POWIDŁA ŚLIWKOWE
Zapraszam na tradycyjne powidła śliwkowe aż chce się powiedzieć, takie jak kiedyś. Generalnie powidła śliwkowe możne przygotować bez cukru lub z cukrem. Ja czasami robię takie i takie, zależnie od tego jak słodkie mamy śliwki. W tym roku nasze ekologiczne śliwki zebraliśmy za późno, były mocno przejrzałe, już miękkie ale za to bardzo słodkie. Mogłam wiec śmiało przygotować powidła śliwkowe bez cukru. Lubię takie proste zdania. W przetworach najczęściej dobieram po prostu ilość cukru tak do smaku, staram się nie sypać go za dużo, no ale też nie za mało. No w każdym razie w tym roku obyło się bez dodatków słodkich, po prostu śliwki były wyjątkowo słodkie same z siebie. Gdy robię powidła śliwkowe nie lubię się zbytnio męczyć. Nie mam zacięcia do wielogodzinnego mieszania, przekładania z garnka do garnka i pilnowania, żeby się powidła nie przypaliły i nie przylepiły do dna. Idąc na łatwiznę nauczyłam się przygotowywać powidła w piekarniku. To takie powidła śliwkowe bez zbytniego mieszania, przypalania i pilnowania. Proste, smaczne i wygodne do robienia. A czy TY robisz powidła śliwkowe w tym roku? Zobacz też inne moje przepisy na przetwory domowe. Zapraszam zatem na moje powidła śliwkowe bez cukru tradycyjne w smaku, takie jak kiedyś robił się bez pospiechu i z sercem. Pieczone lub smażone przez wiele godzin śliwki węgierki pozwalają na wydobycie ich naturalnej słodyczy i sprawiają, że powidła śliwkowe są po prostu wyjątkowe!
POWIDŁA ŚLIWKOWE
POWIDŁA ŚLIWKOWE – składniki:
- 5-6 kg śliwek węgierek
POWIDŁA ŚLIWKOWE – przepis:
- Śliwki przekrawam na pół, wyjmuję pestki. Śliwki układam w głębokiej blasze do pieczenia.
- Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 190 stopni. Piekę około 5 godzin. Co jakiś czas przemieszam tak aby równo się piekły. Gdy powidła są gęste, przekładam je do słoików, zamykam, odwracam do góry dnem i zostawiam do zawekowania.
- Powidła podaję do chleba, placków, naleśników.
Anna Śnieg napisał
Też chciałabym coś ze śliwek i dyni narobić na zimę w słoiki ale coś nie mam pomysłu ;)
Elżbieta Magdalena Szynkiewicz napisał
żadnych :-)
Katarzyna Rosińska napisał
Dzem z jezyn
Kamila Waligórska napisał
Przecier z 20kg pomidorów zrobiony i kilka słoików ogórków.Jeszcze buraczki z papryką na pewno i właśnie się zastanawiam nad powidłami śliwkowymi
Olga Smile napisał
Katarzyna – och jej, gdy byłam dzieckiem i nastolatka rodzice mieli działkę nad jeziorem, wśród lasów. Pamiętam letnie wyprawy na jeżyny, wracało się z pełnymi wiadrami jeżyn i bez … ani jednego kleszcza.
Katarzyna Rosińska napisał
Mam kilka sloikow samych jestn, kilka z jablkiem, I nawet kilka sloikow jezyny z bananem, Bo mi lezaly w kuchni ?
Karolina Zbrożek napisał
O jeżu… Wszystko z Pani przepisów : ogórki kanapkowe, keczup, przecier pomidorowy, kiszonki , konserwowe papryka, ogórki i gruszki w occie i jeszcze będę przerabiać … Powidła mamy mej i jabłka do szarlotki i grzybki marynowane.
Kamila Stempińska napisał
Ja póki co usmażyłam powidła śliwkowe, ale na pewno bedzie jeszcze coś z dyni bo uwielbiam :)
Magda WU napisał
Zrobilam 65 sloikow ogorkow, 40 dżemu truskawkowego i po kila jagodowego i malinowego. Powidla mam z zeszlego roku ale chyba ze 2 kg zrobimy
Ell Laa napisał
Olga!Ty to jesteś mała przetwórnia po prostu ☺