Dzisiaj przyszedł cza na pierogi z kaszą gryczaną i serem białym. Bardzo lubię lepić pierogi z kaszą gryczaną i każde inne, to takie domowe zajęcie, uspokajające, wyciszające, relaksujące, no i niestety męczące fizycznie. Zazwyczaj porywam się na ilości wielce hurtowe, gdyż chętnych do zjedzenia nigdy nie jest mało. Jednak po pierwszej setce słabną moje ręce i mąż włącza się do pomagania, w końcu takie wałkowanie ciasta łatwe nie jest. Jak widać pierogi są świetną pracą dla zespołu, takie rodzinne, domowe gotowanie :) Gdy już się zdecyduje i robię pierogi z kaszą gryczaną to już w ilościach wielkich, tak, że zawsze zostaje jeszcze kilkadziesiąt pierogów, aby je zamrozić na potem. Goście są uprzedzeni, że pierogarnia w dniu dzisiejszym serwuje to i to, no i nie ma przebacz, zjeść wszystko trzeba. Lubię robić różne pierogi, najbardziej osobiście zajadam się ruskimi pierogami, pierogami z mięsem, pierogi z kaszą gryczaną, lub pierogi grzybami. Ale goście dostają najczęściej pierogi z kaszą gryczaną, miętą, cebulą i serem feta. Och pachną, są świetne, smaczne, ładne i takie pyszne …. Gotuję je wcześniej, potem studzę, przelewam oliwą i przekładam do dużego naczynia w tym przypadku blachy do pieczenia, przykrywam folią aluminiową i podgrzewam w piekarniku wszystkie naraz, gdy już goście zasiądą do stołu. Czas oczekiwania świetnie spożytkować można na to, co najlepsze zabawę i rozmowę w gronie znajomych. Zapraszam na pierogi z kaszą gryczaną przepyszne i pełne wspomnień z domów rodzinnych i obiadów u babci.
PIEROGI Z KASZĄ GRYCZANĄ
PIEROGI Z KASZĄ GRYCZANĄ – składniki:
Ciasto na pierogi przygotowuję według przepisu:
- Jak zrobić ciasto na pierogi – tradycyjne pszenne
- Ciasto na pierogi bezglutenowe zaparzane
- Ciasto na pierogi bezglutenowe gryczane
- Ciasto na pierogi bezglutenowe mieszane
Farsz:
- 500 g kaszy gryczanej
- 300 g fety twardej
- 1 pęczek świeżej mięty, całkiem sporo
- kilka ząbków czosnku przepuszczonych przez prasę
- można dodać albo podsmażoną białą cebulę albo pociętą surową dymkę
- sól i pieprz do smaku
- ewentualnie trochę masła, margaryny lub oleju
PIEROGI Z KASZĄ GRYCZANĄ – przepis:
- Przygotowuję ciasto na pierogi.
- Kaszę gryczaną gotuję na sypko, gdy przestygnie dodaję do niej rozgniecioną widelcem fetę, pociętą mięte i cebulę jak również przepuszczony przez praskę czosnek. Wszystko dokładnie mieszam. Jeżeli jest zbyt sypki dodaje troszkę masła.
- Ciasto rozwałkowuję dość cienko, szklanką wycina kółka. W kółka nakładam farsz i zlepiam normalnie, bez jakich ceregieli, dogniatając ranty widelcem. Jeżeli ciasto się słabo lepi, należy brzeg posmarować wodą. Takie pierogi gotuję w osolonej wodzie a wypłyną a ciasto się ugotuje. Wyławiam, układam na talerzu, skrapiam oliwką i studzę. Najważniejsze to, żeby się pierogi nie skleiły, bo dziura murowana i farsz latający wszędzie. Takie pierogi można podgrzać w piekarniku lub podsmażyć na patelni. Ja często podgrzewam je również poukładane na blaszce pod grillem. Ogranicza mi to do minimum pracę i tylko włączyć i wyłączyć piekarnik muszę, a to tylko wtedy, kiedy czasowego wyłącznika nie nastawię.
- Podaję posypane solidnie fetą i cebulką dymką. Można je również lekko polać masłem, ale nie koniecznie. Takie pierogi fantastycznie wyglądają podane w wielkiej misce :)
PIEROGI BEZGLUTENOWE:
Ciasto na pierogi bezglutenowe
Pierogi wigilijne bezglutenowe
Pierogi ruskie bezglutenowe
Pierogi bezglutenowe gryczane
Pierogi bezglutenowe z kapustą
Pierogi ze szpinakiem
Pierogi bezglutenowe z soczewicą
INNE PIEROGI
Jak zrobić ciasto na pierogi
Pierogi wigilijne z kapustą i grzybami
Pierogi ruskie
Pierogi z jagodami
Pierogi z kaszą gryczaną
Jak zrobić pierogi ruskie
Pierogi z mięsem
Widzę wzorek widelcem wytłaczany ;o)
Ja też lubię lepić pierogi, na pewno spróbuję pomysłu na nadzienie…
Pinos – a jakże widelcem :) Kupiłam specjalnie takie widelce o długich i płaskich ząbkach, bo moje domowe i imprezowe jakoś zupełnie się do tego nie nadawały :) I teraz można pierogowo poszaleć, chociaż nigdy sobie nie żałowałam hahaha.
Polecam nadziać również pierogi pieczonymi kartoflami ze smażonymi leśnymi grzybami, ryżem z kurkami lub cebulą smażoną z tymiankiem z szałwią i kaszą bulgur.
Pozdrawiam Olga Smile
Ja robię „falbankę” palcami – przejęłam od mamy, i ciężko mi teraz inaczej.
A co do pierogów z grzybami, to w tym roku chce zrobić z pieczonego ciasta serowego z kurkami – czekam tylko na dostawę kurek.
Najlepszy przepis na pierogi jaki znalazłam. Pozdrawiam panią Stasiowa
Witam, mam pytanie odnośnie fety – czy to ma być polska wersja tego sera ( kleista i słona) czy raczej ser w typie bałkańskim – twardszy, suchy i nie tak słony. Dopytuję, ponieważ chcę te pierogi przygotować na Święta i nie zdążę przetestować przepisu ;)
Ola – im twardsza tym lepiej, bo farsz będzie suchszy.
jaka ilosc ciasta do tej ilosci kaszy?
Viola – zależnie od tego ile nadzienia lubisz ale tak 2-3 szklanki ugotowanej to spoko!
tzn. z jakiej ilosci maki robisz ciasto na 500gram kaszy? To waga surowej? 5woreczków? czy ugotowanej? to ile na sucho? bardzo proszę o doprecyzowanie i chociaż jakieś widełki :)
Viola – mi wychodzi 500 g kaszy suchej na 1 kg mąki na ciasto :D