Piekarnik do zabudowy AMICA EB81064WA+ INTEGRA
Dzisiaj mam dla was test piekarnika do zabudowy AMICA EB81064WA+ INTEGRA. Co w tym piekarniku jest niezwykłego, powiem tak – dużo! Zacznę od początku, jest to mój czwarty piekarnik, ale siódmy w ogóle, które miałam, obsługiwałam i z których korzystałam w domu, jeśli dodać ze trzy piekarniki mojej mamy to mam porównanie i to wcale nie małe. Piekarnik do zabudowy AMICA EB81064WA+ INTEGRA to jedyny piekarnik z tak szerokim zakresem temperatur od 30 stopni do 280 stopni Celsjusza. Tak intuicyjny i prosty w obsłudze, że nawet przez kilka tygodni nie zajrzałam do instrukcji. Po prostu, nie było takiej potrzeby. Uważam, że to największa i najbardziej wyróżniająca cecha tego piekarnika – łatwość obsługi. I to nie tylko taka z ulotki reklamowej, ale z życia, z codziennego używania!
Widać, że projektował go ktoś, to używa piekarnika lub konsultował z osobami, które jasno przedstawiły swoje oczekiwania i zakres potrzeb. Jak dla mnie wielkie brawa, a nie łatwo zachęcić mnie do oklasków. Uwierzcie mi, że sama mam kilka sprzętów kuchennych, gdzie bez instrukcji ani rusz i tak sobie czasami myślę, że czasami projekty są dla projektantów, a nie kobiet w kuchni. Tym razem jest to bardzo udany, ładny i z wieloma zaletami piekarnik do zabudowy model AMICA EB81064WA+ INTEGRA.
Zdecydowałam się na niego spośród całego asortymentu piekarników Amica z kilku powodów, pierwszy z nich to: Termosonda
Inne zalety i funkcje to:
- Łatwość obsługi
- Kolorowy dotykowy wyświetlacz
- Funkcje samooczyszczenia
- Szybkie nagrzewanie
- Szeroki zakres temperatur
- Kolor biały
- Wolne gotowanie
- Super grill
Oczywiście ten piekarnik ma więcej funkcji, jednak ja oparłam się dokładnie na tych, ponieważ szukałam piekarnika dla moich potrzeb domowych. Piekarnika który stanie na wysokości zadania i pozwoli mi chociażby piec pizzę i chleby w bardzo wysokiej temperaturze oraz umożliwi wolne gotowanie, czyli w efekcie zastąpi wolnowar. O proszę w opcji wolnowaru przygotowałam golonkę pieczoną przez całą noc.
To zaczynam od pełnego opisywania. Część informacji technicznych cytuję ze strony producenta AMICA, tam też najdziecie instrukcje do pobrania jeśli potrzebujecie jeszcze więcej informacji, niż ja podałam.
Gdy wybieram dla siebie piekarnik lub pomagam w decyzji mamie, koleżance, znajomej czy czytelniczce, to na początek zawsze biorę pod uwagę trzy cechy: zakres temperatur, funkcje i programy. No to idąc w myśl mojej zasady i tego, czego sama szukam i oczekuję, postaram się wam opisać ten piekarnik do zabudowy AMICA EB81064WA+ INTEGRA
Termosonda
Ponieważ powyżej napisałam o pieczeni wieprzowej to muszę w tym miejscu napisać również o termosondzie. Odkąd mam nie wyobrażam sobie bez niej życia. Ciekawe, jak rodzą się potrzeby z wygody użytkowania. Nie dziwne, nie muszę się już zastanawiać, czy wystarczająco długo piekłam, czy na pewno mięso ma pożądaną temperaturę. Te ciągłe dylematy „za długo – za krótko” odchodzą w zapomnienie. Termosondę wbija się w mięso, dobiera odpowiedni program do gatunku, typu i wielkości mięsa i tyle – już tylko czekasz aż piekarnik zawiadomi sygnałem, że pieczeń gotowa i można podawać.
Na stronie producenta możemy przeczytać „Z pewnością wielokrotnie zdarzało Ci się nakłuwać czy nacinać piekącą się potrawę, by sprawdzić stopień jej upieczenia. Dzięki Termosondzie nie będzie to już konieczne! Wystarczy, że umieścisz ją w piekącej się potrawie i ustawisz na programatorze temperaturę, jaką chcesz osiągnąć we wnętrzu. Termosonda będzie szczególnie przydatna w przypadku pieczenia mięs. Bez ryzyka przypalenia na zewnątrz i niedopieczenia w środku!” Dokładnie tak!
