Prosty chleb bezglutenowy
Zastanawiałam się, czy jeszcze potrzebny jest wam prosty chleb bezglutenowy? Czy mój przepis na prosty chleb bezglutenowy będzie kolejnym popularnym, lubianym i powtarzanym przez czytelników? Ale doszłam do wniosku, że tak. Prosty chleb bezglutenowy przygotowałam dwa dni temu. Dzieci poprosiły mnie o chleb i kanapki na kolację, więc doszłam do wniosku, że prosty chleb bezglutenowy jest idealny na taką okoliczność. Lubię piec, przyznaje się! Czasami z potrzeby psychicznej, innym razem smakowej. Trudno o dobry jakościowo i smakowo chleb bezglutenowy w sklepie. Czasami mam wrażenie, że producenci nigdy nie próbowali tego, co produkują i oferują klientom. W efekcie w sprzedaży smacznego pieczywa bezglutenowego jest jak na lekarstwo. W każdym razie, prosty chleb bezglutenowy powstał, jak zresztą większość moich chlebów, z potrzeby chwili i smaku. Generalnie trzeba powiedzieć sobie jasno i wprost – chleb bezglutenowy bardzo różni się w sposobie wypiekania, konsystencji i składnikach od każdego innego chleba glutenowego. Zawsze powtarzam, że trzeba nauczyć się konsystencji bezglutenowych, wtedy będą się zawsze udawać. Inne mąki, wszystkie składniki, ich lepkość, absorpcja wody, parowanie, rośnięcie, utrzymanie poniesionego miąższu, wszystko inne. Nawet trudno jest porównać, dlatego staram się pokazywać wam takie chleby, które są jednak jak najbardziej zbliżone do wyrastania chleba pszennego lub orkiszowego. Tak na początek, idealne do wypróbowania :) Prosty chleb bezglutenowy jest wspaniały, delikatny w strukturze, o chrupiącej skórce i miękkim miąższu, dobrze się kroi, do tego na specjalnie zamówienie dzieci, ma delikatny zapach i smak pizzy. Wielgachny bochenek o wadze 2 kg poszedł już prawie cały, zanim jaszcze wystygł. No i weź tu dla rodziny gotuj ;) Piekarnię chyba otworzę ;) Macie na niego ochotę? Jaki chleb lubicie najbardziej?
Prosty chleb bezglutenowy
Prosty chleb bezglutenowy – składniki:
- 650 g mąki ziemniaczanej/skrobi ziemniaczanej
- 250 g mąki gryczanej lub ryżowej (u mnie była to gryczana)
- 100-120 ml chia (nasiona mielę w młynku do kawy)
- 100-120 ml babki jajkowatej (łupiny nasienne babki jajowatej mieszane z nasionami babki jajowatej lub samych łupin nasiennych babki jajowatej (plantaginis ovate seminis tegumentum) U mnie gotowy preparat Ispagul, który kupuję na allegro. Jest to proszek, na sucho domierzam 120 ml.
- 125 ml mleka w proszku roślinnego lub krowiego odtłuszczonego (u mnie użyte zostało sojowe naturalne)
- 50 g świeżych drożdży
- 2 łyżeczki soli
- 2 łyżeczki cukru
- 1 litr mleka roślinnego lub zwierzęcego + do 125 ml wody
- zioła do smaku i zapachu ja dałam zioła do pizzy :)
- olej do wysmarowania formy
Prosty chleb bezglutenowy – przygotowanie:
- W blenderze miksuję mleko z drożdżami i cukrem.
- Wszystkie składniki wlewam do miski i miksuję aż ciasto stanie się jednolite. Po 15 minutach będzie miało właściwą konsystencje. Jeśli będzie za twarde trzeba dolać wodę i znowu wymieszać. Musi mieć konsystencję jak na pizzę.
- Przykrywam, zostawiam w misce na 40-50 minut. Czasami już po 30 urośnie dwukrotnie.
