Placki z kaszy jaglanej
Dzisiaj był dzień szczególny. Zrobiłam placki z kaszy jaglanej a właściwie takie racuchy z jabłkami. Uwielbiamy je wszyscy, dorośli i dzieci. Placki z kaszy jaglanej, jak już pokazywałam wielokrotnie można przygotować z udziałem drożdży, sody lub proszku do pieczenia. No coś musi je podnieść. Ja najbardziej chyba lubię drożdże ale w przypadku placków bezglutenowych czasami łatwo nie jest. Ale jak sami doskonale wiecie dla mnie nie ma w kuchni i gotowaniu rzeczy niemożliwych, są tylko te, które wymagają więcej zachodu. Dlatego dzisiaj zapraszam na placki z kaszy jaglanej, drożdżowe z jabłkami, idealne dla osób na diecie bezglutenowej, bez jajek, bez kazeiny, bez soi. No ale odchudzać się do kompletu nie mogą :D A zresztą, przecież raz na jakiś czas dobre i smaczne placki z kaszy jaglanej należą się każdemu. W końcu kasza jest zdrowa a nic co zdrowe nie powinno nas tuczyć ;) Powtarzam to sobie bardzo często :) Mąż mi tu podpowiada, żebym napisała, że placki z kaszy jaglanej są również bardzo smaczne po wystudzeniu, zachowują puszystość, lekkość i smak. U nas do dnia następnego przetrwało dosłownie kilka sztuk. Zapraszam zatem na pycha placki z kaszy jaglanej czyli drożdżowe racuchy bezglutenowe z jabłkami. A Ty, jakie placki lubisz najbardziej? Polecam plaski z kaszy jaglanej ponieważ są smaczne, zdrowe i bezglutenowe!
Placki z kaszy jaglanej
Placki z kaszy jaglanej – składniki:
- 3,5 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
- 3 szklanki mleka roślinnego lub zwierzęcego
- ½ – 1/3 szklanki mąki gryczanej, ryżowej lub pszennej (może być potrzeba więcej, to kwestia tego, jak sucha była kasza)
- ½ szklanki skrobi ziemniaczanej, kukurydzianej lub tapioki (jeżeli używacie mąki z glutenem, skrobię zastąpcie inna mąką glutenową)
- 30 g świeżych drożdży
- 2 łyżki cukru pudru, miodu lub syropu daktylowego, klonowego, ryżowego itd.
- szczypta soli
- 4-5 jabłek zależnie od wielkości
- olej do smażenia
- można dodać też 2 łyżki łupiny nasiennej babki jajowatej (Jeliton lub inny)
Placki z kaszy jaglanej – przygotowanie:
- Ugotowaną kaszę wrzucam do miksera (może być zimna, taka z lodówki kasza z dnia poprzedniego) dolewam mleko, dodaje cukier, szczyptę soli i drożdże. Miksuję na jednolitą masę.
- Przelewam do miski, dodaję mąki lub mąkę i mieszam. Zostawiam do wyrośnięcia na kaloryferze na jakieś 30 minut. Ciasto będzie rosło szybko. Tu uwaga – ciasto musi być dość gęste. Jeśli jest za rzadkie dodajcie jeszcze mąki, wynika to z gęstości i suchości kaszy po ugotowaniu.
- Jabłka obieram, dodaję do wyrośniętego ciasta. Mieszam dokładnie o zostawiam na 15 minut. Ciasto w gęstości na te placki musi być takie, jak na klasyczne racuchy lub trochę gęściejsze.
- Rozgrzewam olej na patelni (u mnie teflonowa), warstwę, powinno go być kilka milimetrów. Ciasto nakładam delikatnie w formie kilku placków. Na średnim gazie zmażę przez kilka minut. Po usmażeniu z jednej strony, przekładam na drugą stronę i smażę ponownie.
- Wyjmuję, gdy są złote na talerz. Podaję z cukrem pudrem, dżemem lub sosem czekoladowym.
PLACKI przepisy:
Placki z jabłkami lekkie i aromatyczne. Można przygotować je z mąki pszennej lub bezglutenowej mieszanki. To jedne z niewielu placków, w które można przygotować bez mleka a to wielki plus dla osób unikających nabiału w diecie.
Placki z bananami są pyszne i już. Bez jajek, bez glutenu, bez mleka krowiego i cukru. Wymiatają po całości/ Dzieciaki zajadają się, że aż im się uszy trzęsą.
Placki z dyni lubi cała moja rodzina. Najczęściej robię placki z dyni na słodko. Drugie w kolejności są placki z dyni na słono. Ja chyba najbardziej lubię placki z dyni na ostro, takie pikantne i mocno aromatyczne.