Pieczeń wieprzowa – karkówka z jabłkami!
Karkówka pieczona to wspaniała wędlina na kanapki, pozbawiona konserwantów, fosforanów, barwników i przeciwutleniaczy. Wychowałam się na kanapkach z pieczoną karkówką i z rolowanym boczkiem. Mama piekła mięso zawsze z dużą ilością majeranku, czosnku i przypraw. Czasami mięso było suche, ale mówiło się wtedy, że jest o niskiej zawartości tłuszczu w porcji. Dzisiaj wiem, że było to mięso przepieczone, czyli przesuszone lub za długo trzymane w piekarniku. Aby tego uniknąć polecam używanie termosondy. Jest to najprostszy i najłatwiejszy sposób, aby zrobić pieczeń idealną!
Karkówka pieczona – składniki:
- 1 karkówka o wadze około 2 kg
- 2 łyżki ulubionych przypraw lub mieszanki ziołowej
- 1 główka czosnku
- sól do smaku
- 1 litr soku jabłkowego
- 5 jabłek
- 2 łyżki octu winnego
Karkówka pieczona – przepis:
- Karkówkę myję, osuszam ręcznikiem, nakłuwam głęboko widelcem lub szpikulcem do szaszłyków, wkładam do miski i zalewam sokiem jabłkowym oraz octem. Wstawiam do lodówki na noc, aby się zamarynowała.
- Rano wyjmuję karkówkę i osuszam. Nacieram przyprawami oraz przepuszczonym przez praskę czosnkiem. Układam na blasze do pieczenia z jabłkami ułożonymi dookoła mięsa.
- Karkówkę wstawiam do piekarnika z wbitą w środek mięsa termosondą. Drugi koniec termosondy podłączam w odpowiednie miejsce wewnątrz piekarnika. Wybieram gotowy program do mięsa >>> wieprzowiny >>> i potwierdzam. Gdy temperatura na termosondzie osiągnie 85 stopni Celsjusza piekarnik sygnałem dźwiękowym powiadomi mnie, że pieczona karkówka jest gotowa!
- A właśnie, napiszę jeszcze, że jabłka upieczone, przecieram przez sito razem z całym sosem, który powstał na dnie brytfanny. Jest pyszny, jak znalazł do polania ziemniaków lub klusek.
Liczba funkcji piekarnika: 12
Ja najczęściej korzystam z opcji grzania góra + dół, czasami rożen i grill. Wiem, że część moich czytelników uwielbia termoobieg, ponieważ świetnie podsusza mokre składniki w piekarniku i jednocześnie opieka. To wygodny program do pieczenia pomidorów, ziemniaków, bakłażanów albo frytek. Ale przecież nie będę pisałam wam do czego używa się poszczególnych ustawień i ustawień piekarnika … a może powinnam jednak, bo czasem nie jest to takie oczywiste.
Piekarnik do zabudowy AMICA EB81064WA+ INTEGRA został wyposażony w programy, które mają swoją temperaturę domyślną, można ją jednak modyfikować, zmniejszać do 30 stopni lub zwiększać, aż do 280 stopni jednym przyciskiem!
- Górna i dolna grzałka + wentylator to dobry program do wypieku ciasta, drożdżowego, kruchego, francuskiego albo zwykłego ucieranego. Jego temperatura domyślna to 180 stopni Celsjusza. Przyznaję, że to moja ulubiona funkcja.
- Grill jak sama nazwa wskazuje to typowy program do grillowania. Tym razem temperatura domyślna programu to aż 280 stopni Celsjusza.
- Grzałka górna + grill to tak zwany supergrill, świetny do przypiekania, rumienienia i obsmażania. Temperatura domyślna tego programu to również 280 stopni.
- Wentylator + grill to opcja turbo grill, powiedziałabym, że sprawdza się do opiekania tam, gdzie potrawy są bardzo soczyste a wytopienie tłuszczu sprawia, że stają się lżejsze, ale nadal soczyste za sprawa szybkiego zamknięcia włókien. Tutaj także temperatura zadana to aż 280 stopni.
