PRÓŻNIOWE PAKOWANIE I PRZECHOWYWANIE ŻYWNOŚCI
Dzisiaj chciałam wam napisać o zaletach pakowania próżniowego żywności. O tym, po co pakować próżniowo, jak i w co najlepiej. O tym czy lepsze są worki, czy może pudełka. Także poruszę temat, ile wytrzymują produkty zakonserwowane próżniowo i jakie urządzenie do pakowanie próżniowego wybrać. Napiszę też o urządzeniach do pakowania żywności jakie ja mam od wielu lat. Mogę śmiało powiedzieć, że przez 5 lat korzystania, zdobyłam już doświadczenie, więc z wielką przyjemnością mogę podzielić się z Wami swoimi przemyśleniami. Zgrzewarka oraz worki do produktów spożywczych idealnie sprawdzają się do próżniowego pakowania mięs, wędlin, ryb wędzonych, surowych owoców morza, aromatycznych i dojrzewających serów, twardych oraz miękkich owoców i warzyw. Nawet artykułów sypkich jak kasza, kawa, herbata lub mąka. Do tego świeże zioła. Można również pakować produkty niespożywcze, na przykład waty, gaziki do wycierania twarzy, kosmetyki, pudry, szminki lub nawet nieużywane bluzki, dzięki czemu zajmują mniej miejsca w szafie.
Na czym polega pakowanie próżniowe?
PRÓŻNIOWE PAKOWANIE
Myślę, że z hasłem próżnia, pakowanie próżniowe lub vacuum spotkał się już każdy na jakimś etapie swojego życia. Jak wiadomo, to właśnie dostęp tlenu do żywności odpowiada za szybkie psucie się produktów spożywczych wszelkiego rodzaju w tym surowych, sypkich, warzywnych, owocowych i tłuszczowych. Na przykład odpowiada za zamianę koloru mięsa, czyli utlenienie. Surowa wołowina szarzeje, gdy znajdująca się w niej mioglobina ma styczność z powietrzem, czyli z tlenem. Jest to naturalny proces wpływający na kolor mięsa. Za jełczenie tłuszczu w orzechach w wyniku ich długiego przechowywania odpowiada utlenianie kwasów tłuszczowych poprzez autooksydację. Czynnikiem generującym proces są właśnie są cząsteczki tlenu. Pleśnienie produktów w tym nasion jest spowodowane najczęściej grzybami strzałkowatymi i także związane jest z dostępem do tlenu. O utlenianiu się, czyli niszczeniu witamin pod wpływem długotrwałego lub niewłaściwego przechowywania, zbyt wysokiej lub niskiej temperatury i dostępowi do światła oraz powietrza słyszał każdy, kto interesuje się zdrowym odżywianiem. Gdy nasze produkty mają dostęp do tlenu zmienia się często ich zapach, co łatwo można zaobserwować w zamrażarce, produkty także wysychają. Wszystko to sprawia, że szybciej ulegają zniszczeniu i tracą nie tylko walory smakowe, kolorystyczne i zapachowe, ale po prostu przydatność do spożycia. Zobaczcie jak wygląda zapakowany próżniowo łosoś.
PRÓŻNIOWE PAKOWANIE
Pakowanie próżniowe, czyli vacuum packaging jest jedną z prostszych i bardziej skutecznych metod zabezpieczania żywności. Znana jest od wielu lat i na stałe zagościła w kuchniach restauracyjnych i w domach. Ponieważ dostęp do urządzeń próżniowych jest coraz prostszy, ceny też są zachęcające, to wielu moich członków bliższej i dalszej rodziny, znajomych i czytelników używa już pakowania próżniowego na co dzień w swojej kuchni. Dodatkowo pakowanie próżniowe pozwala także na idealne marynowanie i peklowanie produktów mięsnych, dzięki czemu mocniej przechodzą przyprawami i smakami. Co więcej nawet na gotowanie w domu metodą sous vide, czyli w niskich temperaturach przez długi okres czasu. Tak, to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie zdrową kuchnię i domowe jedzenie. Wybierających soczyste, ekologiczne warzywa, dla tych, którzy lubią mięso, nowe sposoby gotowania, aromatyczne dania i domową, wartościową kuchnię polską.
Cały proces próżniowego pakowania produktów spożywczych odbywa się na zimno, podczas którego odciągany jest cały nadmiar powietrza. Wszystkie witaminy i składniki mineralne a także enzymy są zachowane w warzywach, owocach i innych produktach.
