PESTO Z POKRZYWY
Wiosną, latem i jesienią możecie przygotowywać pesto z pokrzywy lub różnych roślin ogrodowych. Pesto z pokrzywy czy też ze znanych i lubianych ziół jest wartościową zdrowotnie częścią łąkowego menu. Najczęściej spotkacie pesto z bazylii, rukoli, natki pietruszki, naci młodej marchwi, rzodkiewki czy nawet sałaty. Jeśli chodzi o rośliny polne możecie przygotować pesto z listków mniszka lekarskiego albo tak jak ja zrobiłam pesto z pokrzywy. Oczywiście musicie lubić pokrzywę od tego powinniśmy zacząć bo est bardzo charakterystyczna w smaku. Pokrzywa jest skarbnicą minerałów, witamin i przeciwutleniaczy. Ma jednak bardzo specyficzny smak, który zapewne wielu z was kojarzy głównie z herbatą z pokrzywy. W kuchni polskiej pokrzywa miała bardzo dużo zastosowań. Teraz spotkacie ją głównie w różnych mieszankach ziołowych, naparach i suszarkach. Gdy byłam dzieckiem i wyjeżdżałam z moją koleżanką w jej rodzinne strony. I tam mama przygotowywała na obiad surówkę z pokrzywy. Pamiętam, że był to chyba pierwszy moment, kiedy spotkałam się z pokrzywą w innej formie niż herbata. Od tego czasu sama próbowałam wielu przepisów z jej udziałem. Chociaż muszę powiedzieć, że wolę inne zioła, ale zdaję sobie sprawę z jej prozdrowotnych właściwości i tego, że bardzo wielu moich znajomych po prostu uwielbia smak pokrzywy. Właśnie dla takich osób przygotowałam pesto z pokrzywy, które możecie podać z makaronem, ryżem czy też jako dodatek do kanapek, a jakie pesto ty lubisz?
PESTO Z POKRZYWY
PESTO Z POKRZYWY – składniki:
- 2-3 garście listków pokrzywy
- 2 garście orzechów nerkowca
- 2 ząbki czosnku
- sól
- sok z 1/2 cytryny
- olej lub oliwa do konsystencji
PESTO Z POKRZYWY – przepis:
- Listki pokrzywy zbieram w rękawiczkach. Odrywam twarde łodygi. Przekładam do sitka i płuczę.
- Listki przekładam do miski i moczę chwilkę w gorącej wodzie, aż przestaną parzyć. Odcedzam pokrzywę i odsączam na ręcznikach kuchennych.
- Do kielicha malaksera wkładam pokrzywę, nerkowce, obrany czosnek, trochę soli i soku z cytryny. Dolewam olej i mieszam dokładnie.
- Pesto z pokrzywy przekładam do słoików i trzymam w lodówce.
Beata napisał
Pomidory z ziołami i czosnkiem zmiksowane z olejem, w którym były. Dosypuję dużo nasion dyni, pycha.
Joanna napisał
Rukola,bazylia,odrobina pietruszki,parmezan,orzechy włoskie ale nie sklepowe ,czosnek ,oliwa ❤️
Ewa napisał
Zwykle zielone z piniowym dodatkiem i ruccola 🙂
Iwona napisał
Bazylia
Adam napisał
Bazylia, orzechy włoskie ale takie slodkie dobre a nie stare ze sklepu, czosnek oliwa
Ewa napisał
Rukola, orzechy, płatki drożdżowe, czosnek, sok z cytryny 🤤
Teresa napisał
Z pietruszki lub liści rzodkiewki 🙂
Ania napisał
Pesto z bazylii lub rukoli z orzeszkami piniowymi i oliwą
Ola napisał
Wszystkie! Z rukoli, klasyczne z bazylii, z liści marchewki, z pietruchy, z suszonych pomidorów, z awokado, z czosnku niedźwiedziego i tak by wymieniać – w różnych wariacjach, z prażonymi piniolami, słonecznikiem, ziarnami dyni etc., co kuchnia ma do zaoferowania🙈 czasem z czosnkiem, cytryną i czili, czasem delikatne…
Joanna napisał
Czosnek niedźwiedzi