- Rozmrażanie to bardzo wygodny program, zwłaszcza jeśli zapomnimy wyjąć z zamrażarki na czas, lasagne, mięsa lub frytki. Program pozwala na pieczenie produktów zamrożonych.
- Grzałka dolna to funkcja przypiekania, mięsa, spodu chleba lub warzyw. Zadana temperatura to 200 stopni, ale można ją zwiększyć do 230 stopni.
- Górna grzałka – tą funkcję piekarnika nazwałabym zrumienieniem, ponieważ takie jest jej zadanie. W temperaturze 180 stopni przypieka skórkę chleba, mięsa lub kruszonki na cieście.
- Termoobieg z grzałką + grzejnik dolny to program do pieczenia pizzy, do chleba pieczonego na kamieniu lub blasze. Szybkie pieczenie bez doprowadzania do nadmiernego wyrastania. Temperatura zaprogramowana domyślnie to 220 stopni, ale można ją podnieść do 280 jeśli jest taka potrzeba lub zmniejszyć.
- Termoobieg z grzałką – to opcja do suszenia i podgrzewania, ale w niższej temperaturze zaprogramowanej ponieważ w 170 stopniach Celsjusza.
- Rożen + grill – to właśnie rożen pozwala na przygotowanie w warunkach domowych wspaniałego, równo przypieczonego kurczaka, soczystego i aromatycznego. Zdecydowanie program niezbędny dla wielbicieli mięsa i drobiu. Temperatura zadana to aż 280 stopni. Trzeba uważać, ponieważ kręcący się rożen w połączeniu z taką wysoką temperaturą i strzelającym tłuszczem potrafi oparzyć! Otwierajcie piekarnik ostrożnie!
- Grill + górna grzałka + rożen – ten program to supergrill, świetny do opiekania grillowanego mięsa na rożnie. To mocniejszy program niż poprzedni, ale temperatura zadana to także 280 stopni.
- Grzałka górna + grzałka dolna – to typowe konwencjonalne grzanie. Przyznam się, że ja jestem najbardziej do niego przyzwyczajona, po prostu przez lata tak właśnie piekłam. Domyślna temperatura to 180 stopni. Używam go do ciasta, do mięsa, do drobiu, do zapiekania bakłażanów i pieczarek.
Szeroki zakres temperatur: 30°C – 280°C
To druga cecha piekarnika do zabudowy AMICA EB81064WA+ INTEGRA, która mnie przekonała. Nie miałam jeszcze jak dotąd piekarnika z tak szerokim zakresem temperatur, pozwalającym na przygotowanie pizzy niczym z pizzerii i całonocne gotowanie jak w wolnowarze lub nastawienie wyrastania ciasta. Wspaniałe, dzięki tej funkcji jest to wielofunkcyjne urządzenie, właśnie dzięki zakresowi temperatur. Mimo, że najczęściej korzystam z klasycznych 180-200 stopni to fajnie mieć możliwość upieczenia chleba jak w piekarni czy pizzy jak w restauracji. Właśnie dlatego piekarnik do zabudowy AMICA EB81064WA+ INTEGRA tak przypadł mi do gustu. Szeroki zakres temperatur, zapewnia wszechstronność w pieczeniu różnych potraw i pozwala na ich szybkie przygotowanie. To wygoda na co dzień i wiele możliwości!
- 30 stopni Celsjusza – to temperatura wyrastania ciasta
- 40-50 stopni Celsjusza – to temperatura rozmrażania mięsa
- 60-90 stopni Celsjusza – to temperatura używana do opcji zaparowywania piekarnika celem umycia
- 85-95 stopni Celsjusza to świetna temperatura do pieczenia jak w wolnowarze
- 180 stopni Celsjusza – to temperatura pieczenia ciasta
- 200 stopni Celsjusza – to idealna temperatura do pieczenia ciasta francuskiego
- 220 stopni Celsjusza – w sama raz do przypieczenia plastrów boczku
- 280 stopni Celsjusza – pozwala na upieczenie wspaniałej pizzy i chleba
Wolno pieczona golonka jak z wolnowaru
Skoro była już mowa o golonce, to nie mogę się powstrzymać i pokażę wam przepis na wolno pieczoną golonkę z piekarnika Amica, jak z wolnowaru. Jest delikatna, rozpływa się w ustach, skórka jest lekko przypieczona, masa kolagenu wydzieliła się do sosu tak, że po schłodzeniu golonka wychodzi razem z całą zawartością garnka niczym zimne nóżki. Właśnie opcja wolnowaru wydała mi się bardzo ciekawa i postanowiłam pokazać moim czytelnikom, że piekarnik to nie tylko pieczenie w wysokich temperaturach, to również pieczenie i gotowanie w niskich co pozwala na zaoszczędzenie miejsca w kuchni i brak konieczności zakupu innych urządzeń.
