POWIDŁA ŚLIWKOWE
Zapraszam na tradycyjne powidła śliwkowe aż chce się powiedzieć, takie jak kiedyś. Generalnie powidła śliwkowe możne przygotować bez cukru lub z cukrem. Ja czasami robię takie i takie, zależnie od tego jak słodkie mamy śliwki. W tym roku nasze ekologiczne śliwki zebraliśmy za późno, były mocno przejrzałe, już miękkie ale za to bardzo słodkie. Mogłam wiec śmiało przygotować powidła śliwkowe bez cukru. Lubię takie proste zdania. W przetworach najczęściej dobieram po prostu ilość cukru tak do smaku, staram się nie sypać go za dużo, no ale też nie za mało. No w każdym razie w tym roku obyło się bez dodatków słodkich, po prostu śliwki były wyjątkowo słodkie same z siebie. Gdy robię powidła śliwkowe nie lubię się zbytnio męczyć. Nie mam zacięcia do wielogodzinnego mieszania, przekładania z garnka do garnka i pilnowania, żeby się powidła nie przypaliły i nie przylepiły do dna. Idąc na łatwiznę nauczyłam się przygotowywać powidła w piekarniku. To takie powidła śliwkowe bez zbytniego mieszania, przypalania i pilnowania. Proste, smaczne i wygodne do robienia. A czy TY robisz powidła śliwkowe w tym roku? Zobacz też inne moje przepisy na przetwory domowe. Zapraszam zatem na moje powidła śliwkowe bez cukru tradycyjne w smaku, takie jak kiedyś robił się bez pospiechu i z sercem. Pieczone lub smażone przez wiele godzin śliwki węgierki pozwalają na wydobycie ich naturalnej słodyczy i sprawiają, że powidła śliwkowe są po prostu wyjątkowe!
POWIDŁA ŚLIWKOWE
POWIDŁA ŚLIWKOWE – składniki:
- 5-6 kg śliwek węgierek
POWIDŁA ŚLIWKOWE – przepis:
- Śliwki przekrawam na pół, wyjmuję pestki. Śliwki układam w głębokiej blasze do pieczenia.
- Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 190 stopni. Piekę około 5 godzin. Co jakiś czas przemieszam tak aby równo się piekły. Gdy powidła są gęste, przekładam je do słoików, zamykam, odwracam do góry dnem i zostawiam do zawekowania.
- Powidła podaję do chleba, placków, naleśników.
Asia Smołuch napisał
I tak ze skórkami do tego piekarnika? Nie będą one potem wyczuwalne? Czy dla małych dzieci lepiej obrać? Ile wyjdzie słoików z tej ilości śliwek?
Olga Smile napisał
Alina Owczarek – ja piekę w takich jak do indyka na przykład -> https://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/10099053/
Alina Owczarek napisał
Aha…dziekuje…
Olga Smile napisał
Asia Smołuch – hmmm dla małych dzieci można je potem przetrzeć lub zblndować na jednolitą masę. Nigdy śliwek nie obieram ze skórek, to nie mam doświadczenia w tym temacie. Z tej ilości wyszło mi dokładnie 6 słoików po 360 ml mniej więcej każdy.
Julianna Loryńska napisał
Ja bardzo podobnie robię w piekarniku konfitury ze śliwek, tylko z cukrem i w niższej temperaturze
Jolanta Prusakowska napisał
Też tak robię od wielu lat.POdobnie smażę powiła z wiśni!
Olga Smile napisał
Alina Owczarek można nałożyć do pełna, po godzinie, dwóch dodać jeszcze śliwek :) Ja tak piekę i jest OK :) Zresztą jabłka również tak robię :D
Barbara Wieczkowska napisał
Akurat mam 10 kilo sliweczek a nie zepsują się powidła robione bez cukru?? Gdyż cukier konserwuje dobrze weki aby się nie zepsuły. Zależy mi żeby nie dodawać cukru ale wolę się upewnić jak długo mogą stać takie weki bez dodatku cukru i czy trzeba dodatkowo gotować słoiki w wodzie konserwujących je w ten sposób????
Agnieszka U Wojtych napisał
Piekę powidła od wielu lat. Robię je w „gęsiarce”. Najpierw pod przykryciem, a potem przez kilka dni po trochu dopiekam bez pokrywy. Gęste, słodkie naturalną słodyczą, pyszne!
Alicja Krupa napisał
Marta Bo co ty na to Śliweczko? :)