POWIDŁA ŚLIWKOWE
Zapraszam na tradycyjne powidła śliwkowe aż chce się powiedzieć, takie jak kiedyś. Generalnie powidła śliwkowe możne przygotować bez cukru lub z cukrem. Ja czasami robię takie i takie, zależnie od tego jak słodkie mamy śliwki. W tym roku nasze ekologiczne śliwki zebraliśmy za późno, były mocno przejrzałe, już miękkie ale za to bardzo słodkie. Mogłam wiec śmiało przygotować powidła śliwkowe bez cukru. Lubię takie proste zdania. W przetworach najczęściej dobieram po prostu ilość cukru tak do smaku, staram się nie sypać go za dużo, no ale też nie za mało. No w każdym razie w tym roku obyło się bez dodatków słodkich, po prostu śliwki były wyjątkowo słodkie same z siebie. Gdy robię powidła śliwkowe nie lubię się zbytnio męczyć. Nie mam zacięcia do wielogodzinnego mieszania, przekładania z garnka do garnka i pilnowania, żeby się powidła nie przypaliły i nie przylepiły do dna. Idąc na łatwiznę nauczyłam się przygotowywać powidła w piekarniku. To takie powidła śliwkowe bez zbytniego mieszania, przypalania i pilnowania. Proste, smaczne i wygodne do robienia. A czy TY robisz powidła śliwkowe w tym roku? Zobacz też inne moje przepisy na przetwory domowe. Zapraszam zatem na moje powidła śliwkowe bez cukru tradycyjne w smaku, takie jak kiedyś robił się bez pospiechu i z sercem. Pieczone lub smażone przez wiele godzin śliwki węgierki pozwalają na wydobycie ich naturalnej słodyczy i sprawiają, że powidła śliwkowe są po prostu wyjątkowe!
POWIDŁA ŚLIWKOWE
POWIDŁA ŚLIWKOWE – składniki:
- 5-6 kg śliwek węgierek
POWIDŁA ŚLIWKOWE – przepis:
- Śliwki przekrawam na pół, wyjmuję pestki. Śliwki układam w głębokiej blasze do pieczenia.
- Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 190 stopni. Piekę około 5 godzin. Co jakiś czas przemieszam tak aby równo się piekły. Gdy powidła są gęste, przekładam je do słoików, zamykam, odwracam do góry dnem i zostawiam do zawekowania.
- Powidła podaję do chleba, placków, naleśników.
Monika Bułkowska napisał
pierwszy raz w życiu robię w tym roku powidła. Na początek wybrałam przepis bardzo łatwy – taki bez mieszania ;) Bardzo jednak korci mnie Twój przepis na pieczenie powideł :) pewnie więc we wtorek na targu kupię węgierki i przystąpię do pieczenia :D
Teresa OLeksy napisał
Moja mama robi bez cukru i są przepyszne,a kolor niesamowity .Sól nie może być wyczuwalna https://pl.blastingnews.com/kulinaria/2016/06/janginizacja-pyszne-zdrowe-przetwory-bez-cukru-00974183.html
Teresa OLeksy napisał
W dzisiejszych kupnych dżemach to sama chemia plus syrop fruktozowo-glukozowy. Jak można zrobić dżem z 50g owoców? Prawdziwy zawiera same owoce i jest tego o wiele więcej.
Barbara Wieczkowska napisał
A ile soli na kilo owoców pani Tereso ???? To jest to czego szukałam , bardzo dziękuję ????
Olga Smile napisał
Monika Bułkowska – łatwiejszego niż ten nie znam i najmniej z nim roboty :) No i konsystencja idealna!
Olga Smile napisał
Teresa można pektyny dodać, wtedy dżem gęsty, po prostu woda nie odparowuje a i cukru można mniej wyspać :D
Maja Olsztyńska napisał
ja do sliwek nie daje ani soli ani cukru. same sliwki. Najdluzej stal sloik 6 lat. (zapomniany w kąciku) i nic mu nie dolegało. Nam po zjedzeniu tez. zawsze pasteryzuję.
Marta Bo napisał
Alicja Krupa przepis Bomba! Jeszcze prostszy niż ten z którego robię swoje dżemeny śliwkowe ??
Ola Zachariasiewicz napisał
Ja robię co roku, zawsze bez dodatków. W śliwkach jest wystarczająco dużo ich własnego cukru ;) Jedynie co to wyparzam słoiki przed włożeniem powideł, nawet pasteryzować mi się nie chce, ale zwykle nie leżą dłużej niż rok :)
Przetworowa wariatka napisał
Powidla, 40 kg ogorkow,35 kg pasaty, 20 kg burakow z papryka, sok i wino z 50 kg aronii, salatka wielowarzywna, 30 kg papryki, jeszcze ajwar i lutenica bedzie. Przepis Olgi na salatke szwedzka najlepszy jaki robilam. Naprawde super!