Wolno pieczona golonka jak z wolnowaru – składniki:
- 3-4 golonki wieprzowe przednie lub tylne jakie wolisz
- 500 ml piwa ciemnego, wina białego lub soku pomarańczowego
- 4 cebule
- 2-3 marchewki
- 100 ml sosu sojowego
- 80 ml syropu klonowego lub miodu
- 1 ostra papryczka lub 1/2 łyżeczki ostrej papryki
- sól i pieprz do smaku
- 5 listków laurowych
- 8 kulek ziela angielskiego
- 2 łyżki oleju
Wolno pieczona golonka jak z wolnowaru – przepis:
- Golonki umyję, osuszam i posypuję wolą. Obsmażam na patelni z olejem ze wszystkich stron. Przekładam do garnka.
- Cebule obraną i pokrojoną w piórka smażę na patelni, gdy jest ładnie przyrumieniona dodaję do golonki.
- Marchew obieram, kroję w plastry lub słupki i również dokładam do golonki.
- Do garnka dodaje wszystkie pozostałe składniki piwo, wino lub sok, sos sojowy, paprykę, syrop lub miód, ziele, listki, sól i pieprz.
- Garnek wstawiam do piekarnika Amica, ustawiam temperaturę 95 stopni Celsjusza i zostawiam do pieczenia na 12 godzin, zazwyczaj na noc. Gdy golonka skończy się piec, podnoszę temperaturę do 200 stopni i piekę przez 45 minut.
- Wolno pieczona golonka niczym z wolnowaru smakuje wspaniale! Piekłam ją trzy razy pod rząd bo nie miałam możliwości zrobienia zdjęcia, tak pachniała, że mi rodzina i znajomi wyjadali przed sesją zdjęciową.
Liczba gotowych programów piekarnika AMICA EB81064WA+ INTEGRA: 25
To właśnie moment, gdy muszę wspomnieć o tej wygodzie, intuicyjności, prostocie użytkowania i świetnie zaprogramowanych gotowych programach. Nie musiałam, nawet otwierać instrukcji, żeby pierwszy raz użyć piekarnika. Przyznam się, że jestem zachwycona! Aż 25 z góry ustalonych programów pozwala zaoszczędzić sporo cennego czasu. Jak podaje producent: „Gotowe programy pieczenia zostały przygotowane we współpracy z profesjonalnymi kucharzami. Dzięki nim szybko przygotujesz dowolną potrawę, nie zastanawiając się nad czasem pieczenia czy temperaturą adekwatną do rodzaju i rozmiarów dania. Piekarnik zrobi do za Ciebie! A efekt zawsze będzie doskonały.”
Programator I-Cook Timer to połączenie zaawansowanej technologii z łatwą, intuicyjną obsługą. I-Cook Timer nie tylko pomoże przygotować ulubione potrawy, ale podpowie również jakie ustawienia będą optymalne dla ich przygotowania. Ciekawym rozwiązaniem jest także możliwość zapisania i zapamiętania ustawień dla własnych ulubionych potraw. Ponadto programator daje możliwość wyboru koloru wyświetlacza i rodzaju zegara. Ja korzystam z ustawień fabrycznych, wydają mi się najfajniejsze!
Programy gotowe piekarnika
Kategoria Mięso:
– wieprzowina
– wołowina
– cielęcina
– jagnięcina
Kategoria Drób
– kurczak
– kaczka
– gęś
– indyk
Kategoria Pizza
– cienki spód
– gruby spód
– mrożona
Kategoria Produkty mrożone
– ryba
– lasagne
– frytki
Kategoria Ciasta
– ciasto z kruszonką
– ciasto z owocami
– sernik
– rolada
– biszkopt
– muffins
– ciasteczka
– chleb
Pozostałe wolne funkcje:
– wyrastanie ciasta
– suszenie
– podtrzymanie ciepła
Na potrzeby testu piekłam dla was: wieprzowinę, pizzę, wyrastał chleb, powstało ciasto drożdżowe i strucla makowa a także w wolnowarze przez całą noc piekły się golonki, które podobno były najlepsze na świecie, tak, że powtarzałam je jeszcze trzy razy!
