisał
U mnie tez galaretka prawie – B gęsta ciecz ;) Czym rozrzedzić, żeby nie zepsuć?
Anonim napisał
Skorzystałam z przepisu i nalewka super.Znajomi stwierdzili że czuć ją malizną.E przyszłym roku zrobię z więcej
Dzięki. Pozdrawiam
Anonim napisał
Skorzystałam z przepisu i nalewka super.Znajomi stwierdzili że czuć ją malizną.E przyszłym roku zrobię z więcej
Dzięki. Pozdrawiam
kogi napisał
Zrobiłam ją i właśnie przelałam do butelki gdzie ma leżakować. Wyszła idealnie tak, jak opisuje ją pani Olga. Ale czy na pewno musi leżakowac?