- Przekładam delikatnie ciasto do natłuszczonego naczynia, u mnie była to szklana forma do pieczenia o wysokich bokach (jak do warzyw, zapiekanego makaronu, indyka lub innego drobiu). Delikatnie kształtuję masę chlebową i zostawiam na około 20 minut. Ciasto znowu zacznie się podnosić.
- Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 220 stopni na 10 minut, zmniejszam do 190 i piekę przez godzinę. Nakłuwam w środku patykiem, gdy jest suchy, chleb wyjmuje z piekarnika. Zostawiam na 10 minut, po czym wyjmuję z formy. Ustawiam na kratce i studzę. U nas najczęściej znika jeszcze na ciepło :)
- Ja przechowuję go w torebce foliowej w lodówce lub poza lodówką.
CHLEB BEZGLUTENOWY:
Chleb bezglutenowy z ziołami
Chleb bezglutenowy z ziołami z obłędnie chrupiąca skórką, złotą i wspaniałą. Ulubiony chleb mojego dziecka! Zresztą nie tylko dziecka. Ten chleb bezglutenowy z ziołami pachnie wspaniale, ma rewelacyjną konsystencję i jest po prostu, tak po ludzku mówiąc, pyszny!
Chleb bezglutenowy włoski
Chleb bezglutenowy włoski o zdecydowanym i wyrazistym smaku suszonych pomidorów i oliwek. Świetny w strukturze i rewelacyjny w smaku. Kolor tez ma niczego sobie. Bardzo lubią go dzieciaki i dla nich piekę najczęściej ten właśnie chleb bezglutenowy.
Chleb bezglutenowy gryczany na zakwasie
Chleb bezglutenowy gryczany na zakwasie to klasyczny, kwaśny chleb na zakwasie, dość ciężki i bardzo smaczny. Jeśli lubisz chleby na zakwasie, takie jak żytnie pełnoziarniste to mój chleb bezglutenowy gryczany na zakwasie na pewno przypadnie ci do gustu!
Chlebek bananowy bezglutenowy
Chlebek bananowy bezglutenowy to słodka odmiana chleba, w sama raz na śniadanie dla dzieci. To coś pomiędzy chlebem a ciastem. Gdy przyjeżdżają do mnie dzieciaki znajomych zawsze proszą na śniadanie chleb bananowy bezglutenowy z masłem. Taka „nowoczesna” chałka :D
Chleb bezglutenowy wieloziarnisty na zakwasie
Dzisiaj Chleb bezglutenowy wieloziarnisty na zakwasie to jeden z moich ulubionych chlebów. W smaku zbliżony do chleba żytniego, ciemny i aromatyczny. Dość ciężki ale w miarę puszysty. Robię go bardzo często.
Chleb Smile bezglutenowy
Chleb Smile bezglutenowy to chleb z dużą ilością ziaren, pyszny, po prostu pyszny! Jedne z moich ulubionych, bogatych w smaku i zdrowych chlebów! Dużo błonnika, bez białych mąk, nadaje się wyśmienicie do podjadania przez cały dzień.
Chleb bezglutenowy jaglany na sodzie
Chleb bezglutenowy jaglany na sodzie to chleb wymagający. Nie tyle umiejętności, co dobrej jakości składników. Domowa mąka jaglana będzie najlepsza inaczej może się zdarzyć, że chleb będzie gorzki. Potrafi się kruszyć, nie jest to taki typowy chleb jak pszenny no ale chleby bezglutenowe mają swoje prawa i zupełnie inną specyfikę!
