PIEROGI LENIWE
Ach kto nie zna, te nie zrozumie! Pierogi leniwe i kluski leniwe, to właściwie dwa te same dania. Chociaż spotkałam pierogi leniwe nie tylko z sera, mąki i jajek, jak to się robiło u nas w domu. Ale również z dodatkiem gotowanych i gniecionych na puree ziemniaków. To mnie zdziwiło bardzo. Jednak było tak jeszcze wiele lat temu, gdy miałam mniejszy kontakt z kuchnią regionalną. Oczywiście na szersze postrzeganie wpłynęły też historie kuchenne moich czytelników. Już się przyzwyczaiłam, że w każdym domu gotuje się inaczej. No i nie koniecznie pierogi leniwe muszą smakować tak samo, jak to było w domach naszych mam lub babć. To jest piękne w kulinariach! Ta różnorodność i możliwość zmiany składników. Nawet w najprostszych, tradycyjnych daniach. U nas w domu, pierogi leniwe, na które mówiło się po prostu kluski leniwe jadało się na słodko. Z podprażoną bułką tartą i masłem. Do tego trochę cukru i było świetnie. Pamiętam, jak około 20 lat temu przyjechał do nas kolega i poprosił o sól. O matko, mało z krzesła nie spadłam! Jak to – pierogi leniwe na słono? On przeżył podobne zaskoczenie w odniesieniu do cukru . No, jak widać, można tak i tak. Podobnie jak to z plackami ziemniaczanymi bywa, fasolką szparagową i wszystkimi innymi kluskami. Ciekawa jestem, czy jak widzisz pierogi leniwe to mówisz „o tak” czy jednak „o nie”? Ja zdecydowanie o tak, tylko rozum mi podpowiada: wolniej, mniej i lżej. Wiadomo, lubi się takie kaloryczne, domowe obiady, które przywodzą na myśl wspomnienia. Czas dziecięcej beztroski, wakacji, kuchni mamy lub babci. Czasami tej codziennej innym razem wakacyjnej. Z olbrzymią przyjemnością zapraszam Was na pierogi leniwe lub kluski leniwe, takie jak jadało się kiedyś i miło wraca do tych kulinarnych wspomnień!
PIEROGI LENIWE
PIEROGI LENIWE – składniki:
• 700 g sera białego tłustego lub półtłustego
• 1/2 – 1 szklanki mąki pszennej (daj znacznie mniej niż bezglutenowej) lub mieszanki bezglutenowej (u mnie wyszło 2/3 szklanki mieszanki bezglutenowej do chleba)
• 2 jajka (lub pomiń)
• szczypta soli
• śmietana lub zrumieniona bułka do podania
PIEROGI LENIWE – przygotowanie:
1. Ser rozdrabniam widelcem, dodaje do niego mąkę pszenną lub bezglutenową i jajka. Mieszam i wyrabiam takie twardsze i zwięzłe ciasto.
2. Z ciasta formuję wałki, lekko je spłaszczam i odkrawam kluski wielkości ok. 3 cm.
3. Zagotowuje wodę. Do osolonego wrzątku wrzucam pierogi leniwe, delikatnie mieszam i czekam około 1-2 minut od wypłynięcia.
4. Pierogi leniwe vel kluski leniwe podaję ze zrumienioną bułką.
Mat napisał
Pychota! Idealny na obiad w piątek :)
Inga napisał
Takie kluchy to serce domu dosłownie
Ala napisał
Ja już bardzo lubię, nie jadłam ale już wiem, czuje przez monitor :)
Urszula napisał
W moim domu od dawna jest następujący podział: kluski (zwarte, jednolite ciasto) leniwe- z białego sera- na słodko, kopytka- z ziemniaków- do jedzenia z mięsem i sosami oraz kładzione- łyżką na wrzątek. Pierogi- to zawsze cienkie ciasto złożone na pół z farszem w środku i falbanką wokół dłuższego brzegu.
Czytelnik przepisu napisał
U nas w domu mowilo sie pierogi leniwe ,ktore podawalo sie tylko i wylacznie ze zrumieniona bulka tarta i cukrem.
Magdaelna napisał
Tak, ale bez cukru Inne dodatki
Joanna napisał
stare dobre czasy
Agata napisał
Zdecydowanie TAK ☺️
Dzisiaj były u nas na obiad. Ze smietaną i borówkami ☺️
Urszula napisał
Oooooo TAK!
Paulina napisał
Tak, z cebulką albo samym masłem. Ewentualnie na słodko z masłem, odrobiną cukru, cynamonu i kakao.