aPulpety z kaszy jaglanej
Znacie pulpety z kaszy jaglanej? Jakiś czas temu pytałam na facebooku o kaszę jaglaną, czy ją lubicie i czy chcecie abym pokazywała przepisy z jej wykorzystaniem. Byłam zdziwiona, że chcecie, bo jakoś tak sobie myślałam, że kasza jaglana nie jest produktem poszukiwanym i często spożywanym a jednak, takie miłe zaskoczenie mnie spotkało. Kasza jaglana jak dla mnie ma dość specyficzny smak. Nie lubiłam jej i nie jadłam przez wiele, wiele lat. Całkiem niedawno po namowie znajomej zaczęłam eksperymentować z kaszą jaglaną. Zaczęłam od dań, w których owa kasza jest mało wyczuwalna. Z biegiem czasu, wpadałam na nowe, coraz to lepsze pomysły. Bez żadnych ograniczeń eksperymentowałam, mieszałam. Czasem dawało to świetne efekty, innym razem trochę gorsze, ale te najfajniejsze i najsmaczniejsze planuję wam sukcesywnie pokazywać. Większość moich dań z kaszą jaglaną jest w wersji wegańskiej i w takiej smakują najlepiej. Smaczne i zdrowe, czego chcieć więcej :) Pulpety z kaszy jaglanej, które przygotowuję z tymiankiem i oregano przywodzą na myśl kuchnie włoską. Są delikatne, aromatyczne, miękkie w konsystencji i wspaniale wyglądają. Postawione w dużym żeliwnym garnku w towarzystwie sypkiego ryżu basmati, pulpeciki z kaszy jaglanej są pełnowartościowym posiłkiem. Nie trzeba nikogo przekonywać do tego, że kasza jaglana jest zdrowa, bo to fakt. Można z niej przy niedużym nakładzie pracy i dość szybko wyczarować smaczne dania, które spałaszują równie chętnie mięsożercy, wegetarianie i weganie. Mali i duzi – takie dania lubię najbardziej! Pulpety z kaszy jaglanej duszę w piekarniku zanurzone w sosie pomidorowym lub na patelni z przykryciem. Oba sposoby są dobre, chociaż ja wybieram piekarnik. To danie jest szybkie, od początku przygotowań do postawienia na stole wliczając w to czas pieczenia i gotowania mija nie więcej niż 50-60 minut. Z podanej porcji powstanie obiad dla 4-6 osób zależnie od apetytu.
Pulpety z kaszy jaglanej
Pulpety z kaszy jaglanej – składniki:
- pulpety
• 2 kubki kaszy jaglanej
• 3 szklanki wody
• 3 duże cebule
• 5 ząbków czosnku
• 1 łyżka oregano
• 1 łyżka tymianku
• 2 średnie marchewki
• 2 średnie pietruszki
• ¾ szklanki płatków owsianych
• sól
• 3 łyżki oliwy lub olejusos pomidorowy
• 500 ml sosu pomidorowego passata
• 500 ml wody
• sól
• 3 ząbki czosnku
• 1 łyżeczka oregano oraz tymianku - lub
- • 4 duże pomidory
• 500 ml wody
• sól
• 3 ząbki czosnku
• 1 łyżeczka oregano oraz tymianku - Do podania ryż basmati i bazylia do przybrania przed podaniem
Pulpety z kaszy jaglanej – przepis:
1. Kaszę jaglaną płuczę na sicie. Zagotowuję 3 szklanki wody. Na gotująca się wodę wrzucam kaszę i przykrywam pokrywką. Od ponownego zagotowania gotuję 5 minut, wyłączam gaz i zostawiam kasze, aby doszła i stała się sypka. Trwa to około 20 minut.
2. Marchewkę oraz pietruszkę obieram i ścieram na drobne wiórki.
3. Cebule obieram, kroję w kostkę i podsmażam na patelni z olejem.
4. Płatki owsiane mielę w młynku do kawy na drobny proszek.
5. Przygotowuję sos – > jak to zrobić napisałam niżej.
6. Do dużej miski wkładam ciepłą, ale nie gorącą kaszę, rozdrobnione marchewki oraz pietruszkę, podsmażoną cebulę, oregano, tymianek, sporo pieprzu i przepuszczone przez praskę ząbki czosnku. Wyrabiam masę. Na koniec dodaję zmielone płatki owsiane i ponownie wyrabiam. Masa na pulpety powinna być dość twarda i łatwo się formować.
7. Do dużej patelni lub brytany wkładam sosu pomidorowy. Formuję pulpety z kaszy jaglanej wielkości orzecha wysokiego i wkładam do sosu. Tak przygotowane danie wstawiam do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni lub duszę pod przykryciem na kuchence. Po około 15-20 minutach, gdy płatki owsiane wciągną wodę a sos zgęstnieje pulpety z kaszy jaglanej można podawać.
Sos pomidorowy
Na patelnię lub do brytany wlewam pasatę, dodaję rozgniecione lub przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku, zioła sól oraz wodę. Mieszam. Do takiego sosu wkładam pulpety do pieczenia lub duszenia.
Sos pomidorowy ze świeżych pomidorów
Pomidory oparzam, obieram ze skórek i rozdrabniam krojąc lub w melakserze. Dodaję rozgniecione lub przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku, zioła sól oraz wodę. Mieszam. Do takiego sosu wkładam pulpety do pieczenia lub duszenia.
Grażyna Suchodolska na Facebook napisał
A mozesz podać namiary jak nie publicznie to na priva?
Olga Smile na Facebook napisał
o matko sałatko, jakbym zdjęcie robiła wczoraj a tu pierwsze komentarze z lipca zeszłego roku, ostatnio coś mi czas za szybko upływa … mąż mi podpowiada, bo szczęśliwi czasu nie liczą, coś w tym jest :D
Dorota Pykacz na Facebook napisał
zrobię to jutro…
Filozofia Smaku na Facebook napisał
Olga, robi wrażenie :D Skąd Ty bierzesz siły, by potem to wszystko przerobić.
Olga Smile na Facebook napisał
Filozofia – hahahaha lodówki mi pomagają i dowlekając w czasie nieuchronne przetwórstwo :D
Karolina napisał
Pani Olgo mam 17 lat a gotowanie jest moją największą pasją. Na Pani stronę trafiłam przypadkowo i jestem ZACHWYCONA! Wszystkie Pani przepisy są bardzo kolorowe, wartościowe i zachęcające. Na 100% kupię wszystkie Pani książki jak tylko będą dostępne u mnie księgarni. Żal wychodzić z Pani strony, najchętniej ugotowałabym wszystko, niestety zaczyna się szkoła i nie będzie tyle czasu :-( Ale niech Pani gotuje dalej i zaraża tym innych :-)
Pozdrawiam
Olga Smile napisał
Karolina – bardzo dziekuję :) Wielu powodzenie kulinarnych Tobie życzę!
Karolina napisał
Bardzo dziękuję :-)
kaś napisał
Obłędnie smaczne pulpety!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
basia napisał
a tych płatków to ma być 3/4 szklanki przed zmieleniem czy po?