PLACKI ZIEMNIACZANE Z FASOLĄ
Ja doskonale zdaję sobie z tego sprawę, że placki ziemniaczane z fasolą może nie są najpopularniejszym daniem w Polsce. Muszę wam jednak powiedzieć, że placki ziemniaczane z fasolą i grzybami, tu mogą być leśne albo na przykład pieczarki, są bardzo fajnym i sycącym daniem obiadowym. Powstały u mnie całkiem przypadkowo. Poszłam na spacer z psami i znalazłam kilkanaście maślaków. Z jednej strony za mało na sos, z drugiej strony za dużo do jajecznicy. Doszłam więc do wniosku, że muszą one stać się dodatkiem do innego dania. I tak też pomyślałam sobie o strączkach. Po przejrzeniu spiżarki znalazłam ciecierzycę w słoiku i czerwoną fasolę również w słoiku. Do wyboru. Raczej staram się omijać strączki w puszkach, chyba że nie mam innego wyboru, wtedy też takie kupuję. No a placki ziemniaczane, to wiadomo wszyscy lubią placki ziemniaczane pytanie jest tylko czy solą cukrem śmietaną sosem grzybowym a może w jakiejś innej formie? Zapytałam o to moich czytelników na Facebooku i jak zawsze odpowiedzi były różnorodne. W sumie nic dziwnego, ile osób tyle pomysłów na zjedzenie tak lubianych w Polsce placków ziemniaczanych. Placki ziemniaczane z fasolą łączą w sobie kuchnię polską i po części kuchnię marokańską. Zapewne nie ma w niej maślaków, ale myślę, że spokojnie możecie maślaki zastąpić pieczarkami. Najlepiej brązowymi albo portabello. Użyłam również przyprawy harissa, którą bardzo lubię i mój mąż bardzo chętnie jada z nią wszelkiego rodzaju dania z fasolą. A skoro tak to połączyłam jedno z drugim i w efekcie wyszły mi placki ziemniaczane z fasolą, grzybami i cebulą fantastycznie pachnące danie, będące idealną propozycją na taką deszczową pogodę.
PLACKI ZIEMNIACZANE Z FASOLĄ
PLACKI ZIEMNIACZANE Z FASOLĄ – składniki:
- 2 kg ziemniaków
- 1 szklanka mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowej, najlepiej do chleba lub pizzy (czasami wystarczy 6 łyżek ale ja wolę twardsze placki)
- olej do smażenia
- 500 g pieczarek albo innych grzybów
- 2 słoiki fasoli (u mnie Kindley)
- 2-3 cebule
- 1 łyżka przyprawy harissa
- 2 łyżki masła lub masła roślinnego albo oleju
PLACKI ZIEMNIACZANE Z FASOLĄ – przepis:
- Cebule obieram, siekam drobno i podsmażam na złoty kolor. Dodaję oczyszczone grzyby. Smażę na dużym ogniu przez 5 minut. Dodaję fasolą i przyprawę harissa. Duszę razem przez 2-3 minuty. Doprawiam jeszcze solą i pieprzem.
- Ziemniaki obieram i rozdrobniłam w blenderze lub ścieram na tarce – zależnie od dnia i chęci.
- Starte ziemniaki przekładam do miski, dodaję mąkę i szczyptą soli.
- Smażę od razu na patelni z 5 milimetrową warstwą oleju. Oczywiście smażę każdy placek z obu stron. Natychmiast podaję polane fasolą z sosem grzybowym!
- Placki ziemniaczane z fasolą i grzybami są jednym z najlepszych jesiennych dań, zwłaszcza gdy leje i na dworze zimny wiatr!
Agnieszka napisał
Dowiedziałam się w wieku 14 lat, że można z solą 🙈 U mnie zawsze jadło się z cukrem, mąż woli ze śmietaną i solą. Ja się teraz nie mogę zdecydować i jem ze wszystkim jednocześnie😆😆😆
Ewka napisał
Z sosem grzybowym:-))
Ewa napisał
Śmietana
Agnieszka napisał
Z niczym. Najlepsze same ❤
Este napisał
Zawsze z cukrem i śmietana
Ewa napisał
ze smietana i cukrem! (ale placki bez cebuli i pieprzu!)
Ewa napisał
Na pewno nie na słodko :v
Kasia napisał
Każde, byle nie z cukrem. Profanacja🤣
Mirosława napisał
Z ikrą (kawiorem😀) i śmietaną. Pycha 😋
Anonim napisał
Wszystkie lecz niestety teraz nie mogę żadnych 😔 próbowałem zrobić pieczone w piekarniku ale szkoda czasu na takie wynalazki…