PIEROGI Z KURCZAKIEM
Ja wiem, że pierogi z kurczakiem nie są tradycyjnym daniem w kuchni polskiej. Pierogi z kurczakiem mają to do siebie, że można je przygotować z mięsa kurczaka pieczonego, gotowanego w rosole lub usmażonego specjalnie do tego celu. Możliwości jest wiele i to jest super fajne, bo można śmiało wykorzystać resztki. Taka kuchnia zero waste. Jeśli zostanie wam kurczak pieczony, takie tradycyjne udka z majerankiem i czosnkiem, piersi ze skórą lub ćwiartki, no to pierogi z kurakiem wyjdą z tego świetnie! Podobnie z mięsa z grilla lub smażonego specjalnie do tego celu. Ja czasami przygotowuję rzeczone pierogi z kurczakiem z mięsa z gotowania rosołu. Ponieważ kurczak z rosołu jest zupełnie bez smaku, to trzeba go doprawić bardzo solidnie solą, czosnkiem, pieprzem i majerankiem. Zresztą, jak sami wiecie, każdy doprawia tak jak lubi. Gdy zostaną u mnie kawałki kurczaka z obiadu szykowanego dla znajomych, to na drugi dzień robię właśnie pierogi z kurczakiem, kluski śląskie z mięsem lub pasztet do smarowania z kurczaka. To taki sposób, żeby ze smakiem zostało zjedzone to, co zostaje. Powiem Wam, że pierogi z kurczakiem są fajną alternatywą dla klasycznych pierogów z mięsem lub wege, które pokazywałam już tyle razy na blogu. Staram się co jakiś czas pokazać przepis, który przyda się osobom na każdej z preferowanych diet! Takie mam założenie, zgodnie z hasłem bloga „różni Ludzie, różne Diety, jeden Blog”. Wychodzę z założenia, że na każdym etapie życia potrzebne nam jest coś innego i dokonujemy innych wyborów i tak właśnie powinno zapewne być. Jako dietetyk doceniam różnorodność wyborów i możliwości, dlatego pierogi z kurczakiem też pokazuję Wam, jeśli macie ochotę na takie danie! A ty, z jakim nadzieniem najbardziej lubisz pierogi? Na FB różne były odpowiedzi! Mega ciekawa jestem! Ja zapraszam na niezbyt tradycyjne pierogi z kurczakiem i czosnkiem lub majerankiem albo obiema przyprawami na raz.
PIEROGI Z KURCZAKIEM
PIEROGI Z KURCZAKIEM – składniki:
- Jak zrobić ciasto na pierogi – tradycyjne pszenne (to PRZEPIS BABCI)
- Ciasto na pierogi bezglutenowe zaparzane
- Ciasto na pierogi bezglutenowe gryczane
- Ciasto na pierogi bezglutenowe mieszane
- Ciasto na pierogi bezglutenowe Schar
- Polecam mąkę do 5 Stagioni gluten free – znajdziecie na allegro, świetne z niej pierogi wychodzą!
- Farsz do pierogów:
- 3 upieczone udka z kurczaka, piersi, skóra lub inne kawałki (po prostu tyle mięsa ile zostało)
- 1-2 cebule usmażone na złoto
- 2 ząbki czosnku
- sos z pieczenia kurczaka (czyli to wszystko co zostało w blaszce)
- sól i pieprz do smaku
- 3 łyżki oleju
- 1 łyżka majeranku (opcja jeśli lubisz)
- kilka łyżek masła lub oleju
PIEROGI Z KURCZAKIEM – przepis:
- Cebule obieram, kroję w kostkę lub piórka i podsmażam na oleju.
- Do kielicha malaksera wkładam obranego z kości kurczaka wraz ze skórą i dodaję cały sos z blaszki z pieczenia. Usmażoną cebulę, trochę pieprzu i obrany czosnek. Miksuje na gładką, jednolita masę lub miele w maszynce do mięsa na średnich oczkach.
- Farsz obficie doprawiam solą, pieprzem i majerankiem.
- Przygotowuję ciasto.