Makowiec zaplatany
Doszłam do wniosku, że pokarzę ciasto drożdżowe upieczone w piekarniku do zabudowy AMICA EB81064WA+ INTEGRA. Ponieważ puchate ciasto drożdżowe kojarzy mi się z owocami i kruszonką lub po prostu z makowcem czy strudlą makową, to już wiedziałam co zrobię. Wiem doskonale, że setki moich czytelników pyta o makowca. Bardzo lubicie jego różne wersje na przykład z jajkami, bez jajek, z nabiałem, bez nabiału itd. Tym razem pokazuję pszenny makowiec zawijany, no ale bez jajek i nabiału, tak dla tych uczulonych lub z nietolerancją. Jeśli jednak nie masz alergii na wyżej wymienione dwa produkty, napisałam poniżej, jak można je zamienić i co dodać do ciasta, aby było pyszne i puchate. Po licznych emaliach w ostatnim czasie doszłam do wniosku, że jesienią, zimą i wiosną panuje czas makowca, latem to ciasto z owocami i kruszonką, ale zimą, makowiec rządzi. Skoro tak to w testowanym piekarniku AMICA EB81064WA+ INTEGRA, musiał powstać makowiec.
Makowiec zawijany – składniki:
- 600 g mąki pszennej 450-500 lub 550
- 160 g cukru
- 300 ml mleka roślinnego lub krowiego (u mnie sojowe)
- 70 g margaryny bezmlecznej, tłuszczu kokosowego lub masła
- 50 g drożdży
- puszka maku
- opcja: można dodać 2 żółtka
Makowiec zawijany – przepis:
Jednak ze względu na sposób zaplatania, żeby wszystko było jasne, pokazałam poniżej na zdjęciach kroki po kolei :) Wystarczą zdjęcia zamiast słów :) Muszę dodać, że piekłam makowiec w programie o nazwie „Ciasto z kruszonką”.
Liczba programów użytkownika: 10
Piekarnik ma 25 dobrze ustawionych programów automatycznych z dobrym czasem i temperaturą. Dodatkowo użytkownik ma jeszcze możliwość na ustawienie 10 autorskich własnych programów pieczenia! To rewelacyjne rozwiązanie, ponieważ tu cytuję producenta: „każdy ma ulubione potrawy i swój własny sposób na ich przygotowanie. Dzięki Programom użytkownika możesz zapisać w pamięci programatora własne ustawienia, adekwatne do Twoich preferencji. Zawsze kiedy wybierzesz zapisany program, piekarnik upiecze Twoją potrawę tak, jak lubisz.”
Równomierne pieczenie
Koniec z nieudanymi wypiekami, przypalonym tu, niedopieczonym tam. To cecha starej budowy piekarników. Pamiętam taki gazowy, wychowałam się na wypiekach z niego i muszę przyznać, że teraz piekarniki są zupełnie innej klasy! Rozwiązanie wykorzystane w piekarnikach Amica zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz komory. Dzięki temu możesz przygotować dużą porcję wypieków nawet na 2-3 półkach na raz, mając pewność, że będą one równo zarumienione i wypieczone.
AqualyticSystem
To jedna z tych funkcji, które w moim przypadku miała wpływ na decyzję, że w mojej domowej kuchni stanie właśnie ten a nie inny piekarnik. Cytuję producenta: „Czasochłonne szorowanie piekarnika to już przeszłość! Dzięki funkcji AqualyticSystem łatwo i szybko oczyścisz piekarnik z uciążliwych zabrudzeń. Wystarczy wlać 0,5 l wody na blachę i włączyć program, a po jego zakończeniu usunąć zabrudzenia. To niezwykle proste, ponieważ komora piekarnika pokryta jest super gładką emalią AquaRealEase®, w którą nie wnikają cząstki brudu. Bez trudu. Bez brudu!” Stosowałam te program 5 razy dotychczas, z czego 2 razy pod rząd po grillowaniu kurczaka, który opryskał mi komorę piekarnika i myślałam, że się zapłaczę, mój błąd – trudno! Powiedziałabym, że program AqualyticSystem odmacza, nawilża i zmiękcza bród, zaparowując komorę. Przyjemne rozwiązanie i proste. Naprawdę łatwiej myje się wszystkie zakamarki. Rzeczywiście dzięki odmoczeniu i zaparowaniu czyszczenie jest łatwiejsze, ale i tak myć ręcznie trzeba.
