PULPETY
Pamiętam doskonale z domu rodzinnego pulpety gotowane w sosie. Właściwie były to pulpety mięsne wrzucane do gotującego się wywaru z warzywami, takiego domowego bulionu. Mama pulpety podawała z makaronem lub ryżem. Ja wolałam tłuszczone ziemniaki z czego najchętniej kartofle zjadałam a pulpety zostawiałam. Gdybym miała wskazać dziesięć dań mięsnych, z którymi kojarzy mi się dzieciństwo byłby to właśnie pulpety, gołąbki, gulasz wieprzowy i żeberka. Pewnie na liście wpisałabym tez mielone, schabowe, pieczonego kurczaka, boczek i karkówkę. Mimo stanu wojennego i czasów PRL’u wspominam dzieciństwo jako kuchnię mięsną, rzutuje mi chyba pani z czarna torbą chodząca po bloku i sprzedająca mięso zawinięte w gazety. Mama się wtedy śmieje i mówi, że chyba pamiętam tylko to, czego unikałam. Możliwe, pamięć dziecka jest płynna ale pulpety na bank były i to dość często. Moje dziecko nie jada ich, generalnie pulpety i klopsy tak ale w wersji roślinnej. Ale specjalnie na prośby mailowe czytelników pokazuję dzisiaj pulpety mojej mamy, czyli pulpety wieprzowe w sosie z warzywami. Zobacz też inne moje przepisy z wieprzowiną. A czy TY masz jakieś danie obiadowe wspominasz z czasów dzieciństwa? Może też pulpety wieprzowe z mięsa mielonego gotowane w bulionie?
PULPETY
PULPETY – składniki:
- 1 kg mięsa wieprzowego
- 3 cebule białe lub żółte
- 2 jajka lub 4 łyżki mąki ziemniaczanej
- 1 bułka kajzerka lub bułka bezglutenowa
- 3 łyżki bułki tartej pszennej lub bezglutenowej
- 1 pęczek włoszczyzny lub paczka włoszczyzny mrożonej
- 5 listków laurowych
- 5 ziaren ziela angielskiego
- sól i czarny pieprz
- do podania koperek lub natka pietruszki
- dowolny makaron – u mnie bezglutenowe spaghetti
PULPETY – przepis:
- Włoszczyznę obieram i ścieram ta tarce w plaski. Wkładam do dużego garnka, dodaję ziele, listek, sól oraz czarny pieprz. Dolewam około 1,5 litra wody i gotuję pod przykryciem przez 15 minut.
- Kajzerkę moczę w wodzie lub mleku. Odcedzam i mielę w maszynce do mięsa.
- Cebule obieram, drobno kroję i szklę posolone na patelni z 2 łyżkami oleju.
- Mięso przekładam do miski, dodaję zmieloną kajzerkę, jajka, bułkę tartą, usmażoną cebulę i doprawiam solą oraz pieprzem. Mięso wyrabiam kilka minut aż stanie się zwięzłe i kleiste.
- Formuję pulpety mokrymi dłońmi. Kulki mięsa i wkładam bezpośrednio do lekko gotującego się wywaru. Gotuję na małym gazie około 30 minut od zagotowania.
- Pod koniec gotowania wrzucam do garnka makaron, który nakładam na talerze. Na każdym talerzu lądują pulpety, makaron i warzywa.
Olga Smile napisał
u nas były to pulpety gotowane z warzywami. matko jak ja ich nie lubiłam! mama zawsze mówiła, że są zdrowe i lekkostrawne. Drugie to zakwas na barszcz do picia, matko aż mnie trząchało! Była jeszcze ryba w galarecie uch … te wspomnienia :D
Olga Smile napisał
Zdrowy był też u nas rosół, pomidorówka (o tą lubiłam) a jakoś czekolada zdrowa nie była ;) ja do tej pory nie wiem o co chodziło ;)
Asia Woźniak-Góra napisał
Wątróbka :/
Mika Storożak napisał
Szpinak . Taki rozmemlany rozdrobniony bez smaku.
Beata Junik napisał
Ozorki
Agnieszka Holek napisał
czarnina- zupa z krwi kaczki. Z jablkami, gruszkami i czarnymi kluskami. obrzydlistwo….
Bea Ta napisał
Gołąbki ze zwykłej kapusty białej, mięso mielone i ryż. I do tego sos z koncentratu pomidorowego i śmietany. Coś pysznego:)
Agata Kowalska napisał
to raczej nie pbiad, a kolacja, lub przekąska. Ziemniaki tłuczone z pomidorami :) Wygniecione wszystko razem, takie puree. Smak dzieciństwa….
Marta Reggie napisał
Nie przepadałam za szpinakiem na ciepło w postaci takiej ciapy do drugiego dania. A uwielbiałam pomidorową i do dzisiaj kocham oraz gumiklyjzy czyli kluski śląskie ;)
Justyna Tanaszczuk napisał
Schabowy z pure :) Mistrzostwo <3 a z tych mniej fajnych: szpinak i wątróbka w przedszkolnej/szkolnej stołówce..... do tej pory mam gęsią skórkę