Przychodzi taki dzień, że musi na naszym stole pojawić się pomidorówka. Zresztą, czy znacie, któreś dziecko, które nie lubi pomidorówki? Co to, to nie! To taka zupa ostatniej szansy dla niejadka ;) Pomidorówka jest zawsze w ścisłej czołówce ulubionych zup przez dzieci. Dla mnie jest wspomnieniem domu rodzinnego, smaków podawanych na nasz stół przez mamę i babcię. Kiedyś robiło się do niej jeszcze makaron, teraz jest znacznie łatwiej i można nabyć makarony pszenne z semoliny lub całkiem smaczne bezglutenowe. U mnie pomidorówka bezglutenowa i bez mięsa. Oczywiście, jeśli chcecie, mięso może być, ale jak to mówi moje dziecko „wtedy śmierdzi”. Dla kogoś śmierdzi, dla kogoś będzie pachnieć lepiej. Kwestia gustu. Jakby na to nie patrzeć pomidorówka może powstać z samych pomidorów, passaty pomidorowej, wywaru warzywnego lub mięsnego z dodatkiem smażonych, duszonych lub wstępnie skoncentrowanych pomidorów. Myślę, że właśnie pomidorówka z koncentratem jest chyba najpopularniejsza! Wręcz tradycyjna już dla naszej kuchni polskiej! Zresztą, każdy sposób i receptura na zupę pomidorową jest dobra, o ile wam smakuje. Ja lubię najbardziej krem z pomidorów ale pomidorówka też może być! Odwieczne pytanie – pomidorówka z ryżem czy pomidorówka z makaronem/kluskami – która jest najlepsza?
Zupa pomidorówka
Zupa pomidorówka – składniki:
- 6 marchewek
- 2 pietruszki
- 1 seler korzeniowy najlepiej z nacią lub samą bulwę selera i kilka gałązek selera naciowego
- 1 por
- pęczek natki pietruszki lub kilka gałązek lubczyku (opcjonalnie ja lubię)
- 2 cebule
- 1 lub 2 ostre papryczki (opcjonalnie)
- koncentrat pomidorowy duży około 150g
- 3 listki laurowe
- 6-8 kulek ziela angielskiego
- sól i czarny pieprz do smaku
- 4,5 litra wody
- kilka łyżek oleju lub oliwy
- śmietana lub mleko kokosowe do zabielenia (może być też masa z orzechów nerkowca)
- makaron lub ryż do podania
Zupa pomidorówka – przygotowanie:
- Włoszczyznę obieram. Większe marchewki i pietruszki przekrawam na pół, wzdłuż aby oddały jak najwięcej smaku. Selera obieram, przekrawam na cztery części. Z cebul zdejmuję wierzchnia warstwę, nacinam lub przekrawam i podsmażam na suchej patelni, aby się lekko przypaliły. Czasami podpiekam takie cebule tak zwyczajnie na palniku od gazu, jak to robiła i robi moja mama.
- Do garnka wkładam marchew, pietruszkę, selera, pora, podpieczone cebule, związany nitką pęczek pietruszki, nać selera i papryczki. Dodaję oliwę, sól, pieprz, listki laurowe, ziele angielskie i gotuję na niewielkim gazie około 2 godzin.
- Gdy rosół wege jest gotowy, odławiam wszystkie warzywa i przyprawy. Do gotującego się wywaru dodaję koncentrat pomidorowy i mleko kokosowe lub śmietanę. Mieszam dokładnie i podaję zupę z ryżem lub makaronem.
ZUPA POMIDOROWA:
Zupa pomidorowa z kaszą jaglaną
Zupa pomidorowa to klasyczna zupa, taka, jaką przygotowywała moja mama. Z makaronem, koncentratem pomidorowym na rosole.
Zupa pomidorowa z pomidorów w puszce i kaszy jaglanej
Zupa pomidorowa krem to klasyka dań letnich na moim domowym stole.
Zupa pomidorowa krem z pomidorów
Zupa pomidorowa z soku pomidorowego
Zupa pomidorowa ze świeżych pomidorów
I z ryżem i z makaronem, ale razowym świderki! Moje dziecko nie znosi pomidorowej.
Najlepsza z mocno dojrzałych pomidorów z wmiksowanymi kilkoma marchewkami z wywaru, wtedy jest gęściejsza i przyjemnie pomarańczowa. Z dużą ilością natki
Dokładnie tak samo robię pomidorówkę.
:))
z laną kluską;))
pomidorowa tylko z makaronem :)) i oczywiscie jak byłam mała to z koncentratu poniedziałek , bo w niedzilę rosół, teraz sam robie rózne wersje :)
Z soku pomidorowego lub ze zmiksowanych pomidorów w puszce :)
A w sezonie ze świeżych pomidorów. I też często miksuję żeby dzieci zjadły inne warzywa w pakiecie :)
z pomidorów, żadne przeciery :P
najczęściej robiłam z soków pomidorowych, ale ja tak uwielbiam pomidorówkę, że mogę ją jeść ze wszystkiego ;-)