Emalia łatwoczyszcząca EasyClean
Gdy dotkniesz ścianek piekarnika do zabudowy AMICA EB81064WA+ INTEGRA okażą się one jednolicie gładkie. To właśnie ma wpływ na czyszczenie i mycie. Ponieważ szorowanie piekarnika to zajęcie, za którym z pewnością nikt nie przepada, wszelkie ułatwienia i uproszczenia są mile widziane. I właśnie dlatego, by usprawnić proces czyszczenia, „wnętrza piekarników Amica pokryte zostały specjalną Emalią łatwoczyszczącą EasyClean pozbawioną porów i zagłębień sprzyjających osadzaniu się brudu i tłuszczu.”
Nadmienię jeszcze, że piekarnik do zabudowy AMICA EB81064WA+ INTEGRA ma następujące parametry:
Klasa energetyczna A+ W piekarnikach Amica zastosowane zostały rozwiązania gwarantujące mniejsze zużycie energii elektrycznej. Korzyścią są niższe rachunki za prąd.
Zimny front 35°C to ważna cecha w przypadku posiadania małych dzieci, zresztą dorosłym również przyda się zabezpieczenie przed oparzeniem. „W piekarniku do zabudowy AMICA EB81064WA+ INTEGRA temperatura szyby nie przekracza 35⁰C! Urządzenia wyposażone zostały w układ kanałów wentylujących, które w połączeniu z wentylatorem zapewniają ciągły przepływ chłodnego powietrza miedzy szybami drzwi.” Bezpieczna, niska temperatura zewnętrznej szyby pozwoli Ci obserwować piekącą się potrawę z bliska, bez ryzyka poparzenia!
Podwójne oświetlenie halogenowe. Ja lubię obserwować proces pieczenia, ciągle zaglądam do piekarnika i czekam, zwłaszcza, gdy wydobywa się z niego cudowny zapach. Staram się nie otwierać drzwi piekarnika podczas pieczenia, ze względu na możliwość opadnięcia ciasta a także z uwagi na przykładowo pryskający lub bulgoczący tłuszcz. Po prostu nie zawsze czynności ta należy do bezpiecznych. Mimo to piekącą się potrawę trzeba jakoś kontrolować. Właśnie po to w piekarnikach Amica zainstalowane zostały halogeny, które rozświetlają komorę. Dzięki nim stan upieczenia potrawy sprawdzisz, zaglądając przez szybkę, bez konieczności otwierania drzwi piekarnika. Wygodnie i bez utraty ciepła, która mogłoby skutkować niedopieczeniem.
Taca szklana Schott. Idealna taca do pieczenia pysznych potraw, którą możesz bezpośrednio podać na stół, a po wszystkim umyć w zmywarce.
Rożen
Tej funkcji muszę poświęcić więcej czasu, ponieważ ona także miała wpływ na to, że zdecydowałam się na ten piekarnik. Gdy tylko myślę o rożnie od razu widzę kręcące się kurczaki, ciasno ustawione w rządku i ten ładny zapach unoszący się wkoło. To danie kojarzy mi się z teściową, jej smakami, kurczakiem z rożna leżącym na stole pokrojonym w zgrabne kawałki. Ponieważ w swoim drugim piekarniku, który miałam w swojej karierze gospodyni domowej miałam rożen ale go nie używałam ze względu na konieczność uchylenia drzwi to widząc inna konstrukcję postanowiłam, że rożen muszę mieć. I tak też się stało, ponieważ piekarnik do zabudowy AMICA EB81064WA+ INTEGRA ma rożen i to bardzo wygodny. Do tego automatyczny program ułatwia pracę. Obrotowy rożen zapewnia równomierne opiekanie potrawy w moim wypadku kurczaka, co sprawia, że skórka jest smakowicie zarumieniona na całej powierzchni. Oj tak!
Kurczak z rożna – składniki:
- 1 kurczak
- 2 łyżki dowolnych przypraw do kurczaka
- nitka do związania
- sól (jeśli w mieszance przypraw jej nie ma)
Kurczak z rożna – przygotowanie:
- Kurczaka wyjmuje z opakowania i płuczę pod kranem.