W metodzie pakowania próżniowego produkty wkłada się do opakowania foliowego wykonanego z grubego, wytrzymałego na rozciąganie materiału. Następnie odciąga się powietrze, a na koniec zgrzewa się ją. Przypadku pojemnika – hermetycznie się zamyka. Jak widać na powyższych zdjęciach ryba jest idealnie zapakowana.
Co można pakować w worki próżniowe lub pojemniki
PRÓŻNIOWE PAKOWANIE
W przypadku pakowania próżniowego mamy do wyboru szereg różnego rodzaju opakowań. Po pierwsze najbardziej popularne worki i torby. Można je kupić w wielu rozmiarach, formach i kształtach. Po drugie pudełka, zarówno plastikowe jak i szklane. Po trzecie folię na rolce. Dowolną wielkość potrzebną do jednorazowego użycia wystarczy sobie odciąć. Są też różne praktyczne dodatki, na przykład producent moich zgrzewarek do próżniowego pakowania żywności, marka CASO, przewidział również możliwość próżniowego pakowania wina, dzięki specjalnym korkom do bezpośredniego zamykania całej butelki z pozostałością wina.
- WORKI PRÓŻNIOWE -> są zgrzane z 3 stron, wystarczy wybrać torbę odpowiedniej wielkości, włożyć produkty spożywcze i odciągnąć powietrze w zgrzewarce. Na rynku macie do wyboru ich na prawdę wiele.
- ROLKI FOLI – można je kupić także w wielu rozmiarach i wielkościach. Mają one kształt rękawa, służą do przechowywania nawet niestandardowych w wielkościach produktów, ponieważ należy je własnoręcznie docinać na wymaganą długość.
- PUDEŁKA – do przechowywania próżniowego znajdziecie w sprzedaży zarówno plastikowe pudełka w różnych rozmiarach jak i szklane. Kilka lat temu pokazywałam Wam pojemniki plastikowe, teraz jednak mam nowe szklane.
Przedstawię Wam w tym wpisie dwie marki toreb i worków do przechowywania żywności. Są to marki CASO i ChefOne. To są najgrubsze worki na rynku, niezawierające związków BPA i ftalanów.
PRÓŻNIOWE PAKOWANIE
Wszystkie folie i worki do pakowania próżniowego mogą zostać zastosowane do przechowywania takich produktów jak:
- świeże mięso, ryby, sery, warzywa, owoce
- produkty pieczone, marynowane, wędzone, gotowane
- do przechowywania produktów sypkich jak kasze, kawa lub przyprawy
- produkty przetworzone, po podgrzaniu gotowe do zjedzenia
- produkty garmażeryjne
- produkty dla zwierząt domowych
- do biżuterii, dokumentów
- pożywienia na wyprawę
- składniki posiłków do przygotowania
- suche przekąski
- produkty garmażeryjne
- środków higieny jak waciki na przykład
Worki i folie ChefOne
PRÓŻNIOWE PAKOWANIE
ChefOne jest producentem folii premium i worków przeznaczonych do pakowania próżniowego we wszystkich zgrzewarkach listwowych. Wysokiej jakości rolki foli i worki ChefOne przeznaczone są do wszystkich zgrzewarek próżniowych. Służą między innymi do pakowania produktów spożywczych w celu przedłużenia ich świeżości, dzięki mrożeniu. Przystosowane są również do używania w kuchenkach mikrofalowych, marynowania żywności oraz gotowania sous vide. Dzięki ich zastosowaniu nie marnuje się żywności, jak często bywa w przypadku standardowego przechowywania. Świeżość produktów zachowuje się przez dłuższy okres, i to bez zastosowania konserwantów. Co ważne rolki foli i worki ChefOne mają one grubość aż 250 µm są bardzo mocne i odporne na rozerwanie. Jedna strona jest gładka o grubości 80 mikronów, druga moletowana o grubości 170 mikronów, łącznie 250 mikronów – jedne z najgrubszych na rynku. Rolki foli i worki ChefOne przystosowane są do używania w temperaturze od -40 do 120 stopni. Folie ChefOne pasują do wielu zgrzewarek listwowych dostępnych na rynku, między innymi: Profi Cook, SilverCrest (pakowarka z sieci sklepów Lidl), CASO (CASO DESIGN, CASO GERMANY), FoodSaver, Bartscher, Severin, Ambiano, Stalgast, Hendi, Lund, Medion, Hoffen, Koenic, Camry, MagicVac, Gastroback, GoClever .
