Placki jaglane zrobiłam na kolację dla wszystkich naszych małych gości. Wyszło mi 17 sztuk niedużych placków, to tak w sam raz dla trójki bardzo głodnych dzieci. Tego typu szybkie placki jaglane powstają w moim domu, gdy zostaje mi kasza jaglana z obiadu, z dnia poprzedniego, śniadania lub z południa. Generalnie dużo jemy kasz, głównie jaglaną, gryczaną paloną i surową oraz ryż w różnych odmianach. Po prostu my lubimy takie dania. Kaszę jaglaną gotuję dość często i czasami sama jestem w szoku, ile kilogramów potrafimy zjeść jej tygodniowo. No co poradzić, my po prostu my lubimy takie dania. No, ale nie ma, co się martwić, ponieważ kasza jest zdrowa i tego się trzymam.
Placki jaglane są bardzo delikatne w smaku. Ja podaję je z cukrem pudrem, syropem daktylowym i koniecznie cynamonem. Wtedy smakują najlepiej! A właśnie, z podanych składników wyszło mi około 17 niedużych placków.
Placki jaglane
Placki jaglane składniki:
- 3 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej -> jak ugotować kaszę jaglaną
- około 1,5 szklanki mleka jaglanego, ryżowego, migdałowego, sojowego lub zwierzęcego
- 2 średnie jabłka, gruszki lub inne owoce
- ½ szklanki mąki, może być gryczana, z sorgo, kukurydziana, ryżowa lub pszenna
- 5 łyżek mąki ziemniaczanej, czyli skrobi ziemniaczanej, może być mazeina
- ½ łyżeczki sody (wtedy placki nie ciągną tak oleju)
- olej do smażenia
- cukier, syrop lub inny słód do podania i koniecznie jeszcze cynamon!
Placki jaglane przygotowanie:
- Do blendera kielichowego lub miski wrzucam mleko oraz rozdrobnione jabłka. Ja jabłek nie obieram, jeśli są ekologiczne. Miksuję w blenderze lub blenderem ręcznym.
- Do jabłek dodaję zimną kaszę i miksuję dalej.
- Masę przekładam do miski, dodaję mąkę zbożową i ziemniaczana oraz sodę. Dokładnie mieszam. Odstawiam na 5 minut.
- Rozgrzewam olej, kładę porcję ciasta łyżką i delikatnie rozprowadzam widelcem. Ciasto będzie bardzo gęste, ale tak ma być! Smażę z obu stron. Ja podaję z cynamonem i cukrem pudrem lub syropem daktylowym.
PLACKI przepisy:
Placki ziemniaczane przepis
Placki ziemniaczane z cebulą fajnie wyglądają i bardzo dobrze smakują. cebula w talarkach robi bardzo apetyczne wrażenie!
Placki ziemniaczane z czosnkiem
Placki ziemniaczane z marchwią
Placki ziemniaczane
Joanna Maria – na sporej ilości tłuszczu i ciasto musi być zwarte, tak, żeby nie rozpływało się po patelni a zachowało kształt to włożeniu łyżką.
Bartek – ekstra :)
Robię już któryś raz z rzędu, placuszki smakuja przepysznie i wyglądają niesamowicie apetycznie, ślinka sama leci i nie można się powstrzymać ;-)
Aby więcej takich przepisów.Dzięki :))
Aneta – bardzo fanie! Cieszę się!
Placuszki są pyszne jednak mam jeden problem..po upieczeniu jak boki są pyszne i chrupiace tak w srodku zrobiła się papka i nie da się jej jeść :( o co chodzi ??
Olgo, a myślisz że można je upiec w piekarniku? Usmażyłam na patelni i w środki są „luźne -jakby nie upieczone”
Malgorzatka Malina – nie próbowałam ich piec.
Wypróbowałam z połowy składników, placki były przepyszne. Następnym razem zrobię całą porcję. Mleko było sojowe, a mąka ryżowa z pełnego przemiału i żytnia razowa. Wspaniałe placuszki bez jajek. Smakowały całej rodzinie
Placuszki super – polecam dla ludzi na diecie wykluczeniowej. Ja robie w wersji z mała ilościa oleju, dwa razy ciensze niż na zdjęciu, a do ciasta dodaję jeszcze kakao. Jak bym mogł to bym ciasto o cukier waniliowy wzbogacił no ale dieta lowIG :) pozdrawiam Pania Olgę
Te placki są obłędne! Pani Olgo bardzo dziękuję za przepis i całego bloga :) Dopiero zaczynam swoje bezglutenowe życie ale dzięki tym wszystkim przepisom przestaję patrzeć na to przez pryzmat wszystkich rzeczy, których już nigdy nie zjem. Teraz dostrzegam nowe możliwości.