Pierożki półkruche
Pierożki z kruchego lub półkruchego ciasta są w moim domu tradycją. Takie właśnie pierożki do barszczu przygotowywała babcia z dziadkiem. Pamiętam jak dziś babcię stojąca przy stolnicy, kręcącego się po kuchni dziadka i moją mamę, która właśnie mieszała kawę z fusami, stojąc w kraciastej spódnicy z grubego materiału i koczkiem na głowie. Ja pomykałam w czerwonych kapciach a w kuchni powstawały dziesiątki pierożków na święta. Minęło już wiele lat od tego czasu a je jeszcze, pamiętam te pierożki, jak ich zapach rozchodził się po domu. Pachną bardzo charakterystycznie, słodko, maślanie, pięknie. Przywodzą mi na myśl, wszystkie piękne wspomnienia z dzieciństwa, związane z dziadkami. Po śmierci dziadka, jeszcze babcia przygotowywała sama kruche pierożki, ale Wigilii już nigdy nie spędzaliśmy na Ochocie z moim rodzeństwem ciotecznym i rodzeństwem mamy. Śmierć dziadka zakończyła prawdziwe rodzinne święta, już nigdy nie było tak samo. Kilka lat temu umarła babcia, zostały mi po niej wspomnienia i kilka wspaniałych przepisów. Mam w pamięci mój…a rozmowę z babcia i to jak mnie instruowała przy robieniu pierożków, że ciasta nie można dotykać, trzeba siekać nożem do skutku, że trwa to długo, ręka się męczy, ale jest warto. Oj jest warto, dla wspaniałego smaku, przywołania wspomnień i trwania przepisu w rodzinie!
Pierożki
Pierożki – składniki:
• 1 kostka masła z lodówki
• 300 g mąki
• 2 jajka
• 3 łyżki gęstej śmietany
• 3 cebule
• 500 g pieczarek
• kilka łyżek oleju
• szczypta soli
• czarny pieprz
Pierożki – przepis:
1. Pieczarki czyszczę i kroję w plasterki. Cebule obieram, siekam w kosteczkę i smażę na pletni z olejem, dodaję soli i pieczarki. Cebula i pieczarki muszą się podsmażyć, doprawiam je na koniec jeszcze solą, jeśli jest potrzeba i czarnym pieprzem.
2. Do melaksera wkładam zimne masło z lodówki, mąkę, jajko z lodówki i śmietanę oraz szczyptę soli. Miksuję przez chwilkę aż powstanie kula ciasta. Szybko ją wyjmuję, lekko rozpłaszczam, owijam folią i wkładam do lodówki minimum na 1 godzinę.
3. Ciasto dzielę na 2 części, 1 część wkładam do lodówki a druga wykładam na stolnice. Wałkuję podsypując mąka na placek. Kroję w paski i na kwadraty. Na środek każdego układam zimne pieczarki i zlepiam dociskając nożem. Układam na blachach wyłożonych papierem do pieczenia. Czasami wychodzą mi pierożki, innym razem takie bardziej saszetki nie przejmuję się zanadto kształtem. Pierożki wstawiam do lodówki na minimum 1 godzinę. Potem smaruje rozbełtanym jajkiem i piekę w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.
4. Pierożki wspaniale się podgrzewają, można je mrozić i schładzać. Pasują wyśmienicie do barszczu!
Kasia-Kate Wawrzyniak na Facebook napisał
ojj babciny chlebek i jego zapach ..
lidka10 napisał
Witam zainteresowały mnie pierożki.lubię na święta zrobić coś nowego myślę, że w spisie składników 300g to ma być mąka. Po uzupełnieniu sprzętu pewnie to zrobię bo z długim siekaniem miałabym problemy a pomocnicy w kuchni są na razie za mali, chociaż są chętni do pomocy i pełni entuzjazmu.
Olga Smile napisał
Lidka10 – tak to mąka :) już poprawiłam. Babcia siekała nożem, ja idę na łatwiznę, melakser wspaniale załatwia całą sprawę w kilka sekund. Szkoda, że dziadkowie takiego nie mieli a musieli tyle wysiłku włożyć zawsze w te paszteciki. Były pełne miłości!
Sandra bakes a party na Facebook napisał
Smażone drożdżowe pierożki z jabłkami albo mięsem mojej mamy, a ona z kolei ma przepis od mojej babci – cudo! Zawsze zajadamy się nimi przed wigilią.
Malgorzata Fikus na Facebook napisał
poszukuje przepisu na kluski na parze z kapusta czerwona i gulaszem ,z tym daniem mam mase wspomnien z dziecinstwa ,..mi mozesz pomoc????
Olga Smile na Facebook napisał
Mogę :) :) :) mam, moja teściowa takie robiła :)
Malgorzata Fikus na Facebook napisał
w jaki sposob mi podasz przepis?
Malgorzata Fikus na Facebook napisał
gdzie go znajde???
Sylwia Friday na Facebook napisał
Z moją babcią kojarzą mi się POMADKI – krówki własnej roboty z ukraińskiego przepisu. Oprócz tego wafle przekładane masą krówkową… wszystko bym dała aby kosztować to w jej towarzystwie przy kubku taniej herbaty… BEZCENNE! ;(
Olga Smile na Facebook napisał
Malgorzata Fikus – przygotuję i opublikuję na stronie :)