- Związuję nogi i skrzydła aby się nie przypaliły (wisząc bezwładnie). Kruczka nadziewam na rożen i posypuje przyprawami.
- Montuję kratkę do rożna i rożen w piekarniku. Włączam automatyczny program „Rożen” i zostawiam :) Po 50 minutach kurczak jest gotowy!
Supergrill 2000 W. Grill o mocy 2000W pozwala na bezpieczniejsze grillowanie żywności przy zamkniętych drzwiach. Wspaniałe rozwiązanie, wygodne bardzo, bezpieczne i wydajne. Wystarczy położyć na przykład szaszłyki na kratce, pod spodem umieścić szklaną tacę i włączyć opcję grillowania.
Łatwy demontaż drzwi -> tego jeszcze nie próbowałam, ale nie miałam takiej potrzeby w gruncie rzeczy. Z pewnością wiesz, jak trudne jest domycie drzwi i szyby piekarnika, szczególnie na krawędziach i w narożnikach. Drzwi w piekarnikach Amica wyposażone zostały w specjalne zatrzaski umożliwiające łatwy i szybki demontaż. Dzięki temu możesz je zdjąć i bezpiecznie wyczyścić. Zdjęte drzwi ułatwią także czyszczenie komory piekarnika. Jak zdejmę drzwi napiszę, będzie to pierwszy raz z mojej karierze :)
Drabinki boczne -> uwielbiam je, zwłaszcza teleskopowe prowadnice, które umieszczone są na dwóch poziomach dając możliwość jednoczesnego pieczenia, łatwego wysuwana i na przykład przewracania frytek czy ziemniaków na drugą stronę bez konieczności wyjmowania blach z piekarnika i niebezpieczeństwa oparzenia podczas tej czynności. A ja jestem bardzo zdolna pod tym względem. Nadmienię jeszcze, że wykonane ze stali nierdzewnej drabinki ułatwiają wysuwanie blach i zapewniają ich stabilność. Można je łatwo zdemontować i umyć, także w zmywarce a dla mnie to duży atut!
PODSUMOWANIE
Piekarnik do zabudowy AMICA EB81064WA+ INTEGRA jest świetnym piekarnikiem dla osób początkujących jak i zaawansowanych w sztuce kulinarnej. Pozwala na korzystanie z 25 automatycznych programów oraz zaprogramowanie swoich 10 najczęściej używanych ustawień, na przykład specyficznych do wypieku chleba bezglutenowego. Dzięki termosondzie za każdym razem mięso będzie idealne. Potrawy z rożna aromatyczne, równo upieczone i idealnie soczyste. Wyjątkowo szeroki zakres temperatur w programach i ustawień piekarnika pozwala na jego wszechstronne wykorzystanie, od wyrastania ciasta w 30 stopniach, aż do pieczenia pizzy w 280 stopniach Celsjusza. Osoby, które dopiero uczą się piec, będą miały dużo ułatwień, chociaż w opcji programów automatycznych po wyborze mięsa – drobiu, należy podać wagę kurczaka korzystając z dotykowego panelu, a piekarnik sam dobierze czas i temperaturę pieczenia. Nie ma nic prostszego. Piekarnik do zabudowy AMICA EB81064WA+ INTEGRA jest tak prosty w obsłudze i intuicyjny, że korzystanie z niego jest czystą przyjemnością. Dla mnie wielkim ułatwieniem są teleskopowe szyny na których wyjeżdżają tace, bez konieczności ich dźwigania. Do tego zimna szyba, podwójne oświetlenie halogenowe i bardzo estetyczny wygląd. Piekarnik jest prosty do czyszczenia wewnątrz i zewnątrz. Jak dla mnie super! Piekarnik do zabudowy AMICA EB81064WA+ INTEGRA można kupić w wielu sklepach, jeśli chcesz pobrać jego instrukcje obsługi koniecznie sprawdź na stronie AMICA. Jeszcze raz podkreślę, bo dla mnie jako kobiety, użytkownika i matki to ważne, piekarnik do zabudowy AMICA EB81064WA+ INTEGRA jest intuicyjny, prosty w obsłudze i bezpieczny!
