Kapuśniak
Kapuśniak, to jest to! Nie ma przebacz w sezonie jesienno zimowym kapuśniak jest i nas obowiązkowy! Kilka dni chłodniejszych a ja już myślę o zupach. Co prawda to nic nowego, ponieważ zupy goszczą na moim stole codziennie no, ale zmieniają się zależnie od pory roku, temperatury, dostępności składników no i oczywiście apetytów członków mojej rodziny. Tym razem przyszła pora na kapuśniak ale nie taki zwykły a bardziej esencjonalny, gęściejszy i bardziej swojski niż pokazywane przeze mnie dotychczas przepisy na: kapuśniak i kapuśniak z kiełbasą. Zazwyczaj kapuśniaki przygotowuje się na mięsie. Najczęściej są to żeberka wieprzowe, do tego skwarki, mięso i zupa nabiera charakterystycznego polskiego smaku. Ja pominęłam mięso ale za to dała sowity dodatek smażonej na oleju kokosowym cebulki, zagęściłam całość mąką ryżową, dodałam marchew, przyprawy i pietruszkę. No pyszny wyszedł, pyszny. Nawet zjadło moje dziecko, które z kapustą kiszoną nie jest za pan brat i to bez względu czy surową, gotowaną czy duszoną. Zupę ugotowałam dzisiaj z samego rana, od kilku dni miałam na nią ochotę. Rano nie było już odwrotu, pyszny kapuśniak musi stanąć dzisiaj na stole. Jak pomyślałam, tak zrobiłam. A właśnie, jeśli macie bardzo kwaśną kapustę wyciśnijcie ją z soku i przepłuczcie. Ja odcisnęłam tylko sok i to wystarczyło. Z podanej porcji składników wyszedł mi 5 litrowy garnek zupy, pysznie jest, pysznie. Już wiem, co będę jadła na późny obiad i kolację, tylko dokroję sobie pajdę chleba i pójdę przed dom w swetrze. Tak, czuć już jesień, jeszcze trochę i jak zacznie padać, będę mogła zbierać grzyby!
Przepis na Kapuśniak
Składniki zupy: Kapuśniak
• 1 opakowanie włoszczyzny
• 300-400 g kapusty kiszonej
• 800 g ziemniaków
• 4 cebule
• 60 ml oleju kokosowego, masła lub dowolnego tłuszczu, który lubicie i używacie
• natka pietruszki
• 1/2 łyżeczki kminku
• 2 łyżeczki majeranku
• pieprz czarny
• 3 łyżki mąki ryżowej (możecie użyć 2 łyżek maki pszennej)
• kilka listków laurowych
• kilka ziaren ziela angielskiego
• sól
Przygotowanie dania: Kapuśniak
1. Włoszczyznę obieram. Jedną cebulę przekrawam na 4 części i przypalam nad palnikiem lub obsmażam na suchej patelni. Do garnka wkładam warzywa, cebulę, solę, dodaję listki i ziele. Dolewam około 3 litrów wody i gotuję przez godzinę.
2. Warzywa odławiam. Kapustę siekam i dodaję do wywaru. Doprawiam też kminkiem i majerankiem. Zostawiam do gotowania na około 30-40 minut.
3. W tym czasie obieram ziemniaki, kroję w kostkę i wkładam do garnuszka 2,5 litrowego. Dopełniam wodą i gotuję do miękkości.
4. Cebule obieram, kroję w kostkę i podsmażam na oleju kokosowym na lekko złoty kolor. Pod koniec dodaję mąkę i chwilę przesmażam.
5. Do gotującej się kapusty dodaję ziemniaki razem z wodą, w której się gotowały. Delikatnie mieszając dodaję usmażoną cebulę z mąką tak, by nie powstały grudy. Zostawiam do zagotowania. Wyłączam gaz, doprawiam do smaku, dodaję pietruszkę i kilka pokrojonych w kostkę marchewek z ugotowanej włoszczyzny.
Ogólnie w moim domu rozróżnia się:
Kapuśniak wegetariański – to dość delikatny kapuśniak z kiszonej kapusty i włoszczyzny, przygotowany w prosty sposób i podany z ziemniakami i świeżym koperkiem.
Kapuśniak z kiełbasą – jest to kapuśniak znacznie tłuściejszy niż wegetariański z solidnym dodatkiem kminku smakuje wybornie wielbicielom wędzonkowych smaków.
Kapuśniak z wędzonką – ten kapuśniak jest dla mnie wspomnieniem dzieciństwa, mama robiła go na kawałku boczku lub skóry z wędzonego boczku. Aromatyczny, dość kwaśny i pikantny.
Kapuśniak z młodej kapusty – inaczej kapuśniaczek, delikatny, aromatyczny, lekko kwaskowy i świeży w smaku.Przygotowywany jest z młodej ukiszonej kapusty, takiej jeszcze lekko zielonej.
Kapuśniak z kiszonej kapusty – kwaśny, zagęszczony zasmażką, aromatyczny. Taki na kształt góralskiej kwaśnicy.
Kapuśniak ze świeżej kapusty – ten kapuśniak to połączenie pół na pół kiszonej kapusty z kapusta świeżą, jest lżejszy i delikatniejszy niż inne kapuśniaki, w sumie jest trochę podobny do kapuśniaku z młodej kapusty.
Kapuśniak ze słodkiej kapusty – jest to kapuśniak przygotowany w całości ze świeżej kapusty, jednak najczęściej dodaje się do niego sok z kapusty kiszonej dla uzyskania kwaskowatego smaku, charakterystycznego dla kapuśniaka.
Kwaśnica – kwaśna, gęsta, kaloryczna za prawą boczku wędzonego, kiełbasy i czasami skwarek. Zagęszczona dodatkowo zasmażką z masła i mąki pszennej stanowi wyjątkowo sycące danie.
Kapuśniak na żeberkach – taki kapuśniak przygotowywała się w moim rodzinnym domu. Mam gotowała kilka wędzonych żeber z żeberkami wieprzowymi surowymi. Obierała mięso a na wywarze gotowała kapuśniak z kapusty kiszonej.
Marek Biedroń napisał
LUBIę..(JEść)..
joanna napisał
Przepyszny
Iwona Flakus napisał
Mąż dziś wstał o 5-ej i zrobił ten kapuśniak po raz drugi, bo wegetariański a kapusniak kojarzy się chyba większosci ludzi z mięsem. Czegos jednak mi brakowało, może odniesienia do kwasnego, gestego kapusniaka z mojego domu rodzinnego, ale tamten był na mięsie, a to też pewnie spora roznica. Ogólnie dobry, ale wyszedł mu trochę wodnisty.