PUREE Z SELERA
Zdecydowanie uważam, że puree z selera może być nawet smaczniejsze niż tłuczone ziemniaki. Puree z selera ma mniej jednostek chlebowych BU, jest uboższe w węglowodany, łatwej strawne i potrafi być pyszne. Głównym błędem popełnianym przy przygotowywaniu puree z selera jest jego gotowanie! Uwaga, selera nie gotujemy a pieczemy. I to nie w żadnych kawałkach, tylko w całości. Pieczony seler jest suchszy, pozwala na mocniejsze doprawienie go i poprzez dolanie mleka lub śmietany uzyskanie pożądanej konsystencji bez dodatku ziemniaków, chociaż one zabronione przecież nie są. Puree z selera jest u nas ostatnio numerem jeden, dziecko nadal woli puree z ziemniaków, ja zdecydowane z selera, zwłaszcza, gdy dodam do niego pieczony czosnek, sporo soli, duszoną gruszkę i trochę tymianku. Obłędny jest! A Ty jakie puree lubisz – ziemniaczane, z selera, z groszku, marchwi czy dyni? Zapraszam na zupełnie nowe puree z selera w którym można się zakochać!
PUREE Z SELERA
PUREE Z SELERA – składniki:
- 3-4 duże selery korzeniowe bez liści
- 2 cebule
- 1 główka czosnku
- 2-3 gruszki
- 1 szklanka mleka lub śmietany (ja robię z roślinną)
- sól do smaku i pieprz, tymianek opcjonalnie
PUREE Z SELERA – przepis:
- Selery układam na blaszce. Obok wkładam owinięty w folię czosnek i także owinięte w folię aluminiową całe gruszki. Układam też pokrojone cebule obrane z łupin. Piekę przez 90 minut w 180 stopniach. Po nakłuciu selery muszą być miękkie.
- Wyjmuję z piekarnika. Przestudzone selery obieram, wkładam do malaksera, dodaję gruszkę pieczoną bez skórki, cebule, czosnek wyciśnięty z łupinek. Dolewam połowę śmietany, doprawiam solą i tymiankiem. Miksuję, w razie potrzeby zwiększam ilość śmietany tak, żeby puree z selera miało idealną konsystencję!
Anonim napisał
Olga Smile, a co z cebulami? Też pieczemy i miksujemy? Bo są w składnikach, a później już nie…
Anonim napisał
Ziemniaczano – batatowe z odrobiną masła, chilli i gałki muszkatolowej.
Anonim napisał
Z selera…
Anonim napisał
Z topinambura! <3 albo piertuszki ;)
Anonim napisał
Tylko z ziemniakami i maselkiem, najlepsze.
Anonim napisał
Ziemniaczane z mlekiem i masłem albo z fasoli z oliwą, czosnkiem i zieloną pietruszką (np.do steków)
Justyna napisał
A co z cebulami?
Fanka napisał
Dołączam się do pytania co z cebulami? wydaje mi się że podsmażamy, ale proszę o podpowiedz :-)
fanka napisał
Dołączam się do pytania o cebule, może podsmażamy? :-)
Olga Smile napisał
Fanka – podsmażamy :D