Pierogi wigilijne bezglutenowe
Pierogi wigilijne bezglutenowe, są dla mnie daniem tradycyjnym. Od zawsze pierogi wigilijne znajdują się na naszym świątecznym stole. Kiedyś były to pierogi tradycyjny wigilijne z ciasta pszenicznego, od jakieś czasu pierogi wigilijne bezglutenowe zajęły ich miejsce z powodzeniem. To obowiązkowa potrawa, którą lubimy wszyscy, no może poza dzieckiem, które pierogów z kapustą nie tknie nawet wtedy, gdy bardzo proszę. Pierogi wigilijne przygotowywałam zawsze według sprawdzonego przepisy mojej babci z mąki pszennej. Ciasto jest wtedy delikatne, miękkie, wspaniałe, aż rozpływa się w ustach. W tym roku będą tez pierogi wigilijne odsmażane tyle, że w wersji bezglutenowej. Kilka dni temu opublikowałam przepis na Ciasto na pierogi bezglutenowe. Jest trochę trudniejsze do wyrobienia, lepienia i formowania, ale da się spokojnie, trzeba jednak przestrzegać kilku zasad aby pierogi wyszły ładne, smaczne i cudownie przyrumieniły się podczas odsmażania.
Zasada 1. – Ciasto trzeba natłuszczać. Gdy z kuli ciasta zabierzecie porcję do wałkowania, pozostałą część trzeba delikatnie natłuścić i natychmiast przykryć szczelnie folią spożywczą.
Zasada 2. – Ciasto trzeba szybko rozwałkować, podsypując skrobią, aby nie lepiło się do wałka. Nie powinno być bardzo cienkie, mniej więcej grubości naleśnika.
Zasada 3. – Trzeba przygotować dwa spryskiwacze – bez tego się nie da! Albo się da, ale będzie bardzo trudno i efekt może być średni. Jeden spryskiwacz z wodą, drugi z olejem. Ja mam spryskiwacze takie do oleju i octu, spożywcze.
Zasada 4. – Po wycięciu kółka, ciasto na pieroga kładziemy w lewej dłoni (praworęczni), spryskujemy wodą, wkładamy farsz, ale tyle aby ciasto się łatwo zamknęło, bo się nie naciąga! Składamy delikatnie na desce i widelcem zlepiamy. Natychmiast spryskujemy olejem. Układamy na natłuszczonej desce do krojenia (plastikowa jest najlepsza) i szczelnie zakrywamy natłuszczoną folią.
Zasada 5. Po uformowaniu pierogów, trzeba je gotować partiami, bo mimo natłuszczenia i przykrycia folia wysychają. U mnie gotowanie odbywa się średnio 3 razy z podanej klasycznej porcji ciasta.
Zasada 6. Pierogi wkłada się o gotującej się wody z dodatkiem minimum 50 ml oleju. Bardzo delikatnie miesza i gotuje około 2-3 minut od wypłynięcia. Wyławia się na natłuszczony talerz i każdego pieroga spryskuję olejem, żeby się nie lepiły do siebie. Ja po wystudzeniu zawijam w folie spożywczą pierogi tak, aby nie dotykały się do siebie. Powstaje dość duży pakunek. Tak przetrzymuję pierogi w lodówce lub zamrażarce. Po zamrożeniu w tej formie również rozmrażam. Pierogi odsmażam na oleju :)
No i to by było na tle ogólnych zasad :) Pierogi będą wspaniałe! W niczym nie ustępują klasycznym pierogom domowym przygotowanym z mąki pszennej.
Pierogi wigilijne bezglutenowe
Pierogi wigilijne bezglutenowe – składniki:
- Ciasto na pierogi przygotowuję według przepisu:
- Jak zrobić ciasto na pierogi
- Ciasto na pierogi bezglutenowe
- Ciasto gryczane bezglutenowe na pierogi
- Kapusta wigilijna lub Kapusta wigilijna z grzybami lub Kapusta wigilijna z grzybami i suszonymi owocami
• Spryskiwacz z wodą
• Spryskiwacz z olejem
• Około 100 ml oleju do smarowania pierogów
• Garnek 5 litrowy z posoloną wodą
Pierogi wigilijne bezglutenowe – przepis:
