PIEROGI Z SUSZONYMI GRZYBAMI
Kolejną propozycją są pierogi z suszonymi grzybami takie bardziej świąteczne. Pierwszy raz pierogi z suszonymi grzybami i pieczarkami przygotowałam kilka lat temu. W sumie nie jestem sobie w stanie przypomnieć czy to było 5 czy 8 lat wstecz. Czas szybko leci a dwa lata pandemii jeszcze przyspieszyły uciekanie czasu. W sumie nie wiem dlaczego tak jest ale gdy rozmawiamy ze znajomymi i przypominają sobie, że coś było 3 late temu to jeszcze trzeba dodać 2 lata covidu. Ale nie o tym chciałam. Moja mama robiła pierogi ruskie, z mięsem mielonym wołowym, z kapustą i grzybami ale pierogi z suszonymi grzybami są moim wkładem w tradycje rodzinne. Zawsze na Wigilię jest u na zupa grzybowa lub czerwony barszcz. Ponieważ nie mogę się zazwyczaj zdecydować to albo są dwie albo przed świętami jedna, no a w święta druga. No jakoś tak wychodzi. Zresztą, mam wrażenie, że dla mnie święta przychodzą szybciej. Koniec listopada i cały grudzień to są różne moje świąteczne przepisy. Żeby je pokazać, muszę je ugotować. Rodzina je zjada. I gdy nadchodzi czas świąt to bardziej marzymy o klasycznych daniach codziennych niż świątecznych, które dopiero co jedliśmy. Jednak pierogi z suszonymi grzybami przygotowuję maksymalnie razy do roku. Nie ma u mnie jednej potrawy takiej, że tylko raz jest ona na 365 dni podawana. raczej elastycznie podchodzę do gotowania, serwowania i jedzenia. Dlatego też dzisiejsze pierogi z suszonymi grzybami powstały przed Wigilią jak widać i cieszą wszytskich domowników. Ciekawa jestem z jakim nadzieniem Ty lubisz pierogi? Szukam jakiś inspiracji do sprawdzania smaku i szykowania kolejnych, ciekawych nadzień. Generalnie pierogi są świetnym daniem obiadowym. Stosunkowo tanie do zrobienia bo mąka, woda i czasami jajo. Nadzienia stosunkowo mało porównując klasyczny obiad – kotlet, ziemniaki i surówka. Gdy dobrze pokombinujemy, to nadzienie znajdzie się z tego, co akurat mamy w domu. Czasem wystarcza ziemniaki, pieczone warzywa, dynia, soczewica, kasza gryczana, ser biały lub żółty, tofu, owoce – dowolnie. Kilka fajnych wam pokażę ale dzisiaj pierogi z suszonymi grzybami, takie zdecydowanie w klimacie świątecznym!
PIEROGI Z SUSZONYMI GRZYBAMI
PIEROGI Z SUSZONYMI GRZYBAMI – składniki:
- Jak zrobić ciasto na pierogi – tradycyjne pszenne (to PRZEPIS BABCI)
- Ciasto na pierogi bezglutenowe zaparzane
- Ciasto na pierogi bezglutenowe gryczane
- Ciasto na pierogi bezglutenowe mieszane
- Ciasto na pierogi bezglutenowe Schar
- Farsz do pierogów:
- 20 sporych kapeluszy suszonych podgrzybków lub prawdziwków, mogą być też kolaki
- 25-300 g pieczarek (opcja ja dodaję)
- 2 cebule
- kilka łyżek masła lub oleju
PIEROGI Z SUSZONYMI GRZYBAMI – przepis:
- Grzyby zalewa wrząca woda i zostawiam na noc do napęcznienia. Rano gotuje je przez 30 minut. Odcedzam z wywaru dokładnie a wywar staje się elementem zupy grzybowej.
- Cebulę obieram, kroję w kostkę i smażę na oleju lub maśle.
- Dodaję zmielone na dużych oczkach pieczarki i pokrojone w kostkę suszone grzyby. Obficie doprawiam solą i pieprzem i smażę aż pieczarki nabiorą cie,mego koloru i słabo da się je rozróżnić z grzybami suszonymi. Zdejmuję z patelni i studzę.
- Przygotowuję ciasto.
- Stolnicę posypuję mąką i wałkuję na niej cienkie ciasto. Wycinam kółka wycinarkami lub szklanką. Na środek każdego kółka układam łyżeczkę czubatą farszu. Rogi ciasta smaruję wodą i zlepiam dociskając widelcem lub palcami. Gdy jest potrzeba lekko je dodatkowo moczę wodą.
- Pierogi układam na ściereczce wysypanej mąką i przykrywam, aby nie wysychały. Gotuję partiami kilka minut, aż wypłyną i zrobią się miękkie. Układam na talerzu wysmarowanym olejem, tak aby się nie stykały, muszą całkowicie wystygnąć przed mrożeniem na zapas.
- Jeśli chcesz zjeść je od razu, wystarczy podać je prosto z wody z okrasą z masła, ja najczęściej tak ja widzicie, pierogi z suszonymi grzybami i pieczarkami opcjonalnie przygotowuję dzień wcześniej i podaję odsmażane bo takie lubimy najbardziej!
Jan napisał
Najlepsze pierogi… I do dzisiaj nie podrobione a mam 54 wiosny robiła moja babcia … z kapustą i grzybami… nie z mięsem nie ruskie nie z jagodani( choć te jak i z truskawkami) są super ale tylko i wyłącznie kapusta kiszona i grzyby. Nigdy nie udało mi się znaleźć czy odtworzyć tego smaku.
Urszula napisał
Tylko z miesem
Agnieszka napisał
Ruskie
Jagoda napisał
Bezglutenowe z miksem vege/
Maja napisał
Z kasza gryczana…pieczarkami i ruskie 🙂
Mariusz napisał
Z ziemniakami i kaszanką 👍🙂
Klaudia napisał
Wątróbka drobiowa i pieczarki 🙈 moje ulubione 🤭
Katarzyna napisał
Tylko ruskie ❤️🥰 chociaż ostatnio zostało ciasto, a nie miałam niczego, co bym mogła użyć jako farsz i użyłam nutelli….jakie było moje i rodziny zdziwienie, że są aż tak dobre 😉
Dorota napisał
Kapusta kiszona i serem🥰
Agnieszka napisał
Kazde wytrawne nadzienie 🥟 nie znosze z owocami .