PIECZEŃ WIEPRZOWA
Zobaczcie jak ładnie prezentuje się pieczeń wieprzowa z szynki lub łopatki, dowolnie! W moim domu rodzinnym pieczeń wieprzowa była przygotowywana dość często. Czasami jedzona pokrojona w grube plastry z kaszą, ziemniakami i surówką. Innym razem z bigosem, bo tak lubiła moja mama. Gdy wystygła szynka wieprzowa lub łopatka, kroiło się ją w cienkie plasterki i układało na kanapkach. Był to zdrowszy zamiennik wędliny, która w czasach PRL była dobrem wyższego rzędu, zaraz obok cukru, alkoholu i papierosów. Cóż, takie czasy. U mnie pieczeń wieprzowa przygotowywana jest na kilka sposobów. Czasami w piekarniku, innym razem w jakimś opiekaczu lub urządzeniu multifunkcyjnym. Bywa też tak, że duszę ją w garnku z niewielką ilością wody lub bulionu. Każdy sposób jest dobry. Dla przypomnienia, mięso w środku ma mieć 84 stopnie Celsjusza :) Zazwyczaj pieczeń wieprzowa doprawiana była po prostu, majerankiem, czosnkiem i solą. Sporadycznie pieprzem i to nie czarnym ale ziołowy. U mnie dzisiaj wersja nieco inna, ponieważ z cebulą, czosnkiem i tymiankiem. To świetne połączenie, które często stosuję do dziczyzny, jednak w przypadku wieprzowiny również świetnie się sprawdza. A Ty, pieczesz mięso w domu takie na kanapki? Ciekawe czy ten zwyczaj zanika czy jeszcze trwa. Pewnie u każdego jest inaczej. Z przyjemnością zapraszam na pieczeń wieprzową przygotowaną z szynki lub łopatki bez skóry i kości.
PIECZEŃ WIEPRZOWA
PIECZEŃ WIEPRZOWA – składniki:
- 1,5 kg szynka wieprzowa
- 2 łyżek przyprawy do wieprzowiny (lubię mieszanki grillowe)
- 3 cebule
- kilka gałązek tymianku świeżego
- 1 główka czosnku (może być mniej lub więcej zależnie od gatunku)
- 2 łyżeczki soli (jeśli przyprawa do mięsa jej nie miała – uwaga na przesolenie)
- olej około 50 ml
- woda około 350 ml
PIECZEŃ WIEPRZOWA – przepis:
- Czosnek przekrawam na pół.
- Cebule obieram i kroję w piórka.
- Szynkę lub łopatkę zwijam nadając jej kształt i owijam sznurkiem tak aby utrzymała kształt podczas pieczenia.
- Szynkę nacieram solą i przyprawami.
- Do garna żaroodpornego wkładam cebulę, czosnek i tymianek. Układam pieczeń wieprzową i podlewam olejem oraz wodą.Nakrywam pokrywką.
- Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piekę 1,5 godziny od czasu do czasu polewając sosem, który zbiera się na dnie garnka. Można również dusić ją na niedużym ogniu też przez około 1,5 godziny.
- Po upieczeniu lub uduszeniu odstawiam szynkę lub łopatkę pod przykryciem na 20 minut aby odpoczęła.
- Jeśli taka pieczeń wieprzowa ma być na obiad, to kroję w 1,5 cm grubości plastry i podaję na obiad, lub zupełnie studzę i kroję cieniutko na kanapki jako domową wędlinę.
Stefa napisał
To zaplanowałam pieczenie na jutro :) Rozmrażam mięso :)
Mateusz napisał
W taką średnią pogodę to ten przepis jest bardzo pasujący do pogody
Patricia napisał
To dobra tradycja domowego pieczenia :P
Renia napisał
takie domowe mięsa pieczone mogłabym jeść bez końca
Terri napisał
Na kanapki obowiązkowy!!!!!!!!!!!!
Barbara napisał
Ja często boczek pieke bo mam pewnośc, że jego nie przesuszę hahaha
Iwona napisał
Nie ale chętnie bym zjadła 😉
Michał napisał
Jasne 👍
Grażyna napisał
tak, a nawet pekluję w solance i gotuję , to ulubione moich dzieci 🙂 Robię też nadziewane roladki z piersi kurczaka lub schabu i kroimy je w plastry do kanapek. Rzadko kupuję gotowe wędliny , bo coraz trudniej trafić na dobre…
Anna napisał
Piekę bardzo pyszny schab niestety nigdy nie udało mi się go zapeklować bo po pierwsze to nie wiem jak to zrobić A po drugie to znika dosłownie 5 minut w brzuchu mojego męża