Na jakich zależy Tobie FUNKCJACH lub CECHACH piekarnika? Chodzi mi o to, czym kierujesz się wybierając nowy piekarnik, czy są to funkcje jak termoobieg, rożnen, grill czy na przykład szybkie nagrzewanie, kolor, wyświetlacz, programy … no i jakich programów używasz najczęściej? Ostatnio stanął w mojej kuchni nowy piekarnik AMICA EB81064WA+ INTEGRA i szukam teraz dla mamy ale takiego zintegrowanego z płytą, bo też chce swój wymienić.
Beata Szczur napisał
Wow i wcale nie za miliony !
basienka 12 napisał
Jak Pani porówna piekarnik ten a electrolux wcześniej testowany? Bo ja po tamtej recenzji skłaniałam się do kupienia parowego. W tym electroluxie co mam teraz mam zakres temperatur od 30 stopni do 300. Jestem też ciekawa czy ta niska temp w piekarniku zastąpi wolnowar tzn np rosół ugotować? Taki rożen to i by mi się przydał :) Jak mam smaka na takiego kurczaka to robię na butelce.
Olga Smile napisał
basienka – zdecydowanie bardziej intuicyjny jest Amica ale nie ma funkcji pary, jeśli takową potrzebujesz. Maksymalną wyższą temperaturę też ma Amica. Jeśli chodzi o funkcję wolnowara, tak upiekłam golonki, piszę o tym w teście, bo to dla mnie osobiście bardzo fajna funkcja!
Olga Smile napisał
Beata – pisałam o tym program do czyszczenia stosowałam 5 razy dotychczas, z czego 2 razy pod rząd po grillowaniu kurczaka, który opryskał mi komorę piekarnika i myślałam, że się zapłaczę, mój błąd – trudno! Ponieważ nie zmiejszyłam temperatury z 280 stopni. Powiedziałabym, że program AqualyticSystem odmacza, nawilża i zmiękcza bród, zaparowując komorę. Przyjemne rozwiązanie i proste. Naprawdę łatwiej myje się wszystkie zakamarki. Rzeczywiście dzięki odmoczeniu i zaparowaniu czyszczenie jest łatwiejsze, ale i tak myć ręcznie trzeba.
Olga Smile napisał
Beata – dokładnie, piekarnik z tyloma funkcjami, tak wszechstronny, dający tyle możliwości, plus rożen, zakres temperatur, wystaranie ciasta, wolnowar, z 2 poziomami teleskopowych szyn, a do tego tak cudownie prosty w obsłudze i rewelacyjnie wyposażony w cenie 1680 zł to absolutna rzadkość!
Olga Smile napisał
Hanna – a to dwa znaczenie. Po pierwsze łatwość, bo ściany piekarnika są zupełnie gładkie bez porów. Dwa, to o funkcji samoczyszczenia pisałam w teście, ponieważ stosowałam 5 razy dotychczas, z czego 2 razy pod rząd po grillowaniu kurczaka, który opryskał mi komorę piekarnika i myślałam, że się zapłaczę, mój błąd – trudno! Ponieważ nie zmiejszyłam temperatury z 280 stopni. Powiedziałabym, że program AqualyticSystem odmacza, nawilża i zmiękcza bród, zaparowując komorę. Przyjemne rozwiązanie i proste. Naprawdę łatwiej myje się wszystkie zakamarki. Rzeczywiście dzięki odmoczeniu i zaparowaniu czyszczenie jest łatwiejsze, ale i tak myć ręcznie trzeba.
Adrianna Dominiak napisał
Kasia może ci sie przyda
Beata Pees napisał
Olga Smile Dzięki :), to jeszcze dopytam bo w moim starym AEG z funkcją samoczyszczącą ??? ścianki są chropowate, czyszczenie piekarnika czymkolwiek do szorowania to nieporozumienie bo wszystkie czyścidła zostają zdarte na tych chropowatych ściankach a brud jak był tak jest ? tylko myjka parowa ogarnia temat. Czy brud/tłuszcz daje się wyczyścić do „0” ?
Olga Smile napisał
Beata Pees oooo myjka parowa? A opowiedz coś więcej – może ogarnę temat w innych piekarnikach.
Olga Smile napisał
Tu czyści tak, że nie czuć pod ręką brudy, nie lepią się ścianki i nic nie odstaje, przebarwienia jednak są. Ale po szorowanku gąbką znikają :D