PIEROGI Z MIĘSEM Z ROSOŁU
Dzisiaj przygotowałam pierogi z mięsem z rosołu dla moich rodziców. Takie pierogi z mięsem z rosołu, wołowym albo drobiowym przewijały się ostatnio w naszych wspomnieniach z dawnych lat. Przygotowałam więc porcję mięsa wołowego, zgodnie z przepisem mojej już nieżyjącej już babci. Ona zawsze gotowała rosół wołowy, odławiała mięso i przygotowywała z niego farsz do pierogów lub pyz. Było to najlepsze rozwiązanie, ponieważ mięso wołowe jest dość żylaste nawet po ugotowaniu. Kontynuując domowe tradycje rozłożyłam wielką drewnianą stolnicę jak za danych lat, wysypałam mąkę i wałkowałam ciasto na cienkie płaty. Czasami się zastanawiam, z jakim nadzieniem pierogi są najpopularniejsze w waszych rodzinach? W moim domu rodzinnym jak również w domu mojego męża były zazwyczaj pierogi z mięsem, wyławiane z wody i smażone na złoto na patelni. Musiały być chrupiące, wtedy uważane były za najsmaczniejsze. Pojawiały się także domowe pierogi z kapustą, W sezonie letnim czasami również pierogi z owocami, zwłaszcza z jagodami! Oj tak, uwielbiamy jeść pierogi ale przygotowywanie ich nie spotyka się z takim entuzjazmem. Zapraszam was dzisiaj na pierogi z mięsem z rosołu, wołowym lub drobiowym według mojej rodzinnej receptury!
PIEROGI Z MIĘSEM Z ROSOŁU
PIEROGI Z MIĘSEM Z ROSOŁU – składniki:
- Jak zrobić ciasto na pierogi – tradycyjne pszenne (to właśnie przepis babci)
- Ciasto na pierogi bezglutenowe zaparzane
- Ciasto na pierogi bezglutenowe gryczane
- Ciasto na pierogi bezglutenowe mieszane
- Ciasto na pierogi bezglutenowe Schar
- Mięso wołowe do pierogów. I to takie wołowe jakie kupujecie na rosół polecam wpis -> Jakie mięso na rosół. Babcia nauczyła mnie, że mięso z rosołu (około 1500 g) najlepiej jest wykorzystać właśnie do nadziewania pierogów, pyz, krokietów i naleśników z mięsem. Proste! Do zmielonego mięsa w maszynce ( zaraz po ugotowaniu) dodawałam zawsze podsmażoną cebulę (średnio 4-5 sztuk), sól i dużo mielonego pieprzu tak do smaku! Masę wyrabiałam po dodaniu wszystkich składników, przez 30 sekund, tak mniej więcej. Powinna być dość zwarta i dawać się ugniatać. Jeśli jest za rzadka, masę trzeba przesmażyć na patelni. Jeśli za gęsta rozrzedzić delikatnie i ostrożnie łyżką lub kilkoma rosołu.
PIEROGI Z MIĘSEM Z ROSOŁU – przygotowanie:
- Przygotowuję ciasto według wybranego przepisu na ciasto na pierogi.
- Stolnicę posypuję mąką i wałkuję na niej cienkie ciasto. Wycinam kółka wycinarkami lub szklanką. Na środek każdego kółka układam dobrze odciśniętą porcję kapusty. Rogi ciasta smaruję wodą i zlepiam dociskając widelcem lub palcami.
- Pierogi układam na ściereczce wysypanej mąką i przykrywam, aby nie wysychały. Gotuję partiami kilka minut, aż wypłyną i zrobią się miękkie. Układam na talerzu wysmarowanym olejem, tak aby się nie stykały, muszą całkowicie wystygnąć.
- Takie cudownie gorące pierogi z mięsem z rosołu podaję z cebulką z olejem lub inna okrasą.
Agnieszka napisał
Właśnie dziś robiłam ?,tradycja-Ruskie ?najlepsze ? ale lubię wszystkie pierogi …
Katarzyna napisał
Bardzo lubię, ale tylko wytrawne. Na słodko mi nie podchodzą. Właśnie dziś myślałam o ruskich ?
Ewa napisał
?Ruskie z okrasą, czasem z boczkiem podsmażonym i dodatkiem kwaśnej śmietany z natką pietruszki na wierzchu. Kwaśna śmietana może być z solą, pieprzem i czosnkiem.
Z kaszą gryczną i serem też fajne.
Danuta napisał
No no Agusia Twoje pieroszki ładnie i apetycznie wyglądają
Kamila napisał
Pierogi uwielbiam. Dziś właśnie robiłam. Ruskie ? chyba moje ulubione ?
Kasia napisał
Pyszny???
Dorka napisał
O tak, z mięsem z rosołu to klasyka <3
Agnieszka napisał
Lubię, kawałeczek i mi wystarczy , dużo się nie da ?
Eldelia napisał
uwielbiam z mięsem
Martin napisał
Fantastyczne!