Dzisiaj to właśnie placki gryczane są moją kolejną już propozycją na danie wegetariańskie i równocześnie bezglutenowe. Oczywiście placki gryczane można przygotować też zastępując mąkę kukurydzianą zwykłą mąką pszenną lub płatkami owsianymi jeśli nie macie potrzeby ograniczenia lub całkowitego wyeliminowania glutenu z pożywienia. Nie da się ukryć, że przepisów na placki było już u mnie na stronie kilkanaście jak nie kilkadziesiąt, ale wciąż powstają nowe, wciąż mieszam, doprawiam i smażę. Lubimy placki, placuszki, naleśniki czy kotlety warzywne. Zdecydowanie mam do nich słabość. Jesteśmy mega łakomi i to pewnie stąd. Ale co tam, gdy tylko zostanie mi resztka kaszy, ryżu, jaglanki, płatków lub któryś roślin strączkowych natychmiast zmieniam je w kotleciki ewentualnie placki. Dziecko uwielbia takie roślinne burger, podane z sałatą, majonezem, ogórkiem. Po usmażeniu zawsze wącha je przed zjedzeniem, taki zapachowy test jakości.
Tym razem proponuję placuszki na słodko, z cukrem, proszkiem do pieczenia, smażone na złoto niczym racuchy. Jabłko dodaje świeżości, proszek lekko je podnosi a cynamon nadaje charakterystycznego, głębokiego smaku.
Placki gryczane
Placki gryczane składniki:
• 1 miarka mąki gryczanej
• 1 miarka mąki kukurydzianej
• 1 jabłko
• 2 czubate łyżeczki proszku do pieczenia (bezglutenowcy kupują bezglutenowy)
• 2 płaskie łyżki skrobi kukurydzianej lub maki ziemniaczanej
• 4 łyżki cukru
• 1,5 szklanki mleka roślinnego lub innego, czasami potrzeba +/- 50 ml
• łyżeczka cynamonu
• olej do smażenia
Placki gryczane przygotowanie:
1. Jabłko ścieram na tarce.
2. W misce mieszam trzy mąki, jabłko, proszek do pieczenia, cukier, cynamon i mleko. Masa powinna być gęsta.
3. Na patelni rozgrzewam olej i smażę placki partiami, odwracając na druga stronę, gdy staną się złote. Podaję posypane cukrem pudrem.
PLACKI przepisy:
Placki ziemniaczane przepis
Placki ziemniaczane z cebulą fajnie wyglądają i bardzo dobrze smakują. cebula w talarkach robi bardzo apetyczne wrażenie!
Placki ziemniaczane z czosnkiem
Placki ziemniaczane z marchwią
Placki ziemniaczane
mniam, mniam pyszne
Zrobiłam je właśnie, bardzo smaczne i proste w przyrządzeniu. Zamiast cukru dałam 2 łyżeczki stewii w proszku i dodałam jeszcze posiekane orzechy laskowe:)
mam pytanie o mleko – jesli chce dac mleko kokosowe, to lepiej geste, z puszki, czy moze byc domowej produkcji z wiorkow (ono juz nie jest tak geste)? bede wdzieczna za rade :)
asia – lepiej puszkowe bo gęściejsze ale spokojnie może być domowe do odpowiedniej konsystencji :)
ok, dzieki :)
Witam,
Czy mąkę kukurydzianą można zastąpić owsianą?
Pozdrawiam
Agnieszka – nie, może sorgo albo amarantus prażony.
zrobiłam te placki i właśnie zjadam, są smaczne, lecz niestety coś chrzęści w zębach… trzymałam się przepisu, mąki miałam ze sklepu, nic sama nie mieliłam. nie wiem czy taka jest mąka gryczana, pierwszy raz robiłam z nią jakieś wypieki (placki), ale niestety przepis nie do powtórzenia, choć tak jak mówię są smaczne, więc szkoda :(
Maja – maka gryczana jest bardzo delikatna i nie ma co chrzęścić w zębach … Myślę, że jedynym wytłumaczeniem jest wada mąki.
Moje wyszły jakieś takie suche i rozpadające się jednocześnie:( z poszarpanymi brzegami. Mąka gryczana była ciemna jak kasza, a mam też jasną, może trzeba było dać jasną? Mleko dodałam rzadkie, jaglane, ze sklepu. A może chodzi też o grubość, albo czas smażenia… Pomocy, może ciasto, które zostało da się jeszcze uratować:)