PIEKARNIK PAROWY ELECTROLUX
Kluczowe cechy piekarnika, oprócz całej gamy możliwości, nowych i zaskakujących rozwiązań, ułatwień, zabezpieczeń, które warto i należy podkreślić to dla mnie: Różne opcje pieczenia: Pieczenie Tradycyjne, Pieczenie na Parze, Gotowanie. Taka możliwość dobrania programów i ich różnorodność sprawia, że w piekarniku parowym Electrolux można przygotować rozmaite dania w świetnych wersjach! Ponieważ zostałam poproszona o przetestowanie piekarnika na wiele sposobów, w związku z tym, upiekłam w nim pizzę, chleb pszenny i zamrożone frytki. Do tego karkówkę i szynkę dla wielbicieli mięsa oraz przygotowałam wędlinę domową, taką w sam raz na kanapki. Wędlinę przygotowałam dzięki termosondzie, w którą wyposażony jest piekarnik. Nie używam termosondy wcześniej, więc było to dla mnie nowe wyzwanie i przyjemna niespodzianka.
***** Pieczenie tradycyjne *****
Opcji o nazwie pieczenie tradycyjne nie muszę zachwalać. Wydajna grzałka górna + dolna, termoobieg, grill i turbo grill, do tego szybkie nagrzewanie. Wszystkie te cechy piekarnika gwarantują zadowolenie z efektów pieczenia. Piekarnik świetnie radzi sobie z zarówno z surowymi warzywami, mięsem jak również produktami mrożonymi. Ostatnio bardzo dużo piekłam. Dzięki temu sprawdziłam go na co najmniej kilkanaście sposobów.
Pizza z trzema serami, brokułem, kukurydzą i tofu
PIEKARNIK PAROWY ELECTROLUX
Doszłam do wniosku, a właściwie zostałam zmotywowana przez dzieciaki do tego, że pizza musi być i już. Czasami łatwo nie jest ale jako matka rozumiem dziecięce priorytety. W nich są oczywiście ciasta im słodsze tym lepsze, pizza i frytki. Rozumiem, znam i po części podzielam owe zamiłowanie do jedzenia. Cóż, każdy musi mieć jakieś słabości, inaczej byłoby dziwnie. Jak dotąd słabości piekarnika Electrolux nie odkryłam dlatego z przyjemnością pokazuję, co dla was przygotowałam! Zobaczcie jaka świetna pizza wyszła na programie z termoobiegiem.
PIZZA
Pizza z trzema serami, brokułem, kukurydzą i tofu – składniki:
- porcja ciasta do pizzy lub ciasta bezglutenowego do pizzy
- 100 g sera żółtego krowiego lub bezmlecznego wegańskiego do pizzy (są świetne w smaku!)
- 100 g miękkiego sera jak mozarella (krowia lub wegańska, może być tofu)
- 100 g sera o wyrazistym smaku w typie pleśniowego (znowu krowi lub wegański)
- 50 g sera parmezan lub w typie krowiego ewentualnie wegańskiego
- 200 g wędzonego tofu pokrojonego w kosteczkę
- mała puszka kukurydzy
- garść lub dwie blanszowanych różyczek brokułu. Ja miałam drobne więc dodałam je na surowo, zmiękły w czasie pieczenia
- sos pomidorowy do pizzy najlepiej domowej roboty
Pizza z trzema serami, brokułem i tofu – przygotowanie:
- Ciasto na pizze przygotuj zgodnie z przepisem -> Ciasto na pizze. Rozłóż na blaszce do pieczenia. Odczekaj 10 minut.
- Sos pomidorowy przygotuj zgodnie z przepisem na -> Sos pomidorowy do pizzy
- Sery zetrzyj na tarce lub pokrój w plasterki ewentualnie pokrusz.
- Na cieście do pizzy rozsmaruj sos pomidorowy, połóż pokrojone w kosteczkę wędzone tofu, różyczki kalafiora i rozsyp równomiernie ser oraz kukurydzę.
- Wstaw do nagrzanego piekarnika Electrolux rozgrzanego na programie termoobieg do temperatury do 200 stopni. Piecz około 20 minut zależnie od grubości ciasta.
- Pokrój w rożki i podaj świetną pizzę posypaną utartym parmezanem.