PRÓŻNIOWE PAKOWANIE
Jak pisałam wcześniej, folia w rolkach i workach poddana została moletowaniu co oznacza, że jedna strona jej powierzchni posiada specjalne tłoczenia, które ułatwiają odsysanie powietrza i zabezpieczają przed przywieraniem jedzenia do wnętrza. Brak dostępu powietrza sprawia, że nawet najdelikatniejsze produkty pozostają długo świeże. Nie dochodzi do zmian ich struktury, koloru, zapachu czy smaku.
Worki CASO DESIGN (CASO GERMANY)
PRÓŻNIOWE PAKOWANIE
Od tych worków zaczęła się moja przygoda z próżniowym przechowywaniem żywności w 2017 roku. Przeznaczone są do większości zgrzewarek próżniowych. Służą do pakowania produktów spożywczych w celu przedłużenia ich świeżości. Dzięki ich zastosowaniu nie marnujemy tyle żywności co w przypadku standardowego przechowywania i zachowujemy świeżość przez dłuższy okres bez zastosowania sztucznych konserwantów. Nie zawierają szkodliwego związku BPA!
Cechy worków Caso:
- mocne i odporne na rozerwanie
- jedne z najgrubszych na rynku, grubość powyżej 160 μm (odporne na przebicie twardymi przedmiotami typu kości, itp.)
- worki nie zawierają szkodliwego BPA
- można myć w zmywarce
- odporne na gotowanie (w wodzie o temperaturze 100 stopni C przez maksymalnie 4 godziny), odporne na działanie mikrofal (maksymalnie do 70 stopni C)
- wykonane z folii moletowanej
- można używać w mikrofalówce (podczas podgrzewania należy uciąć róg worka)
- wielokrotnego użytku
- nadają się do gotowania Sous Vide
- uniwersalne – pasują do większości zgrzewarek dostępnych na rynku
- w zestawie etykiety z kodem QR (do aplikacji CASO FOOD MANAGER) do oznaczenia rodzaju, nazwy, daty i wagi opakowania.
Pojemniki próżniowe CASO VACUBOXX
PRÓŻNIOWE PAKOWANIE
Mam też taki zestaw pojemników próżniowych niemieckiego producenta CASO DESIGN (CASO GERMANY) o pojemności 1500ml i 500ml, o prostokątnym kształcie. Pojemniki wykonane są ze szkła, dzięki czemu nie odkształcają się, nie odbarwiają się oraz nie asymilują zapachów. Szklany pojemnik można myć w zmywarce dzięki czemu łatwo utrzymać go w należytej czystości. Do stworzenia próżni w pojemniku bez użycia zgrzewarki potrzebna jest pompka (brak w zestawie), która umożliwi odsysanie powietrza. Zredukowana ilość powietrza (które przyspiesza psucie się produktów) w pojemniku, znacząco wydłuża świeżość pożywienia i przedłuża ich przydatność do spożycia. Są wygodne w użytkowaniu, aby otworzyć pojemnik należy wcisnąć przycisk, który rozszczelni pojemnik i pozwoli na zdjęcie pokrywki. Dzięki specjalnym wskaźnikom umieszczonym w pokrywce można ręcznie ustawić datę przydatności, określając miesiąc i dzień. Pojemniki zostały wyprodukowane z materiałów niezawierających szkodliwych związków bisfenolu A – BPA free, dzięki czemu idealnie nadają się do przechowywania żywności dla niemowląt, dzieci i dorosłych. Można używać ich do podgrzewania i mrożenia potraw! Te szklane pojemniki bez pokrywki można używać do podgrzewania potraw w mikrofali oraz w piekarniku (do 350° C) oraz do zamrażania potraw (do –18°C). W pojemnikach z serii VacuBoxx można pakować próżniowo za pomocą zgrzewarek próżniowych CASO DESIGN oraz są kompatybilne z innymi zgrzewarkami np. SILVERCREST z LIDL’a. Może się zdarzyć, że zależnie od modelu mogą być wymagane dodatkowe akcesoria. Moje wyglądają tak:
PRÓŻNIOWE PAKOWANIE
Cechy produktu VacuBoxx:
- wysokiej jakości szklany pojemnik próżniowy z pokrywką
- idealny do przechowywania np. surowych i gotowanych warzyw, mięsa, mięsa mielonego, ciastek, owoców, wędlin, serów, zup itp.
