PLACKI ZIEMNIACZANE AVIKO Z SERKIEM I RYBĄ WĘDZONĄ
Mam dla was dzisiaj placki ziemniaczane w wytrawnej wersji. Wielokrotnie rozmawiałam z moimi czytelnikami na temat placków ziemniaczanych, klusek, naleśników i makaronów, czyli tego, co uwielbiamy jeść w naszych domach. Pokazywałam też co najmniej kilkanaście przepisów i pomysłów na same placki z ziemniaków, no i sposoby ich podania. Dla każdego coś dobrego. Można powiedzieć ludzie dzielą się na tych, którzy lubią placki ziemniaczane na słodko lub wytrawnie. Wielokrotnie były dyskusje na facebooku, czy bezpośrednio u mnie na blogu, na temat tego, jak można jeść placki ziemniaczane. Już doskonale wiem, że jest frakcja jedzących z solą oraz tych, dla których istnieją tylko placki ziemniaczane z cukrem, miodem, dżemem czy na przykład musem jabłkowym. Dzisiaj chciałam pokazać wam wersję wytrawną. Tym razem są to placki Aviko podane z serkiem, dodatkami i wędzoną rybą. Zapraszam na ten smaczny wpis!
PLACKI ZIEMNIACZANE AVIKO Z SERKIEM I ŁOSOSIEM
Pierwotnie miał to być przepis tylko na placki z serkiem koperkowym, cytryną i wędzonym łososiem. Jednak doszłam do wniosku że w polskiej kuchni bardzo popularne są ryby wędzone i dostaniecie je właściwe w każdym markecie lub lokalnym sklepie spożywczym. Jest to makrela oraz pstrąg i łosoś, wędzone na ciepło lub na zimno, do wyboru.
RYBY WĘDZONE
Może powinnam również zacząć od tego że ryby wędzone na ciepło mają zupełnie inną konsystencję, niż te wędzone na zimno. Oczywiście smak również jest inny i to chyba już kwesta tego, do czego jesteśmy bardziej przyzwyczajeni. No i co preferuje nasze podniebienie. Makrela wędzona zdecydowanie rządzi wśród ryb wędzonych na polskim stole. Miałam kiedyś opracowanie z rocznika statystycznego i to właśnie wędzonej makreli jemy najwięcej. Nie ma się w sumie czemu dziwić, bo jest to ryba w miarę tania. A wychodzą z jej udziałem fantastyczne pasty na kanapki. Do tego pasuje jako dodatek do makaronów, zapiekanek i po prostu do kromki wiejskiego chleba posmarowanej masłem.
RYBY WĘDZONE
Wędzony pstrąg natomiast, jest znacznie delikatniejszy od makreli. Ma jasne mięso miękkie uginające się pod palcem i rozchodzące bardzo łatwo na boki. Jest soczyste i delikatne. Świetnie pasuje również do sałatek ziemniaczanych, makaronowych lub jako dodatek do wszelkich past, smarowideł i masła smakowego. Wędzony łosoś to wiadomo, taki wędzony na zimno pokrojony w cienkich plasterkach bardzo dobrze komponuje się z makaronami, śmietanowymi sosami, z serkami, twarożkami i ciastem francuskim. Można przygotować z ich udziałem tartę, zapiekankę albo pizzę. Podobnie zresztą jak z tego wędzonego na ciepło. A poniżej moja dzisiejsza wersja przepisu z plackami ziemniaczanymi.
PLACKI ZIEMNIACZANE AVIKO
Wiem, że wielu moich czytelników ma swoje ulubione przepisy na placki ziemniaczane. Podstawę placków stanowią oczywiście surowe ziemniaki. Czasami dodaje się do nich jajka, mąkę pszenną albo ziemniaczaną. Ziemniaki ściera się na tarce jarzynowej albo miksuje na jednolitą masę. Dodaje się pozostałe składniki i smaży na patelni z olejem. A ja dzisiaj mam trochę inną propozycję, ponieważ chciałam wam pokazać placki ziemniaczane Aviko, które są nowością na polskim rynku.
PLACKI ZIEMNIACZANE AVIKO
Placki ziemniaczane Aviko przygotowane są z ziemniaków, które stanowią 88,5%. Do tego jest cebula, olej roślinny rzepakowy i słonecznikowy, modyfikowana skrobia ryżowa oraz sól. Kształtne, złociste i chrupiące placki ziemniaczane Aviko są doskonałym produktem dla wszystkich miłośników placków i osób zabieganych. Wstępnie podsmażone i natychmiast zamrożone doskonale nadają się do przyrządzenia zarówno w piekarniku, jak i na patelni lub we frytownicy.
PLACKI ZIEMNIACZANE AVIKO
Wystarczy je podpiec lub podsmażyć na patelni z olejem. Ja jednak chciałam wam pokazać wersję z piekarnika, ponieważ jest ona bardzo wygodna do przygotowania, za jednym zamachem zrobiłam aż 15 placków. Nie trzeba używać dodatkowej porcji tłuszczu, wystarczy placki położyć na blasze wyściełanej papierem do pieczenia. Wiem doskonale, że dla wielu moich czytelników ograniczenie tłuszczu w diecie jest ważne. Placki Aviko są także dość nisko kaloryczne, ponieważ w 100 g znajduje się tylko 114 kcal. Jeden placek waży około 60 g więc, należy przyjąć, że ma on około 65 kcal. Łatwo więc modyfikować swoją dęte i dostosować do potrzebnego codziennego lub weekendowego bilansu.
PLACKI ZIEMNIACZANE AVIKO Z ŁOSOSIEM WĘDZONYM
Jeśli macie ochotę przygotować placki ziemniaczane z wędzoną rybą, to wybierając pstrąga lub makrelę musicie uzbroić się w odrobinę cierpliwości. Wędzoną rybę dzielę na kawałki, obieram z ości, skóry, oddzielam płetwy i wszystkie możliwe twardsze kawałki. Ponieważ wędzona ryba układana jest na serku z dodatkami, to powinna być całkowicie pozbawiona ości. Tak, tak aby łatwo zjeść placek ze wszystkim, co zostało na nim ułożone. W przypadku łososia sprawa jest łatwiejsza, on zazwyczaj nie ma ości, więc wystarczy wyjąć płaty wędzonego na zimno łososia z opakowania i ułożyć na gorących plackach Aviko.
SEREK DO PLACKÓW ZIEMNIACZANYCH
Podpowiem wam że placki fantastycznie komponują się z kremowym serkiem, białym, twarożkiem, ricottą, mascarpone i mozzarellą. Wystarczy doprawić go solą pieprzem cytryną koperkiem dołożyć pokrojonego ogórka kiszonego lub konserwowego, trochę zieleniny albo grzybków w occie, a może chrzanu. Jest wiele mozliwości. Gdy robię placki ziemniaczane z wędzonym łososiem wtedy wybieram kremową i słodką ricottę, dodaję do niej poszatkowany koperek, sok z cytryny i sporo mielonego, kolorowego pieprzu.
SEREK DO PLACKÓW ZIEMNIACZANYCH
Do wędzonego pstrąga pasuje tarty chrzan ze słoiczka. W sumie nawet nie wiem dlaczego, ale akurat pstrąg, kremowy ser, zioła i chrzan, to mega dobre połączenie. Tu wybrałam ser kremowy, tłusty, ciężki. Taki jak na sernik potrójnie mielony. On sprawdza się świetnie po dodaniu chrzanu, który jednak lekko rozrzedza jego konsystencję. No i tymianek, świeży, rosnący, taki aromatyczny. Wystarczy poobrywać listki i dodać do miseczki. Trochę soku z cytryny i mielonego czarnego pieprzu. Można jeść takie placki ziemniaczane z serkiem chrzanowym, jeść i jeść, bez końca!
SEREK DO PLACKÓW ZIEMNIACZANYCH
Decydując się na podanie placków ziemniaczanych Aviko z makrelą wędzoną wiedziałam, że muszę przygotować jakiś pikantniejszy serek. Makrela jest bardzo wyrazista w smaku. Placki ziemniaczane z cebulka pięknie pachną i brakowało mi tu łącznika, który urozmaici fakturę ryby. Zdecydowałam się na połączenie kremowego, lekkiego serka z ogórkami konserwowymi, jajkami ugotowanymi na twardo oraz natką pietruszki i kolorowym, mielonym pieprzem. Dobrze wyszło, można by jeszcze zamienić ogórki konserwowe na kiszone, jeśli akurat takie preferujesz w swojej kuchni.
PLACKI ZIEMNIACZANE AVIKO Z WĘDZONĄ MAKRELĄ
Musze powiedzieć, że placki ziemniaczane Aviko z serkiem i wędzonym łososiem, makrelą czy pstrągiem fantastycznie pasują na obiad, kolację lub lunch. Placki ziemniaczane są doskonale znane w kuchni polskiej i cieszą się niesłabnącą popularnością od wielu, wielu lat. Dobra, ciekawa i inna niż sam cukier okrasa pozwala z placków zrobić danie codzienne i okazjonalne. My piekliśmy placki w piekarniku, gdy przyszli znajomi. Bardzo, ale to bardzo wygodna opcja oraz pięknie wygląda na stole!
PLACKI ZIEMNIACZANE AVIKO Z WĘDZONYM PSTRĄGIEM
Placki Aviko można też smażyć na patelni z dodatkiem oleju. Spróbowałam i muszę Wam powiedzieć, że nie różnią się one w smaku i chrupkości z tymi, które piecze się w piekarniku. Zdecydowanie wybieram pieczenie, jest wygodniejsze, placki mają niższą kaloryczność a smak cały czas, tak samo dobry!
PLACKI ZIEMNIACZANE AVIKO Z SERKIEM I RYBĄ WĘDZONĄ
PLACKI ZIEMNIACZANE AVIKO Z SERKIEM I ŁOSOSIEM – skład:
- 1 opakowanie placków ziemniaczanych Aviko
- 250 g wędzonego łososia na zimno
- 250 g serka ricotta
- 1 garść listków tymianku
- 1/2 cytryny
- sól i pieprz
PLACKI ZIEMNIACZANE AVIKO Z SERKIEM PSTRĄGIEM – skład:
- 1 opakowanie placków ziemniaczanych Aviko
- 1 pstrąg wędzony
- 250 g serka potrójnie mielonego, takiego jak do sernika
- 2 czubate łyżki chrzanu
- 1 pęczek koperku
- 1/2 cytryny
- sól i pieprz
PLACKI ZIEMNIACZANE AVIKO Z SERKIEM I MAKRELĄ – skład:
- 1 opakowanie placków ziemniaczanych Aviko
- 1 makrela wędzona
- 250 g chudego białego serka
- 2 ogórki konserwowe
- 2 jajka ugotowane na twardo
- 1 pęczek natki pietruszki
- sól i pieprz
PLACKI ZIEMNIACZANE AVIKO Z Z SERKIEM I RYBĄ WĘDZONĄ – przepis:
- Placki ziemniaczane AVIKO wyjmuje z opakowania, układam na blasze i wstawiam do piekarnika nagrzanego do 200-220 stopni z termoobiegiem. Piekę przez 15-20 minut do czasu, aż pięknie skwierczą, są chrupiące i złote.
- Placki z wędzonym łososiem – w misce mieszam serek, posiekany koperek, mielony pieprz i sok wyciśnięty z połówki cytryny.
- Placki z wędzonym pstrągiem – w misce mieszam serek z chrzanem, sokiem z cytryny i mielonym pieprzem. Rybę wędzoną obieram ze skóry i ości, dzielę na kawałki.
- Placki z wędzoną makrelą – w misce mieszam serek z pokrojonymi w kostkę ogórkami konserwowymi, ugotowanymi i poszatkowanymi lub startymi na tarce jajkami na twardo, natką pietruszki oraz pieprzem. Rybę obieram ze skóry i ości, dzielę na kawałki.
- Placki ziemniaczane Aviko wyjmuję z piekarnika, smaruję wybranym serkiem i układam na nim wędzoną rybę!
- Smacznego!
PLACKI ZIEMNIACZANE AVIKO Z Z SERKIEM I RYBĄ WĘDZONĄ
A ty, z jakimi sosami lubisz jeść placki ziemniaczane? Jak je podajesz?
* wpis zawiera lokowanie placków ziemniaczanych Aviko
Gosia napisał
Cukier i surowa cebulka 😁
Hania napisał
Biały ser z jogurtem. Dziś i u nas były
Monika napisał
#teamplackizcukrem 😎
Karolina napisał
Chętnie je przyrządzę albo po sandomiersku, czyli z powidłami śliwkowymi i śmietaną 😀
Grażyna napisał
Ja miałam wczoraj z serem i jogurtem
Agnieszka napisał
Sos chrzanowy i wędzonego łososia 🙂z sałatą lodową 🙂
Aniela napisał
U nas też były dziś placki ziemniaczane Aviko ♥️
Kamila napisał
Jogurt naturalny, sól i pieprz 🙂
Anna napisał
Myśle, że pasowałby Gulasz albo zupa ogórkowa 😍
Jola napisał
Do placków Aviko chętnie wypiłabym szklankę zimnego mleka wprost z lodówki:)