Chleb bezglutenowy z pomidorami
Chleb bezglutenowy z pomidorami to fantastyczny, lekki i pyszny chleb codzienny. O pomarańczowej barwie i słodko-kwaśnym smaku, potrafi zaskoczyć nie jednego amatora pieczywa! Uwielbiam go pic latem, podawać na śniadania i zjadać przy otwartym oknie. Chleb bezglutenowy z pomidorami poleca się na śniadania, kolację i lunche :D
Chleb bezglutenowy gryczany z chrzanem
Chleb bezglutenowy gryczany z chrzanem to mocny, dość ciężki i wyrazisty w smaku chleb. Lubie takie pieczywo, o którym się myśli i na niego czeka :D Liście chrzanu pasują do niego wyminiecie. To chleb lata, gdy liści na dworze dużo, ale zimna piekę go na liściach kapusty włoskiej, też jest ok, ważne, że jest to chleb bezglutenowy gryczany, to mi wystarczy!
Chleb bezglutenowy z siemieniem
Chleb bezglutenowy z siemieniem to jeden z najprostszych chlebów bezglutenowych. Od niego radzę rozpocząć przygodę z pieczeniem chleba w domu. Ponieważ chleby bezglutenowe nie są łatwe a wymagające to trzeba zaczynać od najprostszych wypieków i dopiero potem próbować innych, bardziej pracochłonnych i skomplikowanych. Chleb bezglutenowy z siemieniem jest świetny na początku chlebowej drogi!
Chleb bezglutenowy jaglany
Chleb bezglutenowy jaglany lekki i delikatny. Wymaga tak jak poprzedni chleb jaglany bardzo dobrej smakowo mąki, inaczej będzie gorzki. To specyfika mąki i nie da się wsypać jej prosto z torebki, będzie niejadalna. To największa bolączka mąki jaglanej. Ale cóż, czasami warto samemu mąkę zrobić, żeby na stole chleb bezglutenowy jaglany postawić.
Chleb bezglutenowy litewski
Chleb bezglutenowy litewski aromatyczny z wyczuwalną nutą kminku, melasy i przypraw. Pamiętam smak typowego chleba bezglutenowego i przyznam się od razu, że przez kilka lat za nim tęskniłam, puki sama sobie nie poradziłam. Mój chleb bezglutenowy litewski pozwala mi wrócić do wspomnień i najlepszych smaków dzieciństwa!
Chleb bezglutenowy na zakwasie
Chleb bezglutenowy na zakwasie ten chleb polecam jako pierwszy wypiek chleba bezglutenowego na zakwasie. Powinien udać się każdemu! Trzeba pamiętać, że chleby na zakwasie wymagają czasu, spokoju i kilku prób. Generalnie chleb bezglutenowy na zakwasie jest trudniejszy niż na drożdżach. Nie ma co zaprzeczać, ale gdy wyjdzie pierwszy, wyjdą i następne!
Chleb bezglutenowy gryczany
Chleb bezglutenowy gryczany bardzo lubi mój mąż. To prosty chleb, przaśny, dość ciężki i aromatyczny. Przypomina chleb poligonowy, który kiedyś kupowałam w piekarni. Chleb bezglutenowy gryczany przypadnie do gustu wszystkim osobom lubiącym chleby bezglutenowe pełnoziarniste ale nie tylko bezglutenowe. Taki właśnie jest w smaku.
Chleb bezglutenowy ryżowy
Chleb bezglutenowy ryżowy to puchaty ale dość wilgotny chleb. Przypomina chleb bezglutenowy tostowy jednak smakuje inaczej. Uważam, że chleb bezglutenowy ryżowy sprawdzi się jako śniadaniowy chleb do tostera i dla dzieci. Z dżemem smakuje obłędnie!
Chleb bezglutenowy najprostszy
Chleb bezglutenowy najprostszy to absolutnie pierwszy z chlebów jaki polecam upiec w wersji bezglutenowej. Od czegoś trzeba rozpocząć, a ta mieszanka daje nadzieję na dobre wypieki, jest łatwa do opanowania, nawet jak przerośnie, to po odpowietrzeniu urośnie drugi raz. Tak, chleb bezglutenowy najprostszy jest zdecydowanie najprostszy, a próbowałam już wielu mieszanek.