- idealny do przechowywania, transportu i serwowania żywności
- szeroki zakres zastosowań dzięki możliwości stosowania w mikrofali i żaroodpornemu szklanemu pojemnikowi
- możliwość mrożenia
- bez szkodliwych związków BPA: nadaje się również do żywności dla niemowląt
- umożliwia dokładne ustawienie daty (dzień i miesiąc)
- z wyjątkowo mocnym uszczelnieniem w celu bezpiecznego zamknięcia
- szklany pojemnik można myć w zmywarce
- wymiary: 100x75x145, 145x95x200
- urządzenie do zastosowania w gospodarstwach domowych
Czy pakowanie próżniowe jest zdrowe?
PRÓŻNIOWE PAKOWANIE
Jak już doskonale wiecie pakowanie próżniowe jest jednym z najprostszych i najzdrowszych sposobów zabezpieczania żywności przed zepsuciem w tym jełczeniem, utlenieniem i utratą witamin. Jest w pełni naturalne, nie wpływa na smak, aromat, wygląd czy konsystencję. Podczas pakowania próżniowego produkty spożywcze umieszcza się w opakowaniu foliowym, a następnie odciąga większość powietrza ze środka i na koniec zgrzewa się worek. Dzięki temu powietrze nie może do niego wrócić. Ilość tlenu w szczelnym opakowaniu zostaje ograniczona. Tak przechowywany produkt przez dłuższy czas zachowuje swoją świeżość, aromat i wszystkie wartości odżywcze. Oczywiście pakowanie próżniowe niezwalania z odpowiedniego przechowywania produktów, a więc temperatury otoczenia, czy bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne. Każdy produkt spożywczy ma swój własny, indywidualny czas przechowywania. W przypadku pakowania próżniowego wydłuża on się nawet pięciokrotnie! Ponieważ, dzięki spowolnionemu procesowi utleniania żywności, utrzymuje się świeżość. Pozwala to na zaoszczędzenie pieniędzy i mniejsze marnowanie żywności. Do tego zachowuje cały aromat przypraw, kawy, herbaty czy ziół, dzięki czemu są one smaczniejsze i zdecydowanie starczają na dłużej. Zobaczcie poniżej tabelę producenta worków.
Jakie urządzenie do pakowania próżniowego wybrać do domu?
PAKOWANIE PRÓŻNIOWE ŻYWNOŚCI
Mam w domu cztery urządzenia do próżniowego pakowania żywności. W tym trzy marki CASO. Pierwszą zgrzewarkę kupiłam w 2017 roku. Był to model CASO VC300 nawet Wam pokazywałam test. Jest on nadal w sprzedaży z tego co widzę. Potem kupiłam sobie na allegro CASO VC9. A teraz mam nowszy jeszcze model CASO VC10. Ze wszystkich jestem zadowolona, dobrze odciągają powietrze, mocno zgrzewają. Pasują do nich folie w różnych rozmiarach, aż do 30 cm szerokości! Do kompletu i codziennego użytkowania mam w domu też grube folie. System pakowania próżniowego CASO rewelacyjnie nadaje się do marynowania mięsa, peklowania, gotowania metodą Sous Vide i mrożenia. Nie pisałam o tym wcześniej, ale peklowanie czy generalnie marynowanie mięsa z przyprawami przed smażeniem zwiększa aromatyczność i kruchość finalnego dania. Z ziołami, przyprawami, oliwą i sokami pekluje się mięso kilka godzin przed smażeniem lub gotowaniem. Peklowane i marynowane produkty mięsne nadają się również do wspomnianego wcześniej gotowania metodą sous vide lub parzenia, czyli długiego gotowania w niskich temperaturach. Ta metoda obróbki mięsa przyczynia się do wyjątkowego smaku gotowanych we własnym sosie potraw z przyprawami i ziołami. Można w taki sposób również przygotowywać ryby i wszelkie owoce morza. Zobaczcie moje zgrzewarki:
PAKOWANIE PRÓŻNIOWE ŻYWNOŚCI
Żeby pakować w domu produkty próżniowe trzeba mieć zgrzewarkę próżniową oraz odpowiednie, specjalnie przystosowane do tego celu dedykowane opakowania. W sklepach i na portalach akcyjnych znajdziecie zgrzewarki z dwóch kategorii, są to urządzenia komorowe i listwowe. Do użytku domowego wygodniej jest wybrać zgrzewarkę listwową, na przykład taką jak CASO. Są one wygodne, poręczne i bardzo proste w obsłudze.
Wybierając urządzenie do pakowania próżniowego warto zwrócić uwagę na kilka elementów, które wpłyną na komfort codziennego użytkowania czy wygodne przechowywanie.
Wybierając urządzenie do pakowania próżniowego warto zwróć uwagę na takie elementy i cechy:
- Listwa zgrzewająca – tu ważna jest jej długość. Najlepiej, jeśli ma około 30 cm długości, wtedy będziecie mogli używać takiej szerokości worków i foli. To zwiększy możliwość przechowywania różnych rozmiarów produktów.