1. Ugotowaną kapustę studzę, odciskam bardzo mocno aby nie była wodnista.
2. Ciasto przygotowuję według przepisu na Ciasto na pierogi bezglutenowe.
3. Postępując według powyższych 5 zasad formuję pierogi i gotuję.
4. Wystudzone pierogi, najlepiej schłodzone w lodówce odsmażam na gorącym oleju z obu stron aż staną się złote i chrupiące. Podaje natychmiast :)
PIEROGI BEZGLUTENOWE:
Ciasto na pierogi bezglutenowe Ciasto na pierogi bezglutenowe Do przygotowania tego ciasta na pierogi bezglutenowe użyłam mąki z tapioki, czyli z korzenia manioku, skrobi kukurydzianej, skrobi ziemniaczanej i białej mąki ryżowej. Wszystkie te składniki kupuję w sklepach internetowych lub portalach aukcyjnych, bo nie sposób ich dostać w mniejszych miastach a nawet w całkiem dużych. Ciasto jest białe i przyjemne w dotyku.
Pierogi wigilijne bezglutenowe Pierogi wigilijne bezglutenowe z kapustą i grzybami, przygotowane na bazie ciasta bezglutenowego z tapioki bardzo lubi cała nasza rodzina. Są delikatne, chrupkie i pyszne
Pierogi ruskie bezglutenowe Pierogi ruskie bezglutenowe nadziane farszem z ziemniaków, sera białego lub tofu i podsmażonej cebulki zawsze są smaczne. Najlepiej smakują zaraz po zrobieniu, tak prosto z wody!
Pierogi bezglutenowe gryczane
Pierogi bezglutenowe gryczane ciemne i delikatne ciasto rozpływające się dosłownie w ustach. Są jednymi z najprostszych do przygotowania pierogów bezglutenowych. Smaczne i efektowne! Wszyscy je polubicie!
Pierogi bezglutenowe z kapustą
Pierogi bezglutenowe z kapustą należą do tych pierogów, które uwielbia cała moja rodzina. W końcu nie dziwne, delikatne ciasto, aromatyczny i intensywny w smaku miąższ, wszystko sprawia, że bezglutenowe pierogi z kapustą są wręcz idealne!
Pierogi ze szpinakiem
Pierogi bezglutenowe ze szpinakiem soczyste, delikatne i pyszne. Moje dziecko uwielbia pierogi ze szpinakiem, musiałam więc stanąć na wysokości zadania.
Pierogi bezglutenowe z soczewicą
Pierogi z soczewicą pojawiają się na naszym stole zawsze, gdy zabieram się za robienie pierogów na większą skalę. Jak wiele razy już pisałam, robię wtedy za jednym zamachem 100-200 pierogów, mrożę i mam na zapas. Pierogi z soczewicą bardzo lubią dzieci, nie ma się czemu dziwić, ponieważ są pyszne!
Mam dla was dzisiaj trzecie ciasto już na pierogi bezglutenowe. Do tej pory było zaparzane białe, gryczane a teraz mieszane z różnych mąk. Pierogi bezglutenowe są pyszne i stanowią ważny element tradycyjnej kuchni polskiej w wydaniu dla alergików.
Rybka Bezglutenowa na FaceBook napisał
Ale się Pani napracowała ! :) Pytanie z ciekawości .. od razu się Pani udały czy długo szukała Pani idealnego sposobu i proporcji ?
Ola Kuczara na FaceBook napisał
A czy te „mąkę” mozna w czymś jeszcze zastosować? Jakies ciasto?
Olga Smile na FaceBook napisał
Ola Kuczara – tak, można nią zagęszczać sosy, dodawać do ciast to „materiał” w typie skrobi ziemniaczanej :)
Ola Kuczara na FaceBook napisał
Czyli kluchy mozna się bardziej spodziewać niż ciasta. Przerabiam już kolejną mąkę. Niestety gotowe zawierają kukurydzę:(
Monika Sz. napisał
Pani Olgo zrobiłam, to najlepsze pierogi jakie jadłam!!!!!!!!!!! Wyszły za pierwszym razem, trochę tych zabiegów jest ale POLECAM bo warto. Efekt pycha!
Olga Smile na FaceBook napisał
Nie, no tak :) Tapioka jako dodatek spoiwo a nie podstawa mączna :)
Gamcik napisał
Wspaniały przepis, bardzo za niego dziekuję!
narka napisał
Trudne chyba ale jak pięknie wygląda!
Mickey napisał
Pyszny przepis Olgo!
renne napisał
Nie wiem jak pani to robi, pewnie magicznie ;) ale każdy przepis, który tu czytam wywołuje u mnie wielki głód. :)