***
Chleb pszenny bez wyrabiania z żeliwnego garnka
PIEKARNIK PAROWY ELECTROLUX
Przygotowałam wspaniały chleb bez wyrabiania. Pszenny, miękki w środku, ale o cudownie chrupiącej skórce. Rewelacyjnie się kroi. A jak smakuje z masłem, o matko! Polecam, wspaniały jest, warty przygotowania co najmniej kilka razy w tygodniu!
CHLEB BEZ WYRABIANIA
Chleb bez wyrabiania – składniki:
- 500 g mąki pszennej typ 550 lub 500
- 410 ml wody, najlepiej mineralnej, źródlanej, jonizowanej, filtrowanej, bez chloru
- 20 g świeżych drożdży
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka cukru
Chleb bez wyrabiania – przepis:
- Przygotowanie najlepiej rozpocząć wieczorem następnego dnia, ponieważ pierwsze wyrastanie trwa około 12 godzin. Ciasto musi przepracować, wyjścia nie ma.
- Do miski wysapuję mąkę i sól. W miseczce rozpuszczam drożdże z cukrem i letnią wodą.
- Do miski z mąką wlewam drożdże i mieszam łyżką. Mieszam ale nie wyrabiam ciasta, po prostu mąka musi się połączyć z płynem. Ciasto będzie klejące. Ja jeszcze dodałam 2 łyżki mąki, trzeba pamiętać, że każda mąka ma inna wchłanialność wody!
- Przykrywam torebką foliowa, ale nie szczelnie i zostawiam na noc.
- Rano wstawiam garnek z przykrywka do piekarnika Electrolux rozgrzanego do 220-230 stopni. W opcji góra + dół.
- W tym czasie deskę do krojenia (stolnicy brak) wysypuję mąką wyskrobuję miękkie ciasto na deskę i składam kilka razy do środka jak kopertę albo bułeczki, właściwie dowolnie. Kładę na ściereczce kuchennej zlepieniem do dołu lub zostawiam na desce wysypanej mąką, chleb będzie rozjeżdżał się delikatnie w placek.
- Gdy garnek się rozgrzeje, wyjmuje go lub tylko wysuwam, zdejmuje pokrywkę i wrzucam chleb zlepieniem do góry. Akurat u mnie jak na złość zrobił obrót i został zlepieniem do dołu hahaha Ale i tak fajnie wygląda. Przykrywam garnek i wstawiam do nagrzanego piekarnika na 30 minut.
- P0 30 minutach odkrywam i piekę kolejne 30-40 minut. Garnek delikatnie wyjmuję, chleb przekładam na kratkę do studzenia.
- Po wystygnięciu chleb z garnka jest gotowy do jedzenia!
***
Pieczenie mrożonych frytek
PIEKARNIK PAROWY ELECTROLUX
Doszłam do wniosku, że ważne jest również pokazanie produktów mrożonych i tak oto przed Państwem frytki, niby żadne cudo, ale dobrze przygotowane frytki, które wcześniej były mrożone, to nie lada wyczyn. Tym razem byłam bardzo, ale to bardzo zadowolona! Rozgrzałam piekarnik do 220 stopi, ułożyłam mrożone frytki na blaszce, włączyłam funkcję grilla i piekłam 25 minut. W połowie pieczenia przełożyłam frytki na drugą stronę, przyznajcie, że wyszły apetyczne!
***** Pieczenie na Parze *****
PIEKARNIK PAROWY ELECTROLUX
Pieczenie na parze jest dla mnie nowością. Doszłam do wniosku, że przygotuję mięsa pieczone, takie tradycyjne w polskiej kuchni jak karkówka oraz szynka w formie pieczeni. Muszę koniecznie od razu napisać, że pieczenie na parze jest wyjątkowe:
- Potrawy pieczone na parze zachowują do 90% wartości odżywczych.
- Para hamuje mieszanie się różnych zapachów i smaków w trakcie pieczenia – instrukcja podaje, że można piec dwie różne potrawy (rybę i ciasto) i nie przejdą zapachami/smakami.
PIEKARNIK PAROWY ELECTROLUX
Pokażę wam co znaczy pieczenie parowe. To buchająca para, mokry piekarnik i świetne potrawy. W posiadanym przeze mnie modelu piekarnika marki Electrolux są do wyboru 3 programy parowe:
- program 100% pary, wtedy piekarnik może osiągnąć maksymalną temperaturę 99 stopni Celsjusza.
- program 50/50 pary, wtedy piekarnik może osiągnąć maksymalną temperaturę 130 stopni Celsjusza.