- Przycisk STOP – jest dużym plusem, ponieważ idealnie sprawdza się do delikatnych produktów
- Łatwość użytkowania – to dla mnie bardzo ważna cecha, kilka przycisków, intuicyjny panel i wygoda
- Możliwość podłączenia wężyka – to dzięki temu można odciągać powietrze właściwie ze wszystkich pojemników próżniowych czy korków do wina. Daje to możliwość współpracy zgrzewarki próżniowej z pojemnikami próżniowymi różnych marek oraz zatyczkami do piwa i wina.
- Ustawienia manualne i automatyczne – pozwalają na regulację ilości odsysanego powietrza – tu właśnie zaliczana jest również wspomniana funkcja STOP. Pozwalają one na pakowanie delikatnych i soczystych produktów spożywczych bez ich zgniatania i zbyt mocnego odciągania płynów.
- Zasobnik do foli – niektóre zgrzewarki mają taki pojemnik, dla mnie ta wersja nie jest konieczna, ponieważ osobiście wolę worki próżniowe.
- Wbudowany nóż – ułatwia odcinanie folii, niektóre modele są w niego wyposażone.
- Gwarancja – najlepiej wybierajcie urządzenia, których sprzedawca oferuje 3 letnią gwarancję, co daje pewność długiego i bezproblemowego użytkowania.
Pakowanie próżniowe żywności jest świetnym rozwiązaniem nie tylko w profesjonalnej gastronomii, przetwórstwie spożywczym, ale również w codziennej, domowej, zdrowej kuchni. Zgrzewarka próżniowa Caso jest urządzeniem do odciągania powietrza z torebek wypełnionych żywnością i zgrzewania ich celem przedłużenia ich świeżości i ułatwienia przechowywania. Dzięki takiemu działaniu znacznie wydłuża się czas przydatności do spożycia, warzywa i inne produkty spożywcze zachowują dłużej świeżość, kolor, składniki odżywcze i aromaty. Co w efekcie umożliwia oszczędzanie czasu i pieniędzy, ponieważ można kupić na raz większe ilości mięsa w promocji lub wyprzedaży, podzielić je na potrzebne porcje i zamrozić bez żadnej straty jakości. W workach, torbach i pojemnikach plastikowych oraz szklanych można przechowywać zarówno produkty suche, jak i mokre. W przypadku afiliowania suchych ziaren kawy lub liści herbaty, aby zachować cały zawarty w nich aromat, po otwarciu i odsypaniu reszty można worek ponownie zafoliować! Trzeba przyznać, że nowoczesny wygląd i design zgrzewarek CASO sprawia, że są to ładne i dobrej jakości urządzenia do pakowania próżniowego.
W tym podsumowaniu powiedziałabym, że głównymi cechami pakowania próżniowego jest:
- Ochrona produktów spożywczych przed powietrzem a tym samym procesami jełczenia, pleśnienia, utleniania, wysychania, psucia się i zamiany aromatów.
- Oszczędność miejsca – produkty zapakowane próżniowo zmniejszają zajmowaną przez siebie powierzchnię. Jak dzieję się to na przykład w przypadku zmielonych ziaren soi, kawy, ryżu, dzięki czemu oszczędza się miejsce.
- Oszczędność pieniędzy – można kupować większe ilości mięsa i innych produktów sypkich w atrakcyjnych cenach.
*****
Urządzenie do próżniowego przechowywania żywności CASO V10 można kupić w RTV EURO AGD:
A TY jak lubisz pakować żywność?
Pozdrawiam Olga Smile
* wpis zawiera lokowanie produktu
Jola napisał
Nie wiedziałam, że można tak pakować mięso!
Ewa napisał
Bardzo fajne rozwiązanie Olgo.
Dingo napisał
O jej a ja się zastanawiałam jak sie pakuje jedzenie w marketach, że takie bez powietrza w środku :) :) :)
John napisał
Kupię, bo świetne urządzenie!
Dalton napisał
Czasami kupuję mięso w hurtowni jak mu się termin kończy i bywa, że za pół ceny biorę. pakowanie w torebki do zamrażarki jest proste ale potem całe oszronione. Teraz widzę olbrzymia różnicę.
Edward napisał
Prezent dla siebie wybrany :D
Anna napisał
Ludzie kiedyś zamrażali jak mieli za dużo, teraz wyrzucają. Takie urządzenia pomagają nie marnować jedzenia.