Bułki bezglutenowe
Bułki bezglutenowe białe, średnio ciężkie niestety kapryśne. Gdy ładnie urosną smakują wyśmienicie, jeśli nie chcą zbyt szybko rosnąć, trzeba postawić je na kaloryferze lub dać im więcej czasu. Bułki bezglutenowe są ważne w wielu domach, jednak są znacznie trudniejsze do upieczenia niż chleb. Mimo wszystko moje dziecko nie odpuszcza i raz na jakiś czas przypomina mi, żę lubi z nich burgery.
Przepis na bułki bezglutenowe
Przepis na bułki bezglutenowe to spełnienie marzeń wielu moich czytelników. prośby o przepis na bułki bezglutenowe otrzymywałam co najmniej kilka razy w miesiącu, dlatego też powstały te, świetne i proste bułki bezglutenowe śniadaniowe. Lekko słodkie, chrupiące z zewnątrz i miękkie w środku. Dzieciaki je uwielbiają! Dobre jako kanapki i bułki burgerowe.
Chleb bezglutenowy tani
Chleb bezglutenowy tani jest świetną i zdrową alternatywa dla chlebów bezglutenowych dostępnych w sprzedaży. Jest smaczny, dobrze się kroi i nie stwarza żadnych problemów w trakcie procesu pieczenia. Właściwie wystarczy wszytskie składniki tylko wymieszać a chleb bezglutenowy tani sam wyrośnie.
Chleb bezglutenowy ryżowy na zakwasie
Chleb bezglutenowy ryżowy na zakwasie to nasz chleb codzienny. Prosty, smaczny, łatwy do przygotowania i dość neutralny w smaku. Pasuje do słodkich i wytrawnych dodatków. Przyznaję, że taki chleb bezglutenowy ryżowy na zakwasie jest idealny na zdrowe, codzienne kanapki.
Pumpernikiel bezglutenowy
Pumpernikiel bezglutenowy zagościł na naszym stole na dobre. Ten dokładnie przepis na pumpernikiel powstał u mnie kilka miesięcy temu. Przetestowałam kilka połączeń mąk, kilka smakowych dodatków i zdecydowałam się pokazać wam mój pierwszy przepis: Pumpernikiel bezglutenowy. To jeden z najlepszych chlebów czarnych bezglutenowych, jakie wyszły z mojego piekarnika!
Prosty chleb bezglutenowy
Prosty chleb bezglutenowy jest wyjątkowo smaczny, pożywny i aromatyczny. Dzieciaki go uwielbiają, zresztą dorośli również! Piekę go na szybko, dosłownie, szybko się go wyrabia i szybko rośnie. Trzeba dojść do wprawy i trzymać się składników, wtedy nie ma z nim najmniejszego problemu i prosty chleb bezglutenowy cieszy smakiem całą rodziną, dużych i małych!
Chleb bezglutenowy bez mąki
Chleb bezglutenowy bez mąki bezglutenowy z samych ziaren, pełnoziarnisty, z masą błonnika, kwasów, białka, tłuszczy! Bezglutenowy, bez drożdży, zakwasu i środków spulchniających. Świetny! Chleb bezglutenowy bez mąki ma wielu zwolenników, spotkałam się również z nazwą chleb życia, u mnie w wersji gluten free.
Chleb bezglutenowy z ogórkami
Chleb bezglutenowy z ogórkami jest dla mnie połączeniem prostego chleba bezglutenowego na drożdżach z dużą ilością żywego kwasu mlekowego. Przepis na chleb bezglutenowy z ogórkami pierwotnie opracowałam dla swojej mamy tak, aby mogła taki chleb piec w wypiekaczu, teraz sama często go przygotowuję piekąc u siebie w piekarniku.