- program 25/75 pary, wtedy piekarnik może osiągnąć maksymalną temperaturę 210 stopni Celsjusza.
Ja jestem zachwycona programem parowym. Od kilku lat planowałam wersję piekarnika parowego, ale jakoś odkładałam to na potem. I po co było czekać? Czasami człowiek dopiero jak coś ma, zdaje sobie sprawę jak to jest potrzebne!
A tak leci z niego para po otwarciu – robi wrażenie! I to wielkie!
***
Karkówka pikantna z warzywami
To mięso upiekłam na programie pieczenie parowe 25/75. Karkówka ważyła około 1200 g. Piekłam ją w temperaturze 180 stopni przez 100 minut. Wyszła pikantna, miękka w środku i soczysta. Dokładnie taka jakiej oczekiwałam. To takie przyjemne uczucie, gdy sobie coś zaplanujesz teoretycznie, a w praktyce wyjdzie dokładnie tak jak chciałaś. Ledwo zdążyłam zdjęcie zrobić, znajomi zjedli zanim wystygła. Gotowanie dla rodziny i przyjaciół jest bardzo przyjemne daje satysfakcję, radość i wewnętrzną przyjemność dzielenia się jedzeniem. Ale, ale rozpisałam się a powinnam wrócić do piekarnika, karkówki i przepisu. Karkówka pod koniec pieczenia została raz jeszcze obrócona i włączona funkcja grilla. Dzięki temu wygląda i smakuje tak, jakby była przygotowywana na grillu w ogrodzie!
PIEKARNIK PAROWY ELECTROLUX
KARKÓWKA
Karkówka pikantna z warzywami – składniki:
- 1,2 kg karkówki
- 3 cebule
- 3 duże marchewki
- 2 szklanki pikantnego sosu pomidorowego
- 5 ząbków czosnku
- 3 łyżeczki soli
- olej około 50 ml
- czarny pieprz mielony do smaku
- 2 łyżki wędzonej słodkiej papryki
Karkówka pikantna z warzywami – – przepis:
- W misce mieszam sos pomidorowy z wędzoną papryką, poszatkowanymi w piórka cebulami, solą i pieprzem. Dodaję olej, przepuszczone przez praskę ząbki czosnku i pokrojoną w pasterki marchewkę.
- Karkówkę nakłuwam w wielu miejscach wkładam do miski z sosem lub do torby z woreczkiem strunowym. Ugniatam i wstawiam na noc do lodówki, żeby przeszła smakami i aromatami.
- Rano rozgrzewam piekarnik Electrolux do 180 stopni.
- Karkówkę wykładam razem z sosem do foremki. Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piekę około 100 minut. W międzyczasie mięso odwracam na druga stronę.
- Po upieczeniu odstawiam karkówkę na 20 minut, aby odpoczęła. Kroję w grube plastry i podaję na obiad.
***
Szynka wieprzowa z musztardą i sokiem jabłkowym
PIEKARNIK PAROWY ELECTROLUX
Ponieważ zostałam poproszona o przygotowanie również szynki wieprzowej, takiej która sprawdziłaby się na ciepło jako pieczeń ale również na zimno, ot tak jak kiedyś, pokrojona na plasterki na kanapki. Podeszła do zadania z pełnym zaangażowaniem. Takie prosty smaki, wyniesione z domu napawają zadowoleniem, optymizmem, pozwalają na wspomnienia i miły czas ze znajomymi. To właśnie dla nich była ta szynka, oni nie wiedzieli jeszcze, że pokażę typową peklowaną szynkę na kanapki. Ale nic to, różnorodność możliwości, połączeń smakowych i wykorzystania piekarnika jest olbrzymia. Trudno tak pokazać w jednym wpisie wszystko, co bym chciała.
PIEKARNIK PAROWY ELECTROLUX
SZYNKA WIEPRZOWA
Szynka wieprzowa – składniki:
- 1,5 kg szynka wieprzowa
- 5 łyżek majeranku
- 3 łyżki ostrej musztardy
- 1 główka czosnku (może być mniej lub więcej zależnie od gatunku)
- 3 łyżeczki soli
- olej około 50 ml
- sok jabłkowy około 250-300 ml
- czarny pieprz mielony do smaku
Szynka wieprzowa – – przepis:
- Obieram czosnek i przepuszczam przez prasę.
- Szynkę nacieram solą, czosnkiem, majerankiem, musztardą i pieprzem.
