Pierogi wigilijne z kapustą i grzybami
Bez pierogów wigilijnych nadziewanych kapustą nie mogła się obyć żadna wigilia w moim rodzinnym domu. Ciasto przygotowywane według wieloletniej tradycji z przepisu mojej babci zawsze wychodziło delikatne i miękkie. W tym roku moje pirogi będą przygotowane z nieco innego ciasta. Od kilku miesięcy, gdy tylko mam zagnieść pierożki wysypuję do miski 1 kg mąki pszennej 500, dwie szczypty soli, wlewam kilka chlustów oleju i około bardzo gorącej 400 ml wody. Wszystko mieszam, wyrabiam i odstawiam na 15 minut, aby ciasto odpoczęło. To połączenie ciasta zaparzanego z klasycznym ciastem pierogowych. W efekcie powstaje ciasto bardzo delikatne o miękkiej strukturze, niezwykle elastyczne a po ugotowaniu miękkie. Takie lubię najbardziej! Gdy kupuję z lenistwa pierogi najbardziej przeszkadzają mi w nich, pomijając średniej jakości farsze, te grube zwały ciasta i jego ilość w porównaniu z nadzieniem. Niestety nie ma jak domowe wyroby, zakasanie rękawów i przygotowanie pierogów samemu. Bardzo często, tak jak chociażby teraz, lepię pierogi kilka tygodni przed świętami, mrożę i przed samą wigilią pozostaje mi tylko podsmażenie rozmrożonych pierogów. Do pierogów przygotowuję farsz z kapusty kiszonej ugotowanej z grzybami, specjalnie na potrzeby lepienia wigilijnych pierogów.
Pierogi wigilijne z kapustą i grzybami
Pierogi wigilijne z kapustą i grzybami – składniki:
- Ciasto na pierogi przygotowuję według przepisu:
- Jak zrobić ciasto na pierogi – tradycyjne pszenne
- Ciasto na pierogi bezglutenowe zaparzane
- Ciasto na pierogi bezglutenowe gryczane
- Ciasto na pierogi bezglutenowe mieszane
- Farsz, czyli kapusta z grzybami przygotowana według przepisu Kapusta wigilijna z grzybami i suszonymi owocami lub Tradycyjna kapusta wigilijna z suszonymi grzybami
Pierogi wigilijne z kapustą i grzybami – przepis:
- Przygotowuję ciasto według przepisu na ciasto na pierogi.
- Stolnicę posypuję mąką i wałkuję na niej cienkie ciasto. Wycinam kółka wycinarkami lub szklanką. Na środek każdego kółka układam odciśniętą porcję kapusty. Rogi ciasta smaruję wodą i zlepiam dociskając widelcem.
- Pierogi układam na ściereczce wysypanej mąką i przykrywam, aby nie wysychały. Gotuję partiami kilka minut aż wypłyną i zrobią się miękkie.
- Pierogi podaję z wody lub po wystudzeniu odsmażam na patelni.
PIEROGI BEZGLUTENOWE:
Ciasto na pierogi bezglutenowe
Pierogi wigilijne bezglutenowe
Pierogi ruskie bezglutenowe
Pierogi bezglutenowe gryczane
Pierogi bezglutenowe z kapustą
Pierogi ze szpinakiem
Pierogi bezglutenowe z soczewicą
INNE PIEROGI
Jak zrobić ciasto na pierogi
Pierogi wigilijne z kapustą i grzybami
Pierogi ruskie
Pierogi z jagodami
Pierogi z kaszą gryczaną
Jak zrobić pierogi ruskie
Pierogi z mięsem
Mam pytanie moge je zamrozic? ale to najpierw ugotowac pozniej zamrozic? jak dzien wczesniej bd robic to w foli do lodowki i nastepnego dnia wyciagnac i ugotowac czy jak prosze doradzcie bd robic pierwszy raz :) a chcialam dzien wczesniej albo kilka dni wczesniej zrobic i nie wiem co lepsze zamrozic czy jak?
Aga – ja gotuję, wyławiam, smaruję oleje, potem zwijam wystudzone w natłuszczoną folię spożywczą tak, żeby się żadne pierogi nie dotykały, bo się zlepią. Dzień przed podaniem rozmrażam przez 24 godziny w lodówce a potem podsmażam na patelni :)
ile pierogow wychodzi z ciasta z 1 kg maki ?
Zrobiłam wczoraj 80 pierogów z tego przepisu!! Kapusta rewelacja, ciasto na pierogi delikatne i miękkie. Oby tylko się nie posklejały przy mrożeniu.