Zapraszam również na chleb bezglutenowy, który z powodzeniem można upiec w garnku żeliwnym w piekarniku, w multicookerze lub z połowy porcji w automacie do chleba.
Bezglutenowy chleb z kaszy gryczanej
Zapraszam dzisiaj na kolejny chleb bezglutenowy, tym razem jest to chleb z kaszy gryczanej, prosty, smaczny i bezproblemowy.
ulaaala napisał
oj ….i nie wyszedł na same Swięta :( ładnie rósł ale pod koniec pieczenia coś mi nie grało bo cały czas był mokry patyczek po sprawdzeniu czy już gotowy wiec trzymałam dłużej i dłużej w piekarniku prawie o godzinę….wystudziłam przez noc, dzisiaj rozkroiłam a tu zupełnie pusta przestrzeń w środku i cienki , zbity zakalec na cm na samym dnie uhh nie wiem co zrobiłam nie tak :(
Olga Smile napisał
ulaaala – obstawiam, że coś zmieniłaś z chia i Ispagul?
ulaaala napisał
nie….wszystko grzecznie jak w przepisie
Olga Smile napisał
ulaaala – hmmm pozostaje tylko kwestia studzenia, nakłuwania i konsystencji. A jak studzić? Mi nigdy się coś takiego nie zrobiło
kasiag napisał
Witam,
Wczoraj po raz pierwszy upiekłam coś z Pani przepisu, ponieważ jestem tutaj nowa.
Był to prosty chleb bezglutenowy.Wyszedł ogromny, być może miał około 2 kg:), wygląd piękny, skórka chrupiąca, środek niestety trochę wilgotny.Piekłam go 10 min,dłużej, bo środek był lekko gliniasty jak sprawdzałam patyczkiem.
Gdy wczoraj na ciepło próbowaliśmy z mężem, był całkiem niezły, lecz dzisiaj do śniadania nie można go ukroić.KAMIEŃ!Skóra nie do ruszenia i środek bardzo suchy.
Nie rozumiem dlaczego? Przechowywałam go w chlebaku owinięty szmatką bawełnianą.
Jedyne rzeczy, które zmieniłam w przepisie to nie dałam nasion babki bo nie zakupiłam jeszcze:) (zamiast tego zmieliłam siemię lniane) i nie dałam mleka w proszku.
Proszę o odpowiedź co mogłam zrobić źle.
Olga Smile napisał
kasiag – ten chleb akurat przechowuje się w lodówce w szczelnej torbie foliowej, to pewnie w tym problem. Druga sprawa, że nasiona babki dają mu wilgotność, tu ich zabrakło. Kup ISPAGUL w aptece, tanie i dobry ja na nim piekę przez cały czas. Teraz nie ma wyjścia, pokrój go w plasterki, wysusz i zmiel, będzie jako bułka tarta :D
Monika S napisał
Czy da się zastąpić drożdże zakwasem bezglutenowym? Jeśli tak to ile trzeba go dać? Wyrastanie ciasta pewnie z 6-8 godz.
kaja napisał
witam :) Mam do Pani pytanie, mogła by Pani zdradzić z jakiej firmy są te wszystkie dodatki typu siemię lniane i słonecznik gdyż wszystkie które widziałam w sklepie ” zawierają śladowe ilości glutenu”
Olga Smile napisał
kaja – ja kupuję ostatnio BioHarmonie :D eko i bezgluten :D
Ania napisał
Pani Olgo wszystko super ale dla kogoś kto zaczyna swoją przymusową przygodę z bezglutenem a wcześniej kuchnię traktował jako zło konieczne podawanie miar składników sypkich w ml to zabójstwo! :) I tak ciasto na niby prosty chleb wyszło bardzo rzadkie – nie mam pojęcia co to znaczy konsystencja ciasta na pizze :) zostawiam do wyrośnięcia, najwyżej kosz na śmieci będzie pełniejszy. Pozdrawiam!