Zobaczcie jak ładnie prezentuje się pieczeń wieprzowa z szynki lub łopatki, dowolnie! W moim domu rodzinnym pieczeń wieprzowa była przygotowywana dość często. Czasami jedzona pokrojona w grube plastry z kaszą, ziemniakami i surówką. Innym razem z bigosem, bo tak lubiła moja mama. Gdy wystygła szynka wieprzowa lub łopatka, kroiło się ją w cienkie plasterki i układało na kanapkach. Był to zdrowszy zamiennik wędliny, która w czasach PRL była dobrem wyższego rzędu, zaraz obok cukru, alkoholu i papierosów. Cóż, takie czasy. U mnie pieczeń wieprzowa przygotowywana jest na kilka sposobów. Czasami w piekarniku, innym razem w jakimś opiekaczu lub urządzeniu multifunkcyjnym. Bywa też tak, że duszę ją w garnku z niewielką ilością wody lub bulionu. Każdy sposób jest dobry. Dla przypomnienia, mięso w środku ma mieć 84 stopnie Celsjusza :) Zazwyczaj pieczeń wieprzowa doprawiana była po prostu, majerankiem, czosnkiem i solą. Sporadycznie pieprzem i to nie czarnym ale ziołowy. U mnie dzisiaj wersja nieco inna, ponieważ z cebulą, czosnkiem i tymiankiem. To świetne połączenie, które często stosuję do dziczyzny, jednak w przypadku wieprzowiny również świetnie się sprawdza. A Ty, pieczesz mięso w domu takie na kanapki? Ciekawe czy ten zwyczaj zanika czy jeszcze trwa. Pewnie u każdego jest inaczej. Z przyjemnością zapraszam na pieczeń wieprzową przygotowaną z szynki lub łopatki bez skóry i kości.
PIECZEŃ WIEPRZOWA
PIECZEŃ WIEPRZOWA – składniki:
- 1,5 kg szynka wieprzowa
- 2 łyżek przyprawy do wieprzowiny (lubię mieszanki grillowe)
- 3 cebule
- kilka gałązek tymianku świeżego
- 1 główka czosnku (może być mniej lub więcej zależnie od gatunku)
- 2 łyżeczki soli (jeśli przyprawa do mięsa jej nie miała – uwaga na przesolenie)
- olej około 50 ml
- woda około 350 ml
PIECZEŃ WIEPRZOWA – przepis:
- Czosnek przekrawam na pół.
- Cebule obieram i kroję w piórka.
- Szynkę lub łopatkę zwijam nadając jej kształt i owijam sznurkiem tak aby utrzymała kształt podczas pieczenia.
- Szynkę nacieram solą i przyprawami.
- Do garna żaroodpornego wkładam cebulę, czosnek i tymianek. Układam pieczeń wieprzową i podlewam olejem oraz wodą.Nakrywam pokrywką.
- Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piekę 1,5 godziny od czasu do czasu polewając sosem, który zbiera się na dnie garnka. Można również dusić ją na niedużym ogniu też przez około 1,5 godziny.
- Po upieczeniu lub uduszeniu odstawiam szynkę lub łopatkę pod przykryciem na 20 minut aby odpoczęła.
- Jeśli taka pieczeń wieprzowa ma być na obiad, to kroję w 1,5 cm grubości plastry i podaję na obiad, lub zupełnie studzę i kroję cieniutko na kanapki jako domową wędlinę.
Oczywiście 😀 mój mąż zajada się ze smakiem karczkiem i szynką 😀
Jeszcze parę miesięcy wstecz, piekłam często. Teraz zrobię to na święta w grudniu.
Najlepsze takie mięsa pieczone na kanapki. Znacznie zdrowsze niż te dziwaczne wędliny.
Dobry pomysł, dawno nie piekłam!
Niektóre twoje przepisy są wspomnieniem tego, jak gotowała moja mama.
Zrobie na pewno :-)