- Szynkę układam w szklanej lub metalowej formie, podlewam olejem oraz sokiem. Wstawiam do piekarnika Electrolux nagrzanego do 180 stopni i piekę 1,5 godziny od czasu do czasu polewając sosem, który zbiera się na dnie foremki.
- Po upieczeniu odstawiam szynkę pod przykryciem na 20 minut, aby odpoczęła, kroję w plastry i podaję na obiad lub zupełnie studzę. Zimna pieczona szynka nadaje się świetnie także na kanapki jako domowa wędlina.
***** Gotowanie *****
Gotowanie jest dość ciekawą funkcją, dla mnie wcześniej niezbyt znaną. Po prostu do tej pory w piekarniku piekłam, a gotowałam na kuchence. Tym razem piekarnik parowy Electrolux pokonał tą magiczną granicę pieczenia i gotowania. Można w nim gotować, podgrzewać bez wysuszenia – fajnie, prawda?
- Piekarnik parowy jest idealnym rozwiązaniem do podgrzewania potraw w atmosferze wilgotnej, dzięki czemu potrawy są soczyste i zachowują świetny smak.
- Zastępuje podgrzewanie w mikrofali, ale z zachowaniem doskonałego smaku.
- Można przyrządzić w piekarniku to co normalnie przyrządza się w garnku!
***** TERMOSONDA – zawsze idealne efekty pieczenia *****
PIEKARNIK PAROWY ELECTROLUX
Z termosondą spotkałam się po raz pierwszy i od razu doszłam do wniosku, że pokażę wam jej funkcjonalność. Oczywiście najczęściej używa się jej do kontrolowania temperatury pieczonego mięsa wewnątrz. To bardzo przydatne w przypadku dużych pieczeni, gdzie poruszać należy się właśnie temperaturą wewnątrz mięsa. Trzeba pamiętać, że podawanie czasu pieczenia na przykład na 1 kg czy 2 kg mięsa jest z założenia orientacyjne, gdyż ostatecznie zależ on od grubości mięsa, a co najważniejsze od wydolności i utrzymywania temperatury przez piekarnik a także cyrkulacji ciepła. I właśnie po to jest termosonda, aby mięso zawsze wyszło idealne, dokładnie takie jak powinno być, bez żadnych ustępstw. Ja poszłam o krok dalej. Skoro piekarnik parowy Electrolux potrafi piec używając programu 100% pary, a także istnieje możliwość kontrolowania temperatury wewnątrz mięsa więc przygotowałam specjalnie dla moich czytelników wędlinę domową peklowaną. Taką typową na kanapki, jak z szynkowaru jednak bez niego, ponieważ tym razem nie jest on już potrzebny! Zaciekawieni? Na zdjęciu widzicie obok siebie szynkę wieprzową i karkówkę na kanapki.
Szynka i karkówka na kanapki
PIEKARNIK PAROWY ELECTROLUX
SZYNKA NA KANAPKI
Szynka i karkówka na kanapki – składniki
- 1,5 kg szynka wieprzowa (taki puc, najlepiej w 1 kawałku) lub podobnej wielkości karkówka
- sól peklowa (kupcie opakowanie 600 g będzie na zapas do kolejnych domowych wyrobów)
- 4 ząbki czosnku
- 3 listki laurowe
- 6-7 kulek ziela angielskiego
- 2 łyżki ulubionej mieszanki przypraw (może być gotowa ze sklepu jak do wieprzowiny, do pieczeni itd. lub własna mieszanki pieprzu, ziół oraz wędzonej lub słodkiej papryki).
Potrzebne akcesoria:
- siatka wędliniarska lub sznurek wędliniarski
Szynka i karkówka na kanapki – przepis:
- Szynkę myję, osuszam ręcznikiem papierowym. Nakłuwam grubym widelcem w kilkudziesięciu miejscach. Im więcej tym lepiej.
- W garnku zagotowuje około 2 litrów wody z czosnkiem, zielem i listkami. Studzę. Gdy osiągnie domową temperaturę wsypuję odpowiednią ilość soli peklującej. Trzeba sprawdzać na opakowaniu jaką ilość zaleca producent do 2 litrów wody (peklowanie na mokro). Szynkę wkładam do wody, przykrywam talerzykiem, aby cała była zanurzona. Wstawiam do lodówki na około 5-7 dni. Raz dziennie sprawdzam czy ładnie pachnie, przekładam ją na drugą stronę i znowu zatapiam. Jeśli woda staje się mętna lub bardzo czerwona trzeba wtedy wymienić zalewę peklującą na nową.
- Szynkę wyjmuję, płuczę pod bieżącą wodą. Kładę na kratkę i pozwalam jej przeschnąć przez 30 minut. Po tym czasie nacieram ją dokładnie przyprawami.
- Przystępuję do formowania szynki. Można to zrobić na dwa sposoby: związać ją w kilku miejscach sznurkiem lub włożyć w siatkę wędliniarską. U mnie była to siatka jak widać.
- I teraz można piec na programie 100% pary. Wtedy mięso się nie wysusza i trzeba temperaturę wewnątrz mięsa sprawdzić do jakiś czas. Można także piec używając programu termosonda, wtedy trzeba najlepiej całą foremkę w której są mięsa wstawić do rękawa. Szczelnie zawinąć i tylko wbić termosondę. Ja piekłam z termosondą. Wędliny ułożyłam w szklanej brytfannie, włożyłam do rękawa i wbiłam termosondę. Rękaw zdjęłam do zdjęcia bo niestety mięsa widać nie było.
- Nastawiam temperaturę piekarnika na 120-130 stopni, temperaturę wewnątrz mięsa na 70 stopni. I wstawiam. Gdy temperatura wewnątrz mięsa osiągnie zadaną piekarnik przez 2 minuty będzie wydawał sygnał, że już czas skończyć pieczenie. Piekarnik wyłączam.
- Mięso wyjmuję, studzę i wkładam na noc do lodówki. Rano mogę kroić w plastry, jak widać na zdjęciu wyszła świetna.
***
Komora XXL, czyli można upiec więcej za jednym razem!
PIEKARNIK PAROWY ELECTROLUX
Specjalnie dla was wstawiłam do piekarnika dwa mięsa oraz frytki, aby było widać jak jest pojemny piekarnik Electrolux. Robi wrażenie, nawet na mnie! W jednym piekarniku można na przykład upiec mięso, równocześnie z ziemniakami i warzywami korzeniowymi, w opcji parowej nie będą mieszały się zapachy więc spokojnie obiad dla całej rodziny gwarantowany.
Podsumowanie:
PIEKARNIK PAROWY ELECTROLUX
Muszę przyznać, że piekarnik parowy marki Electrolux model EOB8757ZOZ jest wyjątkowo ciekawym urządzeniem o wielu zaawansowanych funkcjach i programach. Piekarnik parowy jak się okazało w trakcie użytkowania, to 3 urządzenia w jednym pozwalające piec tradycyjnie, oraz jak w najlepszych restauracjach na parze, a także umożliwia gotowanie na parze lub podgrzewanie niczym w garnku. Pojemna komora pieczenia, szczególnie wydajny termoobieg, możliwość jednoczesnego pieczenia na 2 poziomach, termosonda, turbogrill, szybkie rozgrzewanie, intuicyjny panel sterujący, sprawiły, że jestem bardzo zadowolona z piekarnika parowego marki Electrolux model EOB8757ZOZ.
***
Uwaga KONKURS!
Wygraj blender ELECTROLUX!
Napisz: „Napisz co przygotujesz w piekarniku Electrolux lub napisz wierszyk z wyrazami piekarnik i Electrolux”.
Każda osoba może udzielić kilka odpowiedzi, które należy zamieszczać w oddzielnych komentarzach (zgłoszeniach) pod wpisem tak, aby było widać, za którą odpowiedź dana osoba biorąca udział w zabawie, została nagrodzona. Można napisać wierszyk lub opisać swoje dania z piekarnika Electrolux w oddzielnych komentarzach (zgłoszeniach).
Nagrody w konkursie to:
Nagroda za miejsce 1 – Blender kielichowy ESB9300
Nagroda za miejsce 2 – Blender kielichowy ESB2500
Nagroda za miejsce 3 – Blender kielichowy ESB2500
Konkurs trwa od dzisiaj 11 maja 2017 do 17 maja 2017 włącznie do godziny 23.59.
Fundatorem nagród jest ELECTROLUX
Zapraszam do zabawy!
Olga Smile
Kaja napisał
To nie kwestia genetyki
– płaskie torty i serniki!
Mamo, wierzysz już od lat,
że w kuchni talentu brak.
Rzeczywistość jednak inna
i nie Ty tu jesteś winna.
Piekarnik nas jest wiekowy…
Przerzućmy się na parowy!
Electrolux ma w sprzedaży,
o czym każdy kucharz marzy.
Van Gogh palcem nie malował
(pewnie by się z wstydu schował),
a Gaudi nie rzeźbił w łajnie
(choć może by było fajnie).
Sprzęt to bowiem pół sukcesu –
kupmy nowy, piecz bez stresu!
EmilkaB napisał
Jakie ciasto każdy kocha?
Co naprawi twego focha?
Bo najlepsza tradycyjna
drożdżówka z twego dzieciństwa!
W piekarniku przygotujesz
Zapach piękny w mig poczujesz!
Electolux sprawia cuda
Z nim się wszystko smaczne uda!
EmilkaB napisał
Danie, które zachwyca całą moją rodzinę, jest niezwykle proste- ale to przecież te rzeczy, najmniej skomplikowane, ale zrobione od serca są dla nas takie ważne.
Jest to ciasto drożdżowe. Zawsze jak wracam na weekend do domu (jestem studentką) cała rodzina czeka aż upiekę je.
Co jest w nim niezwykłego? Wiele rzeczy ;). Po pierwsze czas, cierpliwość i miłość jaką trzeba w nie włożyć daje smak. Bez tych czynników drożdżówka nigdy nie wyjdzie. Serce jest tajemniczym składnikiem każdego przepisu ;).
Po drugie- zapach. Aromatu, który unosi się w domu podczas pieczenia nie da się porównać z niczym innym, wszyscy ciągle podchodzą do piekarnika i się pytają kiedy będzie gotowe. Zapach drożdży jest o tyle niezwykły, że kojarzy się każdemu z ciepłem i ogniskiem domowym.
Po trzecie „rodzinność”. Tak jak wyżej wspomniałam, czas na robienie, wąchanie i jedzenie ciasta jest czasem do wspólnego spędzania z rodziną. Czuję, że ono jest spoiwem, które nas łączy. Mój tata, kiedy zrobiłam je po raz pierwszy, popłakał się. W jego domu rodzinnym, takie ciasto było co tydzień. Jestem dumna, że mogę dać mu namiastkę wspomnień, o jego świętej pamięci rodzicach, których kochał wyjątkowo mocno. Sama teraz mam łzy w oczach jak o tym myślę ;’’’ ).
Po czwarte- cała blacha drożdżówki znika zanim jeszcze wystygnie. Nikt nie może mu się oprzeć, jego aromat jest silniejszy od samokontroli ;)
Po piąte- różnorodność smaków- nie każda drożdżówka jest taka sama. Czasem robię ją tylko z kruszonką, czasem z owocami, orzechami, serem białym. Wybór produktów jest nieograniczony ;). Ale obowiązkowo musi być szklanka mleka do popijania!
Po szóste- sekret. Przepis, zna tylko moja mama. Wszystko zostaje w rodzinie ;). Proporcja składników, którą już mam opracowaną perfekcyjnie, sprawia, że ciasto jest miękkie i puszyste, lekko słodkie i pięknie pachnące.
Podsumowując- drożdżówka to najbardziej rodzinne ciasto, oddające ciepło i serce, mimo częstości jego robienia nie nudzi się i jest oczekiwane za każdym razem jak wracam do domu ;). Zachwyca wszystkich swoim smakiem, aromatem i wzruszającymi wspomnieniami.
Katarzyna Posmyk napisał
Parówki w cieście
nakedsavor napisał
Mąka, drożdże, mleko, jaja
Pomysłów na ciasta co nie miara.
Serniki, brownie, tarty, rolady
Każdy będzie z deseru rady.
Piekarnik Electrolux ułatwił zadanie,
gdyż w nim pieczenie to żadne wyzwanie.
Mnóstwo przycisków i możliwości,
by móc zachwycić dziś swoich gości!
Monika napisał
W tym cudownym piekarniku przygotowałabym wiele pyszności a jedną z nich była by zapiekanka palce lizać !
Składniki na przygotowanie zapiekanki
1 kg szynki lub łopatki wieprzowej
2 czerwone cebule
4 ząbki czosnku
250 gram pieczarek
Około 500 ml bulionu wołowego
½ szklanki groszku (może być mrożony)
1 duża marchewka
1 gałązka tymianku
1-2 łyżki mąki
Sól, pieprz
2 łyżki oliwy
Puree:
½ kg ziemniaków
2 łyżki masła
¼ szklanki śmietany 30%
½ szklanki startego parmezanu
Sól, pieprz
Mięso myjemy, osuszamy kroimy w kostkę. W rondlu podgrzewamy oliwę i obsmażamy na niej (najlepiej partiami) pokrojone mięso. Do zarumienionego mięsa dodajemy tymianek, pokrojoną w piórka cebulę, posiekany czosnek i pokrojone w plasterki pieczarki – mieszamy i smażymy wszystko 3-4 minuty. Mięso zalewamy bulionem i dusimy je około 30 minut. Do mięsa dodajemy pokrojoną w kostkę marchewkę i groszek– dusimy kolejne 15 minut (jeśli mięso jest jeszcze twarde przedłużamy czas duszenia). Do sosu dodajemy rozrobioną w odrobinie wody mękę- gotujemy 2 minut. Sos doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
W międzyczasie ziemniaki obieramy i gotujemy około 15 minut w osolonej wodzie (ziemniaki mają być miękkie). Ugotowane ziemniaki odcedzamy i ubijamy. Dodajemy pokrojone w kostkę masło, wlewamy śmietanę i wszystko jeszcze raz ubijamy przy okazji mieszając składniki. Puree doprawiamy do smaku sole i pieprzem.
Duże naczynie żaroodporne lub małe foremki delikatnie smarujemy masłem i wykładamy uduszone mięso – wlewamy też po odrobinie powstałego sosu. Na mięso wykładamy puree. Posypujemy je tartym parmezanem i za pomocą widelca robimy na wierzchu dowolny wzorek.
Tak przygotowaną zapiekankę wstawiamy do nagrzanego do 200 stopni piekarnika i pieczemy 20-30 minut. Serwujemy z sałatą, smacznego :D
Brygida Bąbka napisał
To ja napiszę historię jakie danie przygotowałam a raczej moja tesciowa. Był piękny upalny letni wieczór. Ledwo co wprowadziliśmy się do nowego mieszkania. Wszystko nowiuteńkie. W mieszkaniu unosił się zapach drewna i nowego sprzętu RTV AGD. Postanowiliśmy zrobić parapetówkę. Gości było sporo każdy chciał w czymś pomóc. Ale ja wszystkie dania miałam już przygotowane i pomagać nie było w czym. Wszystkie dania były na zimno więc nie było konieczności używać rownież piekarnika. Ale moja tesciowa po mimo moich zakazów zrobiła i przyniosła gołąbki. Mało tego nawet nie wiadomo w, którym momencie postanowiła wsadzić je do piekarnika w celu podgrzania. Nie byłoby w tym żadnego problemu gdyby nie fakt, że w piekarniku były przyklejone folie ochronne. Po paru minutach w całym mieszkaniu było czuć nie zapach nowości a smród spalenizny. Gdyby się zapytała a nie zrobiła samowolkę w moim mieszkaniu nie musiałabym tego szorować i czyścić. Folia się stopiła zostawiając nieprzyjemne ślady i zapach. Częściowo dało się usunąć, ale do dziś czasami czuć jeszcze ten smród przy włączeniu piekarnika. Na pewno po wymianie na Nowy w piekarniku Elektrolux nigdy nie zrobię gołąbków!
Tomasz napisał
Strzechą kryty dom mam,
Electrolux’a mikser, pralka – wielki ze mnie pan.
Za domem kurczak, świnka, dwa indyki,
W piekarniku Electrolux’a upiekę szaszłyki.
W szklarni truskawki, maliny – wszystko co trzeba
Zrobię dzieciakom smoothie korzystając z Elextrolux’a blendera.
Bo blender ten kielich ma wielki,
Codziennie będą dla całej rodzinki świeże deserki.
Ukręcę także ciasto na pizzę robotem kuchennym,
Podając na gorąco z burkiem pastewnym.
A gdy z kościoła w niedzielę wychodzę,
Wszystkie kobity ze wsi wzrokiem uwodzę.
Ludzie zazdroszczą, ze Electrolux’a sprzęt w domu mam,
Sąsiedzi się dziwią – ten to wielki Pan.
Dominika Górska napisał
Dwie pieczenie + Na jednym ogniu = W piekarniku upiekę.
Dominika Górska napisał
Wspaniały chleb bez wyrabiania według przepisu Olgi Smile w piekarniku upiekę.