Placki jaglane są świetne! To propozycja dla osób będących na różnych dietach i chcących zwiększyć ilość kaszy jaglanej w codziennej diecie dorosłych i dzieci.
Placki owsiane z bananami, słodkie, rumiane, uchate i pyszne. Karmelizujące się cukry z bananów podczas procesu smażenia dają wrażenie karmelowego smaku. Pychota!
Placki z borówkami taka pyszna klasyka. Lubie, lubię i jeszcze raz lubię! Placki z borówkami podaję w sezonie, gdy borówki są dostępne w sprzedaży a nawet poza sezonem, wykorzystując zamrożone owoce.
Placki gryczane dobre na wszystko aż chciałoby się powiedzieć. Delikatne, o chrupiących boczkach, miękkie w środku i pyszne. Lubimy jadać je na słodko lub od tak, trzymać w łapce i zajadać bez żadnych posypek, czy smarowideł.
Placuszki z rodzynkami o delikatnym i miękkim wnętrzu. Jeszcze nie spotkałam dziecka, które odmówiłoby zjedzenia chociaż dwóch placuszków!
Pancakes czyli amerykańskie naleśniki z syropem klonowym. Absolutna klasyka klasyków, czyli typowe danie rodem z USA. Na śniadanie idealne :)
Placki ziemniaczane przepis Placki ziemniaczane przepis. Musze przyznać, że ostatnio korzystam głównie z tego przepisu. Jest on sprawdzony, wielokrotnie powtarzany i takie placki ziemniaczane smakują całej mojej rodzinie.
Placki ziemniaczane z cebulą fajnie wyglądają i bardzo dobrze smakują. cebula w talarkach robi bardzo apetyczne wrażenie!
Placki ziemniaczane z czosnkiem
Placki ziemniaczane z czosnkiem to mój kolejny przepis na placki ziemniaczane. Smaczne, wyraziste o chrupiących brzegach – mniam!
Placki ziemniaczane z marchwią
Placki ziemniaczane z marchwią kolorowe i wesołe. W sam raz dla dzieci, chociaż dorośli tez za nimi przepadają, są bowiem słodkie same z siebie. To propozycja dla tych, którzy lubią placki ziemniaczane na słodko.
Placki ziemniaczane Placki ziemniaczane to klasyczny przepis na placki ziemniaczane, takie z jajkiem i mąka pszenną. Takie właśnie placki ziemniaczane robiła kiedyś moja mama, zanim zaczęłyśmy robić je w wersji bezglutenowej.
Placki z kaszy jaglanej często przygotowuję, gdy mam nadmiar kaszy, który został mi z obiadu, kolacji lub śniadania. Smaczny sposób na urozmaicenie menu!
Zapraszam na placki z ryżu. Delikatne, smaczne i cynamonowe, takie jakie tygryski lubią najbardziej!
Dzisiaj przygotowałam puchate, cudowne w smaku i konsystencji domowe placki z jogurtem i jabłkami. Poezja smaku!
Placki z kalafiora różnią się smakiem od klasycznych, znanych wszystkim placków. Nie należy się dziwić, w końcu to placki z warzyw a do tego pyszne!
Dzisiaj zrobiłam pyszne placki z warzyw, bezglutenowe, bez jajek, wystarczą tylko 3 składniki alby pyszne i chrupiące placki z warzyw pojawiły się na waszym stole!
Olga Smile napisał
Aleksandra a jakie miałaś cukiernicze czy piekarnicze?
Aleksandra napisał
Olgo, czy wcześniej robisz rozczyn z drożdży czy miksujesz ze wszystkimi składnikami?
Pozdrawiam.
Olga Smile napisał
Aleksandra – raz tak, raz tak :) Na świeżych rosną jak szalone :)
Aleksandra napisał
Moje drugie podejście :)
Aleksandra napisał
Ty razem na świeżych, więc mam nadzieję, że wyjdą bez rozczynu :)
Olga Smile napisał
Aleksandra – za pierwszy razem nie wyszły? To zrób z rozczynem :D :D :D Jeśli nie zrobisz rozczynu, to kontroluj czas rośnięcia patrząc na ciasto :D
Joanna napisał
a czy kasza ma być ugotowana na mleku czy lepiej na wodzie (jesli potem i tak dolewamy do niej mleko) ? i czy jabłuszka mają być pokrojone w kostkę/starte na tarku czy jak :) ?
Ola napisał
A dlaczego bej jajka? Placki strasznie przywierają do patelni
Olga Smile napisał
Ola – my mamy alergię na jajka i ich nie używamy w domowej kuchni, no chyba, że coś tylko dla gości robię :D
Kaska napisał
Witam gdy używam mąki pszennej to czym zamienić skrócie ziemniaczana?