- Stolnicę posypuję mąką i wałkuję na niej cienkie ciasto. Wycinam kółka wycinarkami lub szklanką. Na środek każdego kółka układam łyżeczkę czubatą farszu. Rogi ciasta smaruję wodą i zlepiam dociskając widelcem lub palcami. Gdy jest potrzeba lekko je dodatkowo moczę wodą.
- Pierogi układam na ściereczce wysypanej mąką i przykrywam, aby nie wysychały. Gotuję partiami kilka minut, aż wypłyną i zrobią się miękkie. Układam na talerzu wysmarowanym olejem, tak aby się nie stykały, muszą całkowicie wystygnąć przed mrożeniem na zapas.
- Jeśli chcesz zjeść je od razu, wystarczy podać je prosto z wody z okrasą z masła, ja najczęściej tak ja widzicie, pierogi z kurczakiem i majerankiem przygotowuję dzień wcześniej i podaję odsmażane, tu widzicie takie prosto z wody, polane masłem.
Zuzzana napisał
Ruskie to jedyne słuszne pierogi
Aga napisał
Tylko nie ruskie 😔😔😔Z wszystkich pierogów te są najgorsze. Z pieczarkami uwielbiam😙
Matylda napisał
Bezsensu z tymi pierogami. Wczoraj robiłam ruskie więc mogę podzielić się paroma radami. 1. Jeżeli w przepisie masz napisaną ilość mąki to kup więcej bo i tak ci zabraknie. 2. Jeżeli coś ma wykipieć zrobi to dwa razy więc nie kłopocz się z myciem kuchenki przed zakończeniem procesu pierdolenia się z pierogami. 3. Jeżeli masz w przepisie podaną ilość pierogów jaka teoretycznie ma powstać absolutnie się tym nie sugeruj bo wyjdzie albo dwa razy więcej albo dwa razy mniej ponieważ te małe chujozy i tak ci się rozpadną w trakcie gotowania albo z niewyjaśnionych przyczyn urosną i napuchną wodą w środku (farsz w magiczny sposób znika i nic na to nie poradzisz) 4. Należy pamiętać o magicznej własciwości pierogów do samoistnego przyklejania się do wszystkich powierzchni płaskich 5. Należy pamiętać przed robieniem pierogów o usunięciu z rąk wszelkiej biżuterii (chyba że masz czas potem wyskubywać z niej ciasto) 6. Należy równiez pamiętać o obcięciu paznokci ponieważ za długie powodują przy sklejaniu liczne rany kłute na pierogowym ciałku co skutkuje wylaniem się farszu oczywiście najczęściej na odzież- dlatego też należy pamiętać o przygotowaniu odzieży ochronnej 7. Porady Magdy Gesller o tym że ciasto ma być jak pergamin należy włożyć jej między poślady ponieważ pergaminowe ciasto ma tendencję do przedzierania się i w związku z tym farsz pozostaje wszędzie poza wnętrzem pieroga 8. Pamiętaj że w sklepie jest taniej szybciej i bez pierdolenia się potem z mąką i ciastem które pozostaje wszędzie i na długo po procesie gotowania. Dziękuję za uwagę. Kurtyna.
Dorata napisał
a wystarczyło nie pożałować na lepszą mąkę 😉
Matylda napisał
mój ty Boże słodziutki a więc to wszystko WINA MĄKI ! A ja myślałam że po prostu jestem chujową kucharką 🙂
Mariola napisał
Dla mnie tekst rewelacja.wrecz true story ! Kilka lat z rzędu,na wigilię staralismy sie z mężem kleić..za kazdym razem nie wychodziło czego oczekiwalismy,wiec poprostu temat pierogów zakończyliśmy
Iza napisał
z kaszą gryczaną i serem ❤
Kamil napisał
Ze srem i ruskie 😉, i sezonowo z jagodami i truskawkami … tak w sumie to chyba każde lubię.
Joanna napisał
Najbardziej z soczewicą!!!! Również ruskie!!! A i z mięsem nie pogardzę 😁
Wiola napisał
Dziś zrobiłam pierogi z soczewicą. Miałam też ziemniaczki z wczoraj ugotowane, więc dodałam do farszu. Podsmażona cebulka i pieczarki (bo też miałam kilka, co się będą marnować) no i czerwona soczewica ugotowana. Ale zazwyczaj to też robię ruskie.