Pesto z rukoli
Czasami lubię zaszeleść w kuchni. Pesto z rukoli jest tańszą alternatywą dla klasycznych odmian tej pasty. Pesto z rukoli aromatyczne, pikantne w smaku i wyraziste sprawdza się z powodzeniem w wielu codziennych daniach. Samo w sobie pesto jest potrawą, jak mówi mój mąż. Właściwie jest dodatkiem do potraw wprost idealnym. Pasuje do kanapek, do makaronów do klusek wszelkich, do pizzy, do zapiekanych bułek, do ryżu i jasnych kasz oraz zup. Właściwie można go dodawać wszędzie tam, gdzie potrzebny jest silny akcent smakowy i aromatyczny. Gdzie pasuje inność pesto podkreślającą smak całego dania. Dla mnie pesto jest wspaniałym składnikiem wegetariańskich dań, ale nie tylko, zajmuje bowiem zaszczytne miejsce w kuchni śródziemnomorskiej, gdzie bez pesto wiele dań kuchni regionalnej by najzwyczajniej nie istniało. W swoim domu często sama robię pesto. Gdy mam wyrośniętą bazylię nie jestem się w stanie powstrzymać. Ale pesto może powstać z wielu liściastych warzyw, właśnie z rukoli, z szałwii, z pietruszki z selera liściastego. Do pesto dodaje się piniole orzeszki piniowe, starte na proszek migdały lub inne orzechy, do tego przyprawy sól, czosnek, pieprz i czasem ser. Ja najczęściej przygotowuję pesto z migdałami lub właśnie jak w tym przypadku z pestkami słonecznika. Pesto z rukoli jest bardzo pikantne, pasuje najbardziej, jako dodatek do łagodnych zup, chociaż moi rodzice lubią nim smarować sobie pieczywo przed nałożeniem jakiejś pasty śniadaniowej.
Przepis na Pesto z rukoli
Składniki przepisu na Pesto z rukoli
• 1 opakowanie rukoli
• 2/3 szklanka pestek ze słonecznika
• 150 ml oliwy lub oleju
• 1 łyżeczka soli
• 1-2 łyżk1 miodu, syropu z agawy lub słodu ewentualnie melasy
• 2 ząbki czosnku
Przygotowanie przepisu na Pesto z rukoli
1. Do blendera lub melaksera wkładam pestki słonecznika i rozdrabniam.
2. Obieram czosnek.
3. Do pestek dokładam rukolę, czosnek, słód i olej. Miksuję do czasu osiągnięcia jednolitej masy.
4. Pesto przekładam do słoików i trzymam w lodówce.
Zobacz przepisy na PESTO
Klasyczne pesto bazyliowe, wspaniałe, kremowe, wyraziste w smaku i aromatyczne. Z takim pesto śmiało możecie podać makaron, kluski, kopytka, gnocchi a nawet kanapki!
To aromatyczne, wyraziste w smaku, lekko piekące pesto, które sprawdzi się w różnych codziennych a także odświętnych daniach. W myśl zasady pesto jest dobre do wszystkiego!
To zupełnie inne niż klasyczne pesto. Polecam przygotowanie pesto z marchewki, gdy macie pod ręką ekologiczną nać. Jest bardzo ciekawe w smaku, inne ale smaczne!
Pesto z natki pietruszki należy do jednych z moich ulubionych. Smak znany, wyrazisty, złagodzony orzeszkami świetnie wpisuje się w kanon prostych i smacznych dań!
Smacznego!
Magda napisał
Witam właśnie zrobiłam pesto z rukoli i wyszło bardzo gorzkie. Jak je uratować?
Olga Smile napisał
Magda – to pewnie kwestia oliwy – dałaś oliwę czy olej?
Kazik napisał
Zanim odkrylam ten przpis wiele razy robilam pesto z rukoli gdy mialam jej nadmiar ale nie do konca byl to moj smak.
Od kiedy dodalam miodu do pesto zainspirowana tym przpisem pesto z rukoli nalezy do moich ulubionych, miod lagodzi goryczke rukoli. Dziekuje:)
Marta napisał
Jak dlugo mozna trzymac takie pesto w lodowce? :)
Paulina napisał
Olga, obłęd! I smile na mojej twarzy :))) pyszne to pesto, zjadłam już chyba pół sloika ;) jak myśli-ile dni wytrzyma w lodówce takie cudo?
Olga Smile napisał
Paulina – super :) spokojnie tydzień :)
Laew napisał
1 opakowanie rukoli to ile gram?
Olga Smile napisał
Laaew – około 150 g
Ewa napisał
Za slodkie i za słone ?
Ewa napisał
Czy pesto można pasteryzowac?