PIEROGI RUSKIE WEGAŃSKIE
Dzisiaj mam dla was bezglutenowe pierogi ruskie wegańskie czyli bez jajek, mleka, masła i sera. O ile kuchnia wegańska jest bardzo prosta, przyjemne i niezwykle smaczna do ogarnięcia na co dzień o tyle w połączeniu z bezglutenowymi wariantami stanowi nie lada wyzwanie. I nie mówię tu o zupach czy chodziarzy gulaszach ale właśnie o typowych daniach kuchni polskiej, które lubi większość Polaków. Nie znam nikogo, kto by odmówił dobrych o pierogów ruskich. Znam za to wiele osób, które porzuciły możliwość zjedzenia ruskich, ponieważ nie mogą spożywać nabiału i glutenu. Tym razem u mnie na blogu wersja dla tych czytelników, którzy tęsknią za podobnymi daniami do tych z przeszłości. Za kapustą lub bigosem, kluskami, pyzami i pierogami. Dzisiaj właśnie o pierogach mowa. Ponieważ kuchnia w moim domu taka da wszystkich domowników razem wziętych, musi być bez glutenu i nabiału, to przygotowywanie bezglutenowych pierogów ruskich wegańskich jest klasykiem naszych wspólnych gotowań z córką. A Ty, z czym lubisz jeść pierogi? Z jakim nadzieniem? U nas właśnie królują na stole pierogi ruskie wegańskie, z kapustą i grzybami, z grzybami w wersji pikantnej lub z soczewicą. Lubię zarówno te z wody jak i odsmażane na złoto z patelni. Każde są pyszne! Zapraszam dzisiaj na bezglutenowe pierogi ruskie wegańskie bez jajek, mleka, masła i sera.
PIEROGI RUSKIE WEGAŃSKIE
PIEROGI RUSKIE WEGAŃSKIE – składniki:
Ciasto na pierogi przygotowuję według przepisu:
- Jak zrobić ciasto na pierogi – tradycyjne pszenne (to właśnie przepis babci)
- Ciasto na pierogi bezglutenowe zaparzane
- Ciasto na pierogi bezglutenowe gryczane
- Ciasto na pierogi bezglutenowe mieszane
- Ciasto na pierogi najprostsze (na zdjęciach pierogi z tego przepisu)
Nadzienie do pierogów:
- 300 g ugotowanych ziemniaków
- 300 g tofu naturalnego (u mnie tofu, może być też wędzone)
- 4 duże cebule
- 1 cytryna
- sól i czarny pieprz do smaku
PIEROGI RUSKIE WEGAŃSKIE – przepis:
- Przygotuj ciasto zgodnie w wybranym przepisem. Linki do nich podałam w składnikach.
- Ziemniaki obieram, gotuję i przeciskam przez prasę do ziemniaków.
- Cebule obieram, kroję w drobną kostkę i podsmażam na złoto na oliwie lub oleju.
- Rozgniatam widelcem lub ścieram na tarce tofu.
- W misce łączę rozdrobnione ziemniaki z cebulą, z tofu, sokiem z cytryny, solą oraz pieprzem i wrabiam farsz tak, aby był zwięzły.
- Stolnicę wysypuję skrobią, kładę 1/3 ciasta i delikatnie wałkuję wałkiem posypanym także skrobią. W wersji bezglutenowej ciasto powinno być troszkę grubsze niż pszenne, tak mniej więcej mieć 2,5 milimetra grubości. Wycinam kółka, układam farsz, szybko smaruje wewnętrznego brzegu zwilżonym pędzelkiem i zlepiam bez specjalnego naciągania. Układam na wysypanej skrobią ściereczce lub talerzu. A właśnie, jeśli gdzieś zrobi się dziurką, posmaruj to miejsce woda i naklej kawałek ciasta, dobrze dociskając palcem i tak zacierając paznokciem.
- Pierogi wkładam do wrzątku, gotuję około 3 minut. Wyławiam i podaję polane olejem lub wegańskim masłem z usmażoną cebulką. Uważam, że pierogi ruskie wegańskie i bezglutenowe z gotowej mieszanki mąk niczym nie ustępują pierogom pszennym!
Anonim napisał
Z kapustą i grzybami, ze szpinakiem, a na słodko z jagodami To jest czołówka inne też lubię, ważne cienkie, delikatne ciasto
Anonim napisał
Kasza gryczana i twaróg na słodko!
Anonim napisał
Joasia Baj ja dawałam do części ciasta liofilizowany szpinak i kolor i smak były trochę inne. Zdjęcia niestety nie oddają koloru.
Anonim napisał
Pierogi istnieją tylko ruskie, wszystko co ma inne nadzienie nie jest godne nazywać się pierogiem
Anonim napisał
Tylko i wyłącznie ruskie Olgo!
Anonim napisał
Monika Pachla ale połączenie obu?
Anonim napisał
Tak
Anonim napisał
Z kasza gryczana
Anonim napisał
Anna M. Nawój-Majewska nie mam nietolerancji na gluten wiec tutaj niestety nie pomoge
Anonim napisał
Ruskie lub z owocami