POWIDŁA ŚLIWKOWE
Zapraszam na tradycyjne powidła śliwkowe aż chce się powiedzieć, takie jak kiedyś. Generalnie powidła śliwkowe możne przygotować bez cukru lub z cukrem. Ja czasami robię takie i takie, zależnie od tego jak słodkie mamy śliwki. W tym roku nasze ekologiczne śliwki zebraliśmy za późno, były mocno przejrzałe, już miękkie ale za to bardzo słodkie. Mogłam wiec śmiało przygotować powidła śliwkowe bez cukru. Lubię takie proste zdania. W przetworach najczęściej dobieram po prostu ilość cukru tak do smaku, staram się nie sypać go za dużo, no ale też nie za mało. No w każdym razie w tym roku obyło się bez dodatków słodkich, po prostu śliwki były wyjątkowo słodkie same z siebie. Gdy robię powidła śliwkowe nie lubię się zbytnio męczyć. Nie mam zacięcia do wielogodzinnego mieszania, przekładania z garnka do garnka i pilnowania, żeby się powidła nie przypaliły i nie przylepiły do dna. Idąc na łatwiznę nauczyłam się przygotowywać powidła w piekarniku. To takie powidła śliwkowe bez zbytniego mieszania, przypalania i pilnowania. Proste, smaczne i wygodne do robienia. A czy TY robisz powidła śliwkowe w tym roku? Zobacz też inne moje przepisy na przetwory domowe. Zapraszam zatem na moje powidła śliwkowe bez cukru tradycyjne w smaku, takie jak kiedyś robił się bez pospiechu i z sercem. Pieczone lub smażone przez wiele godzin śliwki węgierki pozwalają na wydobycie ich naturalnej słodyczy i sprawiają, że powidła śliwkowe są po prostu wyjątkowe!
POWIDŁA ŚLIWKOWE
POWIDŁA ŚLIWKOWE – składniki:
- 5-6 kg śliwek węgierek
POWIDŁA ŚLIWKOWE – przepis:
- Śliwki przekrawam na pół, wyjmuję pestki. Śliwki układam w głębokiej blasze do pieczenia.
- Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 190 stopni. Piekę około 5 godzin. Co jakiś czas przemieszam tak aby równo się piekły. Gdy powidła są gęste, przekładam je do słoików, zamykam, odwracam do góry dnem i zostawiam do zawekowania.
- Powidła podaję do chleba, placków, naleśników.
Zosia Wodnicka napisał
Zrobione: fasolka, buraczki, ogórki (wszystkie wersje) jabłka papierówki, częściowo pomidory (20 kg z przewidzianych 100 kg). Powidła ze śliwek to specjalność mojej Mamy, nawet się nie dotykam, jeszcze przede mną papryka, pozdrowienia dla wszystkich tych, co tez maja te szajbe:)
Ela Dymart napisał
Ogórki kiszone, buraczki, grzyby w occie. Dżem z truskawek i powidła. Koniec. :)
Magdalena Sobczyńska napisał
Ogórki kiszone
ogórki w musztardzie
Gruszki kompot
Wiśnie drążone w cukrze
Czereśnie kompot
Przecier pomidorowy
Buraczki do obiadu
Buraczki w zalewie do barszczu
Marchew kostka
Ogórki w occie
Dżem truskawkowy
Dżem wiśniowy
Powidła śliwkowe
Syrop z czarnego bzu(chyćki)
Jabłka na jablecznik
100 lat w zdrowiu napisał
kim chi :) i buraki, ale buraki to zrobię i już nie ma :)
Maria Joanna Szczerkowska napisał
Po raz kolejny Twoją ortolanę ;)
Magda Ruda napisał
Pomidory i śliwki. Rodzice mają 3 drzewa oblepione śliwkami. Trzeba zrywać na biegu bo robale żrą na potęgę. Właśnie pichca się 2 gary powideł, będą jeszcze suszone śliwki i coś a’la nutella z karobem. Tylko czasu i słoików brak.
Monika Szmigielska napisał
70kg pomidorów? A ja płacze nad swoimi 20kilogramami
Adriana Pa napisał
Kiszone pomidory, kiszona papryka, słodko kwaśna sałatka z ogórków
Żaneta Łuczyńska napisał
Ogórki kanapkowe z carry :)
Ogórki pikantne z chili :)
Przecier pomidorowy :)
Sok malinowy :)
I jeszcze będe robić sok z aronii :) bo jest naj .
Henryka Zaorska napisał
powidła! dzisiaj robię maliny