Wspominam dzisiaj surówki z dzieciństwa. Pomidory w śmietanie lub jogurcie to była absolutna klasyka. Pomidory w śmietanie uwielbiam, to w sumie nie dziwne, kto ich nie lubił! Pamiętam, że mama robiła je na dwa sposoby, z chrzęszczącym w zębach cukrem (tą wersję lubiłam najbardziej) słodkie i aromatyczne lub z pomidory w śmietanie z koperkiem słodkie i słonawe dla odmiany. Co ciekawe, teraz nie lubię, gdy taki cukier lata mi po zębach a wtedy, wtedy było to główną atrakcją! Jak widać smaki się zmieniają z wiekiem. Gdybym miała wymienić surówki z czasów mojego dzieciństwa to u była to mizeria, pomidory w śmietanie, sałata ze śmietaną, surówka z kapusty kiszonej, no i zawsze i wszędzie jabłko z marchewką. A jaka jest twoja ulubiona surówka z czasów dzieciństwa? Zawsze zaskakuje mnie to, że zwykłe pomidorowy w śmietanie, gdzie głównym składnikiem są tytułowe pomidory i śmietana można przygotować na wiele sposobów, tak, że będą one zupełnie inaczej smakowały. Po pierwsze śmietana: kwaśna lub słodka. Cukier, sól, pieprz czarny lub ziołowa mieszanka, z dodatkiem koperku, ogórków lub cebuli. Możliwości jest wiele a w każdym domu istniała opracowana i dobrana do gustów mieszkańców wersja na pomidory w śmietanie!
POMIDORY W ŚMIETANIE
POMIDORY W ŚMIETANIE – składniki:
- 5 dużych pomidorów
- 250 ml tłustej śmietany kwaśnej, słodkiej lub roślinnej
- 1 średnia cebula
- mały pęczek koperku
- do smaku sól, można dodać także dla podkręcenia smaku pomidor łyżkę miodu, cukru pudru lub syropu klonowego
POMIDORY W ŚMIETANIE – przepis:
- Pomidory myję, kroję na grube plastry lub w kawałki.
- Cebule obieram, kroję w talarki, posypuje sola i zostawiam na 10 minut, żeby zmiękła.
- W misce mieszam pomidory z cebula, śmietaną, lekko dosładzam, dosypuję posiekany koperek, mieszam i podaję.
- Pomidory w śmietanie najlepiej smakują latem po wyjęciu prosto z lodówki :)
Ale to na sniadanie, z duza iloscia szczypiorku lub cebuli. I do tego 'jajka z mąką’ (jajecznica z jajek zmieszanych z mlekiem, maka do zageszczenia, smazona na resztkach sosu i miesa z dnia poprzedniego i cebula).
Uwielbiałam:-) w niedzielę do wspólnego śniadanka:-)
Wszystkie wymienione lubię chociaż fanką warzyw nie jestem :)
Ja czasem lubię z chlustem octu balsamicznego zamiast śmietany.
Ogórki małosolne albo kiszone z pomidorem cebulką solą pieprzem i kwaśną śmietaną
Czerwona kapusta (ale gotowana, wiec nie wiem czy wpada w kategorie surówka)
Tarta marchew , pomidor z cebulą, mizeria
Olga zrobiłam kiszone marchewki po Ra pierwszy. Dziś po dwóch dniach bo ciepło spróbowałam ich. Były slodkie chrupiące normalne tyljo jakby slone. Woda juz była kwaśna. Czy takie powinny być ? Jutro znowu ich spróbuję. Smakowały mi ale zależy mi na kwasie mlekowy m czy on już się wytworzył skoro woda była kwaśna choć marchewki nie ?
Oj tak ❤
Pomidory prosto